Postin lakko

Tarvitsemmeko enää posilaitosta;
tuskinpa joulukorttien kuljettamiseen tai pakettien toimittamiseen.

Pitkittynyt työtaistelu taitaa valitettavasti viedä työpaikat.
1252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Paketit toimivat automaatteihin hyvin, logistiikkapuolelle voi tehdä rajun vähennyksen. Jakeluun myös, eihän se ole toiminut kunnolla pitkiin aikoihin ennen lakkoakaan.

Korteissa on paras siirtyä lopullisesti sähköiseen muotoon tai tekstareilla joulutervehdykset.

Kotimaan pakettilähettämisessä voit käyttää myös ärräpakettia ja ulkomailta tilatessa aika moni lähettää dhl:n kautta mikä onkin näppärä systeemi jos lähelläsi on paketin noutoautomaatti. Ja on se muutenkin ihan jees koska voit itse säätää toimitusaikaa ja osoitetta.

Ahneet postilaiset kortistoon koska koko laitos on muutenkin jo hieman "aikansa elänyt".

Äänestä
  • Joku toimittaa kuitenkin paketteja asiakkaille tavalla tai toisella. Postia tarvitaan, olkoon se sitten minkä niminen tahansa. Ei oikein voisi suosia ulkomaisia sijoitusyhtiöitä.
    Posti sentään toimii edullisesti. Valitettavasti työntekijöiden palkkaus näyttää olevan todella minimaalisella tasolla ainakin tulevaisuudessa.
    Postin johto on tyrinyt pahemman kerran. Kaiken lisäksi johto on saanut ruhtinaalliset palkkiot.
    Postia tarvitaan ehdottomasti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Joku toimittaa kuitenkin paketteja asiakkaille tavalla tai toisella. Postia tarvitaan, olkoon se sitten minkä niminen tahansa. Ei oikein voisi suosia ulkomaisia sijoitusyhtiöitä.
    Posti sentään toimii edullisesti. Valitettavasti työntekijöiden palkkaus näyttää olevan todella minimaalisella tasolla ainakin tulevaisuudessa.
    Postin johto on tyrinyt pahemman kerran. Kaiken lisäksi johto on saanut ruhtinaalliset palkkiot.
    Postia tarvitaan ehdottomasti.

    "Posti sentään toimii edullisesti"

    Ei toimi. Paketeissa taksat ovat vielä varsin kohtuullisia mutta kirjepostissa liian tyyriitä. EI ihme sen määrä vähenee lujaa tahtia mikä luonnollisesti nostaa hintoja joka taas jne...

    Äänestä

Nykymuodossaan posti on aikansa elänyt ja jämähtänyt aikaan ennen digitalisoitumista. Kun johto valitaan poliittisin perustein hyväveli-järjestelmän nokkimisjärjestyksessä niin hillotolpille eivät pääse kyvykkäimmät.

Äänestä

DHL pirun kallis jos tilaa paketin EU:n ulkopuolelta.Nyt se tarjoaa "vapaaehtoisen tullauksen"paketteihin mutta ensivuoden alusta tuo paketit vain jos se saa tullata ne ja tullaus maksaa 25-50€/paketti.Ja mitähän tullauksen hinta olisi jos ei muita olisi joka tuo maahan kuin nämä kuriiripalvelut.Kaikki muutkin nostaisi hintoja.

Äänestä
  • Nuo kuriirifirmat eu:n ulkopuolelta tilattaessa vetävät tullausten fyrkat välistä tai ainankin osan. No eihän ns palvelua ole toisaalta ilmaiseksi mainostettu. Ainankin ebaysta tilattaessa saattaapa ebay saada siivunsa. Tavarat lähetetään köntässä britteihin, tanskaan tms ja sieltä eteenpäin välillä uusiksi pakattuina tai uusilla pakettikorteilla.

    Äänestä

Ka


t






Katekismuksessa neuvovat pikaisesti sopimaan asiat!











t

Äänestä

..postia ei tarvita Suomessa. DDR valtionytiöt ovat aina väärä periaate. Nytkin voitaisiin määrätä yrityksille ne pari kirjettä, mitkä on pakko toimittaa lain mukaan. Mutta, silti alan palkat oltava ammattiliittojen muovaamalla tasolla. 8 euron tuntipalkkaa ei saa hyväksyä missään.Yö-lisät jne. viikonloppulisät pitää maksaa. postin jakajien palkat oltava 2500e ja ylöspäin työn rasittavuudesta johtuen. Siis kaikissa yrityksissä. Ei kannata pitää postia valtion omistuksessa, nytkin näemme kuinka surkealla tasolla on johdon rahastus DDR-yrityksessä nimeltä posti. Posti pitää lopettaa ja työntekijöiden palkat oltava kohtuulliset. Työvoimavaltaissa palvelualoissa ei saa tapahtua riisikuppi ilmiötä. Joku huolestuneena haluaa estää asialliset palkat, kuten "Sari sairaanhoitajien " kuoppakorotuksissa kävi. SDP pauhasi kuoppakorotuksia vastaan 10 vuotta. Monesti vasemmisto yllättäen haluaa pitää yllä halpatyövoimaa esim. terveydenhuollossamme, koska "kustannukset pidettävä alhaisina". Yrityksissä monesti maksetaan parempaa palkkaa kuin DDR-Trabant tehtaissa...

Äänestä
  • " postin jakajien palkat oltava 2500e"

    Täysin päinvastoin, jakelu on niin hidasta ja tuotteita häviää ja vaurioituu postikuskien hoteissa joten liksan pitäisi vastata palvelun laatua. Ja 2500€ ei todellakaan ole alle puolivillaisesta työstä kohtuullinen korvaus.

    Tonni pois, eivät mainosten&ilmaisjakelulehtien jakajatkaan tuollaisia summia tienaa ja sitähän postikuskien työ nykyään enimmäkseen on.

    Äänestä

Viralliset dokumentit lähetetään aina postitse ja tarvittaessa kirjattuna.

Paketteja ja vastaavia pelletuotteita ei tietenkään tarvitse toimittaa. Sitä logistiikkaa hoitavan alan voi ajaa alas jo pelkästään ympäristösyistä.

Äänestä

trwef

Äänestä

Pitkittynyt työtaistelu taitaa valitettavasti viedä työpaikat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tarvitsemmeko enää posilaitosta;
tuskinpa joulukorttien kuljettamiseen tai pakettien toimittamiseen.

Pitkittynyt työtaistelu taitaa valitettavasti viedä työpaikat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu