Mitä on "feministinen kauppapolitiikka"!?

Anonyymi

Uuden Suomen vain tilaajille tarkoitetussa jutussa ruotsalainen naisministeri toivoo yhteistyötä Suomen kanssa "feministisessä kauppapolitiikassa"?

Suoraan sanoen en edes haluakaan tietää mitä moinen on! Toin vain esiin uuden feministisen hullutuksen.

5

134

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ironiavaroitus.

      Jos kyse on naiskaupasta? Eli prostituutiosta tai valkoisesta orjakaupasta. ;-)

    • Anonyymi

      Lainaus feministipuolueelta:

      "Ihmisoikeudet kuuluvat kaikille. Myös silloin, kun tavoitellaan talouskasvua ja solmitaan kauppasopimuksia. Siksi Suomen ei tule käydä kauppaa autoritääristen, ihmisoikeuksia polkevien maiden kanssa. Kaupankäynti voi kuitenkin olla työkalu, jolla kauppakumppani velvoitetaan tekemään merkittäviä muutoksia ihmisoikeustilanteen parantamiseksi. Feministinen kauppapolitiikka on reilua ja oikeudenmukaista ja huomioi tuotannon ympäristövaikutukset. Työntekijöiden oikeuksia täytyy kunnioittaa kaikissa maissa. Meidän hyvinvointiamme ei voida rakentaa polkemalla toisissa maissa noudatettavia työehtoja."

      Feministisellä kauppapolitiikalla siis lopetetaan halpojen naisten muotivaatteiden maahantuonti.

      • Anonyymi

        Niin? Tuo kuulostaa ihan yleiseltä SJW-tuubalta. En huomaa siinä mitään erityisesti "feminististä".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin? Tuo kuulostaa ihan yleiseltä SJW-tuubalta. En huomaa siinä mitään erityisesti "feminististä".

        Mene kertomaan se feministeille, jotka näin julistavat.


      • "Feministinen kauppapolitiikka on reilua ja oikeudenmukaista ja huomioi tuotannon ympäristövaikutukset."

        Feministit yrittävät siis tehdä itsestään tarpeellisen leikkimällä Fair Tradea ja muita parempaan tasa-arvoon ja luonnonmukaisuuteen tähtääviä tuottajia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. 99
      1736
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1494
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1427
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      58
      1346
    5. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1308
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      988
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      847
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      781
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      774
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      755
    Aihe