Postia on johdettu surkeasti jo kauan

Anonyymi

15

65

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Logistiikan ja Venäjän liiketoimien aiheuttamat tappiot vaarantavat meille tavallisille kuluttajille tärkeän varsinaisen postitoiminnan".

      Saatanan tunarit ovat nostaneet korkeita palkkoja ja palkkioita eikä Postin hallitus tai omistaja ole asiaan puuttunut.

    • Anonyymi

      Oy Posti Ab on lakkautettava ja tilalle pitää saada Posti! Posti on valtion PALVELULAITOS. Sen tehtävä EI OLE TUOTTAA VOITTOA, VAAN HUOLEHTIA KANSALAISTEN YHDESTÄ PERUSTARPEESTA!

      Hyvin hoidettuna ja asianmukaisilla palkoilla Posti pärjää hyvin ja kansa antaa varmasti veroeurojaan mieluummin postin toimintaan kuin vaikkapa Afrikan gebardihatuille.

      • Anonyymi

        Holkerin Kokoomusjohtoinen ja Ahon Kepujohtoinen hallitus muuttivat liikelaitokseksi ja yhtiöittivät Postin. Taas porvarituhon jäljistä nautitaan.


      • Anonyymi

        Ennen oli TVH ja Posti, ja kaikki toimi. Nyt on vaan Dementia ja Risella eikä mikkää toimi.

        Oi niitä aikoja...!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Holkerin Kokoomusjohtoinen ja Ahon Kepujohtoinen hallitus muuttivat liikelaitokseksi ja yhtiöittivät Postin. Taas porvarituhon jäljistä nautitaan.

        Kokoomuksen paikka on oppositiossa. Kekkoslovakian jälkeen vain vuosina 2003-2007 ja 2019- on ollut oikeahko puoluejakauma. https://www.velkakello.fi

        https://www.youtube.com/watch?v=QHChvRtuVWE
        Saatanan tunarit!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kokoomuksen paikka on oppositiossa. Kekkoslovakian jälkeen vain vuosina 2003-2007 ja 2019- on ollut oikeahko puoluejakauma. https://www.velkakello.fi

        https://www.youtube.com/watch?v=QHChvRtuVWE
        Saatanan tunarit!

        Aki Kaurismäki totesi aikanaan valtiosta näin;
        "Valtio on taloudellinen yhteenliittymä, jonka tarkoituksena on pitää ihmiset sen verran tarpeeksi köyhinä, että sen kustannuksella voi elää".
        https://nwohavaintoja.blogspot.com/2016/09/mies-joka-sai-loppumaan.html

        https://nwohavaintoja.blogspot.com/search/label/TTIP-sopimus

        EU:n ja USA:n välinen vapaakauppasopimus (TTIP) tulisi kilpailuttamaan Carunan kaltaisille ulkomaalaisille suuryhtiöille:
        - Suomen Terveyspalvelut
        - Joukkoliikenteen VR (Anne Berner valmistelee jo tätä)
        - Pohjavesialueet
        - Loput kaivosyhtiöt

        Suurin ongelma ja syöpä tässä on se, että omistajuuden siirtäminen pois julkiselta sektorilta, laitetaan Suomen veronmaksajat kustantamaan hintojen nousu, kun näiden suuryhtiöiden veroporsastelijat korjaavat potin ja tallettavat jokaisen miljoonan täältä pois ulkomaille, aiheuttaen sillä mm. massatyöttömyyttä sekä yksityisyrittäjien konkursseja.

        TTIP-sopimuksen tarkoituksena on yksinkertaisesti tuhota koko Eurooppa kerralla, koska tämä kasaarien mafia haluaa putsata koko pajatson yhdellä kertaa.
        https://nwohavaintoja.blogspot.com/2016/09/mies-joka-sai-loppumaan.html


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kyllä 1970-luvulla opiskelleet ekonomit ymmärtävät hyvin 2030-luvun busineksen haasteet?


    • Anonyymi

      Jutussa sanotaan mm.
      "Vuonna 2005 Posti osti tanskalaisen Combifragt-logistiikkayrityksen 60 miljoonalla eurolla. ...
      Useiden asiantuntijoiden mukaan Posti maksoi Combifragtista ylihintaa. Kaupan myötä myyjästä, tanskalaisyrittäjä Jørgen Hansenista tuli miljonääri.
      Vuonna 2015 Posti päätyi kuitenkin myymään yhtiön takaisin samalle yrittäjälle, jolta se oli ostettukin. Myyntihintaa ei ole julkistettu."

      Itse olen kuullut asiaa hyvin lähellä olevista lähteistä, että Posti MAKSOI siitä, että Hansen suostui ottamaan Postin Skandinavian rahtibisneksen bisneksen sitoumuksineen takaisin kontolleen. Postin silloisen logistiikkajohtajan kannalta se kannatti, koska maksettava hinta oli pienempi kuin vuoden tappiot ja näin johtajan vastuulla ollut tulos parani.

    • Anonyymi

      Laskuharjoitus: vuosina 2008 - 2015 Postin rahtibissnes tuotti tappiota 170 miljoonaa eli yli 21 miljoonaa vuodessa. Kustannus on sama jos nyt kiistan keskipisteenä olevat 7000 pakettilajittelijaa olisivat saaneet yli 2500e LISÄÄ PALKKAA KUUKAUDESSA koko kahdeksan vuoden ajan.

      • Anonyymi

        Joo joo mutta kun tappioita ei osata pienentää niin pitää laskea palkkoja.


    • Anonyymi

      Ison firman johtaminen on taitolaji, joka ei jo monta kertaa aiemmin epäonnistuneilta tumpeloilta onnistu.

    • Anonyymi

      Posti ei osaa kuin monopolitoiminnan. Kaikki oikeat bisnekset joihin Posti koskee muuttuu p*skaksi ja tappiolliseksi.

      Aikaisemmat hallitukset aina 2000-luvun alusta saakka ovat munanneet kun eivät ole nostaneet Postista joka penniä/senttiä jonka se on tuottanut voittoa. Nyt voitot on jätetty Postin johdon pelirahaksi jolla on "kehitetty liiketoimintaa" eli ne on poltettu virheinvestointeihin.

    • Anonyymi

      Valtionyhtiön johtajan palkka ei saisi ylittää pääministerin palkkaa ja bonuksia maksettaisiin vain todellisesta tuloksen teosta.

    • Anonyymi

      KAIKKI KORTTITALOT HAJOAA KUN JOHTAJAT ON YLISUURET PALKAT!!!

      nyt on pannukuumana samaan lakkoon istua herrojen palkat ja eläkkeet
      ALAS!

      työmiehet on osansa tehneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe