Onkohan tuolla Rinteellä kaikki inkkarit kanootissa?

"Suomi haluaa patistaa Venäjää ympäristötekoihin"
https://yle.fi/uutiset/3-11082432

Puhukoon vain omasta puolestaan päättömiä ilmastojuttujaan.
Suurin osa Suomen kansasta näyttää alapeukkua moiselle uskonnolle.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Sinulla eivät "kaikki muumit ole laaksossa", sillä Rinne edustaa EU:ta. Onhan Suomi EU:n puheenjohtajamaa!

Äänestä
  • Venäjän keskiluokan muutenkin alhaiset tulot verrattuna eurooppalaisiin ei innosta minkäänlaisiin uhrautumisiin tai downshiftaamisiin. Ja jos valtio ohjaa tai pakottaa liiaksi, niin edessä on taas vallankumous.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Venäjän keskiluokan muutenkin alhaiset tulot verrattuna eurooppalaisiin ei innosta minkäänlaisiin uhrautumisiin tai downshiftaamisiin. Ja jos valtio ohjaa tai pakottaa liiaksi, niin edessä on taas vallankumous.

    Joo. Huonostihan Ludmilalla ja Boriksella Venäjällä on 2000-luvulla mennyt per kaalinpää:

    https://www.statista.com/graphic/1/263777/gross-domestic-product-gdp-per-capita-in-russia.jpg

    Lätkästäänkö viereen Suomen BKT-käppyrä, ja itketään kuorossa EUn ihanuutta?

    Äänestä

Ja eikä pelkästään ilmastoa koskevaa.
Venäjä on halukas rakentamaan kierrätyksen ja jätteenkäsittelyn organisointia ja tekniikkaa. Siellä arvostetaan suomalaista järjestelmää.
Suomella on mahdollisuuksia tehdä laajoja kauppoja Venäjällä.

Äänestä
  • Venäjänkauppa taitaa olla EU-pakotteiden alaista Krimin/Ukrainan takia.

    Äänestä

Persut siis venäjämielinen vai? Mutta mikäs puolue siellä nyt on ohjeita hakemassa?

Äänestä
  • Ai onks siel joku puoluekin? Mä en kuullu ku sen et sinne matkustaa prosenttijengi MC Sosiaaliset Duunarin Potkijat prätkäpoppoon capo Antti ”prinssinacci” Rinne neuvottelemaan ilmeisesti jostain huumekaupoista?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

"Suomi haluaa patistaa Venäjää ympäristötekoihin"
https://yle.fi/uutiset/3-11082432

Puhukoon vain omasta puolestaan päättömiä ilmastojuttujaan.
Suurin osa Suomen kansasta näyttää alapeukkua moiselle uskonnolle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu