Vallankäytön ja opin ongelma evl. kirkossae ei ole tänä päivänä se, että Kristuksen kirkon tai meidän kirkkomme oppiperusta olisi epäselvä. Hämmennyksen aiheuttaa se, että tätä perustaa ei tahdota ottaa enää huomioon.
Kun jopa sanoitetaan se, että kristillisen avioliiton tai syntymättömän lapsen oikeuksien kohdalla ajatellaan toisin kuin mitä Jumalan sanassa sanotaan, menetetään toiminnan ja päätösten oikeutus ja laillisuus.
Luther rohkaisi uskonpuhdistuksen ihmisiä sanomalla, että hätätilassa piispojen ja kirkolliskokousten tehdessä vääriä päätöksiä, viranhoitajien ollessa julistamatta evankeliumia tai julistaessa väärää evankeliumia, Jumala nostattaa vastarinnan, joka toimii virheellistä viranhoitoa ja vallankäyttöä vastaan. Lutherin mukaan siihen on oikeutettu ja jopa velvoitettu jokainen kristitty.
Väärät arvot valtaavat evl. kirkkoa
11
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Oletko Jumala kun arvioit evl. kirkkoa yläpuolelta ja kaiken "tietävänä?"
- Anonyymi
Mikä on yläpuolelta arviointia?
- Anonyymi
Onko evl. kirkko Jumala?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä on yläpuolelta arviointia?
Et vastannut kysymykseeni enkä minä vastaa sinun kysymykseesi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et vastannut kysymykseeni enkä minä vastaa sinun kysymykseesi.
Arvaas olenko minä jumala?
- Anonyymi
Kauniisti kirjoitettu kirkon sekamelskasta.
- Anonyymi
Toivottovasti kiihkokristityt saavat kirkossa mahdollisimman suuren vallan mahdollisimman pian niin saadaan kirkko marginalisoitua pieneksi tiukkapipoisten lahkoksi ja päästään eroon koko valtionkirkkojärjestelmästä, joka meillä de facto on.
- Anonyymi
Mitä virkaa on kirkolla jota ateistit hallitsee?
- Anonyymi
Niin tuo väärien arvojen tuominen voimistui kun nainen alkoi esittämään pappia.
Kyllä Raamattu sanoo papista että tämä on yhden vaimon mies. Ei siis nainen.
Uskosta voi puhua nainenkin, mutta ei pappina tai paimenena. Silti naisen puhuminen ei ole vähempi arvoista. Toisinaan saattaa olla jopa arvokkaampaakin.
Jumala on kuitenkin selvästi järjestyksen Jumala eikä ole tykännyt siitä, että kirkossa alkoi pyöriä papittaria. Se ei kuulu ainakaan luterilaisuuteen.- Anonyymi
Naiset ja homot ovat tasa-arvoisia miesten ja heteroiden kanssa. Joten älä vänkää sitä mikä ei ole totta.
Kirkossa on nykyään se hyvä puoli, että ap voi vapaasti erota siitä, jos meno ei miellytä. Eikä nykyään ole vaihtoehdoistakaan pulaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1041056
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt581015Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61830Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa144808- 65695
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel103581Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto90577- 78551
- 53537
- 39528