Oikein pakanallista joulua kaikille!

Ja muistetaan, että kristittyjen viettämä joulu ei kuuluu alkuperäiseen suomalaisuuteen vaan on tuontikamaa lähi-idästä.
454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Syytä myös muistaa että Kirkko on kehitetty rahastamaan kansaa (kerämään kansalta veroja). Uskonto on sitten asia erikseen. Uskoa voi ilman kirkkoakin.

Äänestä
  • Uskokoon ken tahtoo. Toivottavasti kirkolliset toimitukset lopetetaan myös kouluissa ja asepalveluksen aikana. Kukin uskokoon vapaa-ajallaan vaikka joulupukkiin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Uskokoon ken tahtoo. Toivottavasti kirkolliset toimitukset lopetetaan myös kouluissa ja asepalveluksen aikana. Kukin uskokoon vapaa-ajallaan vaikka joulupukkiin.

    Minua ei ainakaan haittaa esim. suvivirsi koulujen kevätjuhlissa. Se on enemmän perinne ja tapa kuin mikään uskonnollinen juttu. Mielensä pahoittajia on nykyään aivan liikaa tässä maassa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Minua ei ainakaan haittaa esim. suvivirsi koulujen kevätjuhlissa. Se on enemmän perinne ja tapa kuin mikään uskonnollinen juttu. Mielensä pahoittajia on nykyään aivan liikaa tässä maassa.

    Juu mielensäpahoittajia löytyy joka aatesuunnasta, niin vasemmalta, keskeltä kuin persuistakin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ja muistetaan, että kristittyjen viettämä joulu ei kuuluu alkuperäiseen suomalaisuuteen vaan on tuontikamaa lähi-idästä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu