Google väittää, että pohjoiset barbaarikansat v. 476 jkr., mutta voiko olla niin? https://www.google.com/search?q=when did rome fall&oq=wh&aqs=chrome.1.69i59l3j69i57j0l4.2578j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8
Kuka/mikä mahti kukisti Rooman valtakunnan?
10
132
Vastaukset
- Anonyymi
300-luvulla kristinusko tuli Rooman valtauskonnoksi. Uskovaisuus oli totaalisempaa kuin nykyään. Käännettiin valloittaja vandaaleille, sekä gooteille toinenkin poski.
Vandaalit olivat muuten vantaalaisia, jotka ovat asuneet alueella jo kymmeniä tuhansia vuosia. Ruotsalaiset väittävät, että olivat ruotsalaisia. Mutta ruotsalaiset ovat kautta aikain sotineet viimeiseen suomalaiseen asti!- Anonyymi
Nyt osuit kyllä naulan kantaan. Vantaan nimi tulee Vantaanjoesta, joka on muinaissuomeksi ja nyky-ruotsiksi Vanda. Vanda=vandaalit.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt osuit kyllä naulan kantaan. Vantaan nimi tulee Vantaanjoesta, joka on muinaissuomeksi ja nyky-ruotsiksi Vanda. Vanda=vandaalit.
Jotain outoa on vantaalaisissa kyllä ollut.
He mm. asuivat aiemmin Helsingin pitäjässä, Helsinfors socken.
Ihan hienoa,että kykenivät asumaan siellä jo paksun jääkuoren aikana ja selviytymään nykypäiviin.
Vandaalien germaaniheimo on tietenkin Vantaalta lähtöisin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jotain outoa on vantaalaisissa kyllä ollut.
He mm. asuivat aiemmin Helsingin pitäjässä, Helsinfors socken.
Ihan hienoa,että kykenivät asumaan siellä jo paksun jääkuoren aikana ja selviytymään nykypäiviin.
Vandaalien germaaniheimo on tietenkin Vantaalta lähtöisin.Onko Tampereen "manset" jotain sukua Hanti-Manseille?
Rooman hävitti Asterixin krapulanpoistokeitto; kts. "Asterix gladiaattorina".
- Anonyymi
Rooman tuhon suurin syy oli sisäinen valtataistelu.
Se johti kvyttömyyteen puolustautua ulkoisia vihollisia vastaan.- Anonyymi
Jostain luin, että valtakunnan avainosia piinasi ja näännytti myös pitkäaikainen kuivuus.
- Anonyymi
Kiinnostavaa on myös se kuka rakensi Rooman sivistyksen. Sehän oli Väinämöinen jonka suomalaiset p*askapekat typeryyksissään karkoittivat Italiaan.
- Anonyymi
Leonid breshnev..... ainakin näin mulle yks stallari kertoi
- Anonyymi
Vantaalaisten on välittömästi pyydettävä anteeksi roomalaisilta vandaalien hävitystyötä! Vandaalit tuhosivat ennen niin mahtavan roomalaisen kulttuurin.
Uskoon tulleet roomalaiset sotilaat olivat helppo nakki vandaaleille. Roomalaiset vain olivat polvillaan ja kääntelivät päätään puolelta toiselle tarjoten molempia poskiaan lyötäväksi Raamatun oppien mukaisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1662991Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2962682Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.751758Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e501663Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381530- 1221296
- 1041213
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee141174Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.3751130Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041063