Google väittää, että pohjoiset barbaarikansat v. 476 jkr., mutta voiko olla niin? https://www.google.com/search?q=when did rome fall&oq=wh&aqs=chrome.1.69i59l3j69i57j0l4.2578j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8
Kuka/mikä mahti kukisti Rooman valtakunnan?
10
141
Vastaukset
- Anonyymi
300-luvulla kristinusko tuli Rooman valtauskonnoksi. Uskovaisuus oli totaalisempaa kuin nykyään. Käännettiin valloittaja vandaaleille, sekä gooteille toinenkin poski.
Vandaalit olivat muuten vantaalaisia, jotka ovat asuneet alueella jo kymmeniä tuhansia vuosia. Ruotsalaiset väittävät, että olivat ruotsalaisia. Mutta ruotsalaiset ovat kautta aikain sotineet viimeiseen suomalaiseen asti!- Anonyymi
Nyt osuit kyllä naulan kantaan. Vantaan nimi tulee Vantaanjoesta, joka on muinaissuomeksi ja nyky-ruotsiksi Vanda. Vanda=vandaalit.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt osuit kyllä naulan kantaan. Vantaan nimi tulee Vantaanjoesta, joka on muinaissuomeksi ja nyky-ruotsiksi Vanda. Vanda=vandaalit.
Jotain outoa on vantaalaisissa kyllä ollut.
He mm. asuivat aiemmin Helsingin pitäjässä, Helsinfors socken.
Ihan hienoa,että kykenivät asumaan siellä jo paksun jääkuoren aikana ja selviytymään nykypäiviin.
Vandaalien germaaniheimo on tietenkin Vantaalta lähtöisin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jotain outoa on vantaalaisissa kyllä ollut.
He mm. asuivat aiemmin Helsingin pitäjässä, Helsinfors socken.
Ihan hienoa,että kykenivät asumaan siellä jo paksun jääkuoren aikana ja selviytymään nykypäiviin.
Vandaalien germaaniheimo on tietenkin Vantaalta lähtöisin.Onko Tampereen "manset" jotain sukua Hanti-Manseille?
Rooman hävitti Asterixin krapulanpoistokeitto; kts. "Asterix gladiaattorina".
- Anonyymi
Rooman tuhon suurin syy oli sisäinen valtataistelu.
Se johti kvyttömyyteen puolustautua ulkoisia vihollisia vastaan.- Anonyymi
Jostain luin, että valtakunnan avainosia piinasi ja näännytti myös pitkäaikainen kuivuus.
- Anonyymi
Kiinnostavaa on myös se kuka rakensi Rooman sivistyksen. Sehän oli Väinämöinen jonka suomalaiset p*askapekat typeryyksissään karkoittivat Italiaan.
- Anonyymi
Leonid breshnev..... ainakin näin mulle yks stallari kertoi
- Anonyymi
Vantaalaisten on välittömästi pyydettävä anteeksi roomalaisilta vandaalien hävitystyötä! Vandaalit tuhosivat ennen niin mahtavan roomalaisen kulttuurin.
Uskoon tulleet roomalaiset sotilaat olivat helppo nakki vandaaleille. Roomalaiset vain olivat polvillaan ja kääntelivät päätään puolelta toiselle tarjoten molempia poskiaan lyötäväksi Raamatun oppien mukaisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979