No okei okei , ledilamppuja ja aurinkolaturia & puhelinta lukuunottamatta.
Niistäkin veks ajan kanssa .
Fuck the Babylon
Tavoitteena sähköttömyys
8
284
Vastaukset
- Anonyymi
Jos asut omakotitalossa, niin ei paha rasti. Kerrostalossa tuo ei onnistu koska jatkat sähkön käyttöä vähintäänkin lämmityksessä ja ilmanvaihdossa.
- Anonyymi
Jokos sähkö taas "säteilee" tms? Olen kaivannut seurantajuttuja, kuinka korpeen sähköjä paenneet eukot ovat saaneet limppunsa paistetuiksi.
Juttuja ollut mediassakin, mutta missä jatkot?
Kannattaisi kertoa kuinka "hauskaa" se askeettisuus on ollut!Kyllä keinovalo on raskasta silmille, sen tiedän.
Puuhella/uuni löytyy ! Komia vekotin.
Se on kuule niin kivaa ettei sanotuksi saa :)
- Anonyymi
Olen myös pyrkinyt vähentämään sähkön käyttöä. En ole kuitenkaan löytänyt kaasukäyttöistä pyykkikonetta mistään, joten sähköttömyys ei ole alle 50-neliöisessä kaksiossani mahdollista. Toki sen pitäisi olla myös taloudellinen sähkökäyttöiseen verrattuna, jotta se kannattaisi hankkia.
Pitkäaikatyötön- Anonyymi
Mutta on toki olemassa 12 V pyykkikoneita, joten aurinkopaneelilla vaan sähköä akkuun ja sitten kone pyörittämään pikkupyykkiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta on toki olemassa 12 V pyykkikoneita, joten aurinkopaneelilla vaan sähköä akkuun ja sitten kone pyörittämään pikkupyykkiä.
Eikö nykyihmiset osaa enää "nyrkkipyykkiä"? Ajatelkaa millä mummonne pesi pyykkinsä, ei siihen tarvittu sähköä.
Jos oikein haluaa käyttää "konetta", niin ehkäpä jostain kirpparilta tai tuttavien vinteiltä löytyy Pesupallo joita myytiin takavuosina. Ei tarvittu sähköä ja kuntokin koheni veiviä pyöritellessä.
- Anonyymi
Pyykin pesuun ei todellakaan tarvitse sähköä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?692489Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U842384Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut172110Purralla luistaa hihna isolla pyörällä
Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä411768Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai841722Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin1171687Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?
Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä2581555Mitä koululla tapahtui?
Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287251027Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.
Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he322984Unelmia Italiassa: Totuus Ralph-pojan kanssa pitkästä ajomatkasta Italiaan
Viime kesän kynnyksellä Kikotin-matkailuauto lähti tien päälle ja matka halki Euroopan kohti Italiaa starttasi. Tämä oli4840
