No okei okei , ledilamppuja ja aurinkolaturia & puhelinta lukuunottamatta.
Niistäkin veks ajan kanssa .
Fuck the Babylon
Tavoitteena sähköttömyys
8
273
Vastaukset
- Anonyymi
Jos asut omakotitalossa, niin ei paha rasti. Kerrostalossa tuo ei onnistu koska jatkat sähkön käyttöä vähintäänkin lämmityksessä ja ilmanvaihdossa.
- Anonyymi
Jokos sähkö taas "säteilee" tms? Olen kaivannut seurantajuttuja, kuinka korpeen sähköjä paenneet eukot ovat saaneet limppunsa paistetuiksi.
Juttuja ollut mediassakin, mutta missä jatkot?
Kannattaisi kertoa kuinka "hauskaa" se askeettisuus on ollut!Kyllä keinovalo on raskasta silmille, sen tiedän.
Puuhella/uuni löytyy ! Komia vekotin.
Se on kuule niin kivaa ettei sanotuksi saa :)
- Anonyymi
Olen myös pyrkinyt vähentämään sähkön käyttöä. En ole kuitenkaan löytänyt kaasukäyttöistä pyykkikonetta mistään, joten sähköttömyys ei ole alle 50-neliöisessä kaksiossani mahdollista. Toki sen pitäisi olla myös taloudellinen sähkökäyttöiseen verrattuna, jotta se kannattaisi hankkia.
Pitkäaikatyötön- Anonyymi
Mutta on toki olemassa 12 V pyykkikoneita, joten aurinkopaneelilla vaan sähköä akkuun ja sitten kone pyörittämään pikkupyykkiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta on toki olemassa 12 V pyykkikoneita, joten aurinkopaneelilla vaan sähköä akkuun ja sitten kone pyörittämään pikkupyykkiä.
Eikö nykyihmiset osaa enää "nyrkkipyykkiä"? Ajatelkaa millä mummonne pesi pyykkinsä, ei siihen tarvittu sähköä.
Jos oikein haluaa käyttää "konetta", niin ehkäpä jostain kirpparilta tai tuttavien vinteiltä löytyy Pesupallo joita myytiin takavuosina. Ei tarvittu sähköä ja kuntokin koheni veiviä pyöritellessä.
- Anonyymi
Pyykin pesuun ei todellakaan tarvitse sähköä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p555705Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "752872Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella202095No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol401905Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1611819- 191798
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5154881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191161Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy831152Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah69986
