Maaseutu voimaannuttaa! Päihteiden käyttö vähenee!

Me maakuntien kansalaiset toivomme, että lisää tervehenkisiä, vaihtoehtoiseen ja eheyttävään elämäntapaan uskovia keskustalaisia tulisi ulos ja kertoisi julki vakaumuksensa aitoon alkiolaiseen elämäntapaan.

Tähän tyyliin:

https://ita-savo.fi/mielipide/lukijalta/d8e0eefe-d68f-43ff-9103-069519ad26e1

Kiitos rohkeasta kannanotosta kansanedustaja Kalmari.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kalmari on oikeassa. Emme tarvitse kannabista lainkaan, vaan paluuta juurille eli suomalaiseen, puhtaaseen luontoon.

Äänestä
  • Niin, kiljua ja kotipolttoista ei maaseudulla lasketa päihteiksi vaan perinne- ja ruokajuomiksi.

    Äänestä

Tavoite on erikoisen hyvä, mutta niin valitettavaa kuin se on, ei toteudu ihmisen luontaisen käyttäytymisen kautta. Tarvittaisiin jokin suurempi vakukutus / katastrofi tms.
Ajatellen Suomen tilannetta, niin elinympäristömme on erittäin voimakkaassa muutos vaiheessa, jota ohjaa ihmisen muuttuminen. Ajattelun, koko käyttäytymisen.

Maaseutumme autioituu vauhdoilla. Kun maaseudulla asuva sukupolvi kuolee - tilalle ei muuta nuorempaa sukupolvea, vaan tila /asunto jää autioksi. Maassamme 10-vuoden aikana autioituu maaseudun asuntoja järkyttävän paljon. Ihminen on muuttunut ja ei siten viihdy / kaipaa maaseudun rauhaa. Tämä ilmiö näkyy myös miten yrityksille on vaikea saada työntekijöitä.
Tämä ilmiö on kuin tsunami, jota ei ihminen voi pysäyttää. Ainoastaan noeputtaa sen vaikutusta vaikeuttamalla autoilua / auton käyttöä vertotuksin, joka iskee vaikutukseltaan juuri maaseudun asumiskustannuksiin.

Niin, tämän päivän ihminen ei edes tunne / koe maaseudun voimaannuttamista. Etääntymällä luonnosta.

m.l

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Me maakuntien kansalaiset toivomme, että lisää tervehenkisiä, vaihtoehtoiseen ja eheyttävään elämäntapaan uskovia keskustalaisia tulisi ulos ja kertoisi julki vakaumuksensa aitoon alkiolaiseen elämäntapaan.

Tähän tyyliin:

https://ita-savo.fi/mielipide/lukijalta/d8e0eefe-d68f-43ff-9103-069519ad26e1

Kiitos rohkeasta kannanotosta kansanedustaja Kalmari.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu