Katri-tyttö ei ole onnistunut saamaan Kepun suosiota nousuun. Olisiko sittenkin kannattanut valita puolueen johtoon MIES, joka olisi ollut vähän uskottavampi maaseudun isäntäväen keskuudessa? Ennen vanhaan tuollaiset Kulmunit olivat maatiloilla piikalikkoina.
Pikkutyttö Katri Kulmuni Kepun johdossa
Anonyymi
45<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
Olisivat tietysti voineet valita oikein miesten miehen eli homon puheenjohtajakseen.
Kyllä Kulmuni asiansa hoitaa kun vain saa riittävästi taustatukea eikä mitään tytöttelyä selän takana.
Osaakos ede lyosää tyttörukka
Väärä palsta oikea on kepulien palsta
Taitaa vaan suurin osa ton Kepun miesten miehistä olla noita lestapuolen moniosaajia, jotka on jääny kii omien poikiensa hmmm uskonnollisesta varhaisopetuksesta, eikä o valitettavasti tällä hetkellä käytettävissä?
Tätä se teettää kun ei ole mitään poliittista linjaa VAAN pitää apinoida vihreitä ja toisaalta olla mukamas SDP:tä (Marin) edellä siinä että saadaan nuori nainen puheenjohtajaksi.
Kyllä se nyt vaan on niin että nuorilla naisilla ei ole mitään käsitystä reaalimaailmasta ja heidän "markkina-arvo" on jo käytetty ja on itse asiassa laskemassa kovaa vauhtia mm. Ohisalon ansiosta!
Kulmuni muni itsensä jo virkaanastujaispuheessaan kun vaati maahamme
sosialismia jussit ei halua kolhoosiin eikä muu kansa uutta itä-saksaa
muurineen
Minä taas olen sillä kannalla ja olen vähän Kulmunin linjoilla. Mitä tulee tuohon rankingiin jos maailmalla ajateltaisiin niin oikeistolaisesti tai toisinsanoen liian itsekkäästi kuin Suomessa ajatellaan osaksi,koko tätä valtiota ei enää olisi vaan tämä maa olisi vallattu jo oikealta sekä vasemmalta joten kannattaa hillitä liikaa oikeistolaisuutta. Mutta onneksi valtiojohtomme on antanut maailmalle toisenlaisen kuvan ihmisistämme ja mitään hyökkäys tarvetta tätä maata kohtaan ei ole,ainakaan vielä.
johtavat kepulaiset perustivat puolueen sisälle 1970 RYHMÄ-70 järjestön
jonka ohjelmassa oli sossialistinen Suomi ja liittyminen Neukkulaan
tuon mustin hetki kepuleitten historiassa niiden uusien itsenäisyyspäivien
jälkeen ja Lepkikon torpan multien kuskaamisesssa Kremliin
Ei suomen kansa sentään niin tyhmää, huonomuistista ja anteeksiantavaa ole, että unohtaisivat, kuka nykyisen raiskausaallon ja jättihaittamaahanmuuttokustannukset loi. Juha Sipilä ja Kepu. Piikki on yhä edelleen hallitsemattomasti auki, ja istuupa tuo em kepuveivarikin yhä edelleen eduskunnassa.
piikki voitaisiin viedä pois maksamalla vain samaa mamurahaa kuin BALTIAN
maat makselrvat jolloin maahantunkeutuminen loppuu ja täällä loisivat
alkavat siirtyä paremmin maksaviin maihin
Kaikista paras ratkasu oli Australian malli! Ostetaan Turkilta tai Kreikalta joku saari, ja kaikki turvapaikanhakijat sijotetaan sinne turvaan. Ja ykskään läpsyttelijä ei tu kuunaan asettamaan sandaaliaan Suomen kamaralle!
et sitten tajunnut sitä miksi Puolaan ja Baltiaan ei tupata vaikka niihin
matkustaminen on helpompaa
ne eivät rahalla houkuttele aasinajajia maihinsa
Sipilä+romahduttimonen+perheiden+ostovoiman+ja+talouden+.
Jopa+eläkeläisillä+ei+enää+varaa+lääkkeisiin+.
Hoitoalalla.+.+Lapset+eivät+päässe+lomille+.
Naapurinkin+hoitajankin.+osti+lapsille+vain+jätskit+ähtärin+matkan+sijaan.
Mutta+eihän+maataloustukiloiset+tätä+tajua+kun+tukee+lappaa+ovista+ja+ikkunoista+milloin+milläkin+nimikeellä.
Niin+laittoihan+sipilä+yritystenkin+talouden+kuntoon.
Mutta+ei+paljon+lämmitä+Köyhää++joka+maksaa++kaiken+tämän+maatalous+listen+huvittelun
sos+hallituksen+ja+"arvojohtaja"+sipilän+aikaansaannoksia:
Subjektiivista+päivähoito-oikeutta+rajattu
Vuorotteluvapaan+ehtoja+kiristetty
Vanhempainvapaan+päivärahoja+leikattu
Sairastavan+vuosilomaa+leikattu
palauttamalla+siihen+omavastuupäivät
Vuosiloman+kertymistä+vähennetty
äitiys-,+isyys-+ja+vanhempainvapaan+ajalta
Ansiosidonnaisen+kestoa+leikattu+100+päivällä
Kiky+leikkasi+julkisen+sektorin+lomarahoja+30+%
Vuosittaista+työaikaa+pidennetty+24+tunnilla
Työsuhdeturvaa+heikennetty+(mm.+koeaikaa
pidennetty,+takaisinottovelvollisuutta
lyhennetty+ja+pitkäaikaistyöttömän
määräaikaisuuksia+helpotettu)
Aikuiskoulutustuen+kestoa+lyhennetty
(19+kk+->+15+kk)+ja+perusosaa+leikattu+15+%
Ammatillisen+koulutuksen+määrärahoja
leikattu+190+miljoonaa+euroa
Korotetusta+työttömyyspäivärahasta+luovuttu
Lähes+kaikkia+Kelan+etuuksia+leikattu
(mm.+lapsilisää,+äitiys-,+isyys-+ja
vanhempainpäivärahaa,+peruspäivärahaa
ja+kansaneläkettä)
Yleisen+asumistuen+perusomavastuuta
suurennettu
Opiskelijoiden+opintorahan+osuutta
pienennetty+ja+lainaosuutta+kasvatettu
Palkkatuella+tehdystä+työstä+kertyvää
työssäoloehtoa+kiristetty
Aktiivimalli+leikkasi+työttömyysturvaa
Kasvatti+kansalaisten+maksamat+maataloustuet+ennätyssuutiksi
Samoin+yritystuet+en+n+ätyssuuriksi+
Suunnitteilla+oli+myös:
+Irtisanomissuojan+heikentäminen
+Aktiivimalli+2
Samaan+aikaan+kuitenkin+
Pörssiyhtiöt+voittoja+ovat+tehneet+koko+Sipilän+hallituskauden.+Tänä+keväänä+yritysten+omistajat+tulevat+nostamaan+yhtiöistään+rahaa+noin+14+miljardia+euroa+osinkoina,+Viime+keväänä+nostivat+12,+4+miljardia,+vuoden+2017+keväällä+11,3+ja+vuoden+2016+keväällä+nostivat+10,2+miljardia+euroa.+Yritykset+ovat+siis+tehneet+reippaita+voittoja+joka+vuosi,+mutta+kilpailukykyä+ja+kasvua+eivät+vain+halunneet+luoda.
Sipilän+hallitus+valtaan+päästyään+ryhtyi+kurjistamaan+kansaa+ja+kikyttämään.+Kasvua+ei+vain+syntynyt.+Hallituksen+järjestämät+varat+ja+muut+rahan+arvoiset+helpotukset+yrityksille+valuivat+vain+osinkoina+yritysten+omistajien+taskuihin.+
Valtaosa+sijoittajista+investoi+yrityksiin+olettaen,+että+yritysjohto+keksii+liikeideoita.+Mutta+onko+nyt+niin,+että+suursijoittajat+eivät+luota+yritysten+kasvuun,+vaikka+rahaa+on?+Jos+näin+on,+kyllä+silloin+suursijoittajien+pitää+ryhdistäytyä+ja+aloittaa+kasvuhankkeiden+luominen.+Paljon+puhutaan+yrittämisen+urheudesta+ja+kasvun+luomisesta+riskeistä+huolimatta,+mutta+kun+sille+luodaan+aina+vain+parantuvia+edellytyksiä+niin+yritysten+omistajat+nostavat+rahat+ja+pistävät+päänsä+pensaaseen.+Työtä+odottavat+ne+lukuisat+yhden+hengen+yrityksetkin,+jotka+ovat+syntyneet,+kun+työnantajat+ovat+ulkoistaneet+palkkatyötä.
Maataloustukiloinen
Ei Kulmuni ollut keskustan puheenjohtajana edellisen hallituksen aikana. Antakaa hänen näyttää kykynsä ennen tuomitsemista.
ne katrin kaksi kykyä ovat hyyvin nähtävissä on niitä maisalllakin
Kulmurihan on Paavo Väyrysen aivopesemä kasvatti lapsi. Miettikää paljonko paavomaisuutta on tyttöön takertunut. Sanon tyttö, olen varttuneempi eläkeläinen.
nyt KULMUNII on heikentämässä halllituksessa työllisyyttä
leikkaamalla kotitalousvähennystä
Kun jo otsikossa on tytöttelyä, niin tietää että avaus on persu-öyhötystä, jota ei kannata lukea sen pitemmälle. Miksi persut on täynnä naisvihaa? Eikö mamut ja homot riitä?
Nuoruutesi takia et vain ymmärrä että vanhan ukkelin silmissä Katri on aivan ihana tyttönen. Valitettavasti ilmastoöyhötys ei loppunut vaan hulluus jatkuu ja vie loputkin kannattajat.
Jos elää saa, niin ehkä minustakin tulee dementikko, kuten sinusta.
Ai jokos ”tyttökin” on kirosana?
Kertoisitko, että miksi? Onko kenties häpeä syntyä Suomeen tyttönä? Kuten se tuppaa olemaan monissa muslimimaissa! No hyvin ootte monikulttuuriutenne jo sisäistäneet! :)
Ja sinäkö kutsut itseäsi tasa-arvon puolustajaksi!? Etkä tajuu ees hävetä? :/
Keskustan kohtalo on siniset, jos tyhmät istuvat hallituksessa kevääseen.
Tosin luotettavalta taholta kuultuna, näin ei tule käymään.
Keskusta todella on kuihtuva pienpuolue, mutta itsepähän ovat osansa valinneet. Haittamaahanmuuton aloitus juuri kepu-pääministerin taholta oli erittäin suuri virhe, ja kepu itseasiassa tukee juuri haittamaahanmuuttoa yhä edelleen, ollessaan Rinteen hallituksessa. Kepu on siis yhä edelleen valmis jakamaan miljarditolkulla suomalaista sosiaaliturvaa kaiken maailman sosiaalisurffari-hassaneille, ja saman aikaisesti se suorittaa leikkauksia omalta kantaväestöltämme. Erikoiset ovat kepun metoodit yrittäessään paluuta. Noilla eväillä ja demarien juoksupoikina prosentit kyllä tippuvat yhä edelleen.
Samaan aikaan Keskusta kurittaisi työttömiä lisää, jos vain hallituskumppanit suostuisivat päähänpotkintaan.
Italialla on hallussa naisvetoinen parlamentarismi tai ainakin oli.
Eikä mihinkään mitenkää liittyvä uutinen lienee se, et Italian talous on Kreikan jälkeen koko Euroopan eniten kuralla oleva! :/
No keskusta ei nouse, jos se ei ota eroa noistaa unelmissaan elävistä maan mamuttajista ja rikollisten hyysääjistä.
kulmuni vaati virkaanastujaispuheessaan maahamme sosialismia
nyt jussit kolhoosiiin kepun vimmalla
Sipilä hoiti kepun maaliin, Kulmunista tulee aikuinen eikä hän usko enää kikyyn.
onkse jokin kepun koeputkiaikuinen
isoine kulmuneineen
Oikeastaan Sipilää pitäisi kiittää siitä, että hän romahdutti Kepun. Nyt tarvitaan enää viimeinen naula kepuarkkuun, ja sitähän nuo ovat tienaamassa Rinteen hallituksen puudeleina. Suomen Keskusta = Korpikansan sammuva kapinaliike.
Sipilä romahutti puolueen kannatuksen ja Kulmuni suorittaa saattohoidon loppuun.
Erittäin osuvasti sanottu. Maaseudullakin sana Kepu on kirosana pahimmasta päästä. Sana Persu saa jo ylä peukkuja vaikka puoluetta joskus hyljeksittiinkin.
Mutta Suomen talous ainakin oli paljon paremmassa kunnossa kuin
hänen aloittaessaan.
Ei ole tyypillinen poliitikko koska ajatteli maan etua eikä vain seuraavia
vaaleja-
Sai kuitenkin muistaakseni kolmanneksi eniten ääniä viime vaaleissa.
Uudisti keskustaa ja sitä juuri keskusta tarvitsee mutta vanhat eivät
ymmärrä.
Suomen talous nousi kansainvälisten suhdanteiden ja velkaantumisen kautta, Sipilälle on turha antaa suuria kiitoksia. Ja mitä tulee työllisyyteen niin virallisia lukuja on helppo veivata haluamansa näköisiksi tempputyöllistämisen, karenssiansojen ja eläköitymisten avulla,
Herää oikeastaan kysymys että ovatko äänestäjät tyhmiä jos puheenjohtajaksi ÄÄNESTETÄÄN jollain muulla perusteella kuin politiikassa ansioitumisen johdosta?
Keskusta voisi ehkä saada muutamia entisiä kannattajiaan takaisin, jos lähtisivät pikaisesti hallituksesta. Viivyttely maksaa lisää ja kannatus tippuu alle 10 prosentin.
Nousuun auttaisi myös se, jos keskusta poistaisi puolueen jäsenistöstä Sipiläläiset jäsenet.
Kulmuni on täysin hajuton ja mauton persoona, menestyvällä puheenjohtajalla pitää olla muitakin ominaisuuksia kuin nuori ikä, muodikas sukupuoli ja hyvä rintavarustus.
Katri Kulmunin pitäisi tehdä täysi pesäero Sipilän kyykytyspolitiikkaan, niin alkaisi kannatuskin nousemaan.
Kyllä isännät Mulkunia varmasti mielellään katselevat, mutta luotto tekemiseen taitaa olla aika vähissä. Nuorella tyttösellä kun pyörii päässä ihan eri asiat kuin tilan vanhalla isännällä.
Jospa laittaisi alastonkuvan nettiin - samanlaista kuin sillä yhdellä kommarilla?
*nielasee oksennuksen takas suusta*
Kulmunilla on aina eduskunnan kyselytunnilla naamallaan sellainen vihailme, että ajattelee varmasti viha-ajatuksia perussuomalaisista. Siitä voi tulla tulevaisuudessa pitkä tuomio kun Rinteen hallitus alkaa säätää uusia vihapuhelakeja.
Minäkin olen katsonut tämän naisen ilmeitä kyselytunnilla, on kyllä ihme hiippari ilmeidensä perusteella.
On tunteettoman ja ylimielisen näköinen edustaja,, vähäkö juhaa.
Maaseutu on jo tyhjennetty turhasta porukasta ja loput on siirtyneet kokoomukseen .