ET:n avaaminen (VA 3/2019)

Uskomaton / Vapaa Ajattelija -lehden ensimmäinen isompi juttu koskee ET-opetuksen avaamista. Minun on vaikea arvioida juttua, kun asia on niin tuttua. Miltä muista jutun kokonaisuus vaikuttaa?

Lehti verkossa:

http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2019/11/23/va-2019-3/
33<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Siinä on pääasian lisäksi hieman pohdittu myös sitä seuraavaa, mahdollisesti suurempaa oppiaine-ja tuntijakoremonttia.

Äänestä
  • Hyvä että ei kierretty sitä pidemmän tähtäimen uudistusta, vaan pikjmminkinb sanottiin siitä jotain melko uutta siihen nähden, mitä keskusteluissa ollut esillä. Tosin Tuukka Tomperi on jo noin vuonna 2013 kirjoittanut saman suuntaista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Hyvä että ei kierretty sitä pidemmän tähtäimen uudistusta, vaan pikjmminkinb sanottiin siitä jotain melko uutta siihen nähden, mitä keskusteluissa ollut esillä. Tosin Tuukka Tomperi on jo noin vuonna 2013 kirjoittanut saman suuntaista.

    Yhden aineen tilalla voidaan tarvita filosofiaa, etiikkaa, historiaa, yhteiskuntaoppia, kulttuuri- ja ympäristöoppia... Ja ei vättämättä tarvita yhtä ainetta 9 3 vuotta perä perää.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Yhden aineen tilalla voidaan tarvita filosofiaa, etiikkaa, historiaa, yhteiskuntaoppia, kulttuuri- ja ympäristöoppia... Ja ei vättämättä tarvita yhtä ainetta 9 3 vuotta perä perää.

    Tämä on ihan tärkeä, noteerattava linjaus. Se on hyvä saattaa paikassansa yleiseen pohdintaan.

    Äänestä

Ei onnistu ensi lukuvuoteen mitenkään. Kouluun vuonna 2020 menevän, vauvana kastetun lapsen ehtii erottaa kirkosta ennen kuin lapsi ilmoitetaan eka luokalle tammikuussa. Näin hän pääsee ET-opetukseen elokuussa. Ja osaltaan tämä voi auttaa muidenkin lasten pääsyä oikeuksiinsa.

1Äänestä
  • Lasten erottaminen ehtii hyvin tilastoihin, vaikka eivät näy nettierotilastoissa. Voi myös tapahtua yhdessä toisen vanhemman kassa, siis yksi aikuinen ja lapsi/lapset samalla paperilla.

    Äänestä

Tämä on hyvin ajankohtainen puheenvuoro juuri nyt ja edelleen, kun Yle oli tehnyt oman varsinkin kummallisen, uskntopainotteisen kyselyvirityksensä.

Äänestä

Tällä mennään! Tätä jatketaan. Painetta. Tarvittaessa kovenpiin toimiin.

Äänestä

Huomaa, että se on tavallaan koontijuttu, jonka laadinnassa on hyödynnetty jo aikaiemooia tekstejä, myös tällä foorumilla julkaistuja. Mutta tuossa formaatissa tarpeellinen katsaus.

Äänestä
  • On siinä myös tietyllä tavalla avattu spekulaatiota siihen aikaan joskus tulevaisuudessa, että oppiaina- ja tuntijaon "matolaatikko" avataan. Ei tarvittane yhtä ainetta 9 vuotta 12 vuotta. Historia ja yhteiskuntaoppikin alkavat vasta 4-6 -luokilla.

    Äänestä

Toivottavasti tällainen laajalevikkinen Uskomaton VA ilmestyy tänä vuonnakin! Joohan?

Äänestä

Olisi+hyvä+toteuttaa+jälleen+mielipidetiedustelu+ET:n+avaamisen+kannatuksesta.+Vuonna+1917+avaamist+kannatta+noin+75+%+vasstaajista.

Äänestä
  • 1917! ET:stä on tehty galluppia jo 1900-luvun alussa. Onpa sinnikästä toimintaa ja kauas katseista. Jatketaan samaan malliin!

    Äänestä

ET-kiellon lopettamista kannattaa yhä useampi.

Äänestä
  • Peräti+79+prosenttia+suomalaisista+-+86+%+nuorista++-+kannattaa+sitä,+että+myös+kirkkoon+kuuluvat+voisi-vat+opiskella+elämänkatsomustietoa+uskonnonopetuksen+sijasta.+Taloustutkimuksen+toteuttama+haastattelu+tehtiin+10.-18.+elokuuta.+Kannatus+on+noussut+vuonna+2017+tehdyn+kyselyn+tuloksesta+3+prosenttiyksikköä.+Peruskoulun+ja+lukion+uskonnonope-tus+on+nykyisin+pakollista+Suomen+evankelis-luterilaisen+ja+ortodoksisen+kirkon+jäse-nille.+Enemmistö+maan+kaikilla+alueilla,+kaikissa+ikä-+ja+ammattiryhmissä+ja+kaikilla+koulu-tustasoilla+kannattaa+elämänkatsomustiedon+(ET)+avaamista.+Myös+kaikkien+puoluei-den+kannattajien+enemmistö+tukee+ET:n+opiskelumahdollisuutta+kaikille+Kristillisde-mokraattien+kannattajia+lukuun+ottamatta.+Keskustan+kannattajien+selvä+enemmistö,+58+prosenttia+tuki+ET:n+avaamista,+samoin+Perussuomalaisten,+64+prosenttia,+ja+Kokoomuksen,+72+prosenttia,+kannattajista.Vasemmistoliiton+ja+Vihreiden+kannattajien+keskuudessa+tuki+oli+yli+90+prosenttia+ja+SDP:n+82+prosenttia.Ikäryhmistä+eniten+avaamista+kannattivat+15-24-vuotiaat+nuoret,+86+prosenttia,+ja+myös+35-49-vuotiaissa+kannatus+oli+yli+80+prosenttia.+Opiskelijoista/koululaisista+ET:n+avaamista+kannatti+88+prosenttia,+ja+myös+kotiäitien/-isien,+johtavassa+asemassa+olevien,+työntekijöiden,+ylempien+toimihenkilöiden+keskuudessa+kannatus+oli+yli+80+prosenttia.+Myös+maanviljelijöiden+enemmistö+tuki+avaamista.+Alueellisesti+avaamisen+kannatus+oli+suurinta,+88+prosenttia,+Helsingin,+Espoon,+Kau-niaisten+ja+Vantaan+alueella,+jossa+ET-oppilaita+on+eniten+ja+aine+tunnetaan+parhaiten.+Myös+pienissä+kaupungeissa+ja+maalaiskunnissa+elämänkatsomustiedon+opiskelun+mahdollistamista+kaikille+kannatti+74+prosenttia+vastaajista.Taloustutkimus+haastatteli+Vapaa-ajattelijain+liiton+toimeksiannosta+1003:a+henkilöä+10.–18.8.2020.+Kysely+tehtiin+puhelinhaastatteluina,+ja+väestörekisteristä+tehty+satunnaisotos+edustaa+Suomen+aikuisväestöä+(15+vuotta+täyttäneet).+Tulokset+painotettiin+iän,+sukupuolen+ja+asuinpaikan+mukaan+väestöti-lastoja+vastaaviksi.+Virhemarginaali+on+noin+3+prosenttiyksikköä+suuntaansa.-+Tulos+on+hyvin+selvä,+elämänkatsomustieto+tulisi+avata+pikaisella+erillisratkaisulla,+sanoo+Vapaa-ajattelijain+liiton+pääsihteeri+Esa+Ylikoski.+Avaaminen+ei+edellytä+oppi-aine-+ja+tuntijaon+muuttamista+eikä+opetussuunnitelmien+uusimista.+Oppikirjojakaan+ei+tarvitse+vaihtaa.-+Lapsiasiavaltuutetun+eduskunnalle+antaman+nelivuotiskertomuksen+mukaan+nykyti-lanne+on+yhdenvertaisuutta+loukkaavaa+ja+lapsen+oikeuksien+sopimuksen+2.+artiklan+vastainen,+huomauttaa+Ylikoski.Uskontokuntiin+kuulumattomat+voivat+valita+joko+elämänkatsomustiedon+tai+uskon-non.+Tilanne+on+epäsymmetrinen+kirkkoon+kuuluvien+lasten+ja+nuorten+suhteen.+Pe-ruskoulussa+valinnan+tekevät+oppilaiden+huoltajat,+lukiossa+opiskelija+itse.Toivottavasti+muutos+tehdään+nyt+pikaisesti.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Peräti+79+prosenttia+suomalaisista+-+86+%+nuorista++-+kannattaa+sitä,+että+myös+kirkkoon+kuuluvat+voisi-vat+opiskella+elämänkatsomustietoa+uskonnonopetuksen+sijasta.+Taloustutkimuksen+toteuttama+haastattelu+tehtiin+10.-18.+elokuuta.+Kannatus+on+noussut+vuonna+2017+tehdyn+kyselyn+tuloksesta+3+prosenttiyksikköä.+Peruskoulun+ja+lukion+uskonnonope-tus+on+nykyisin+pakollista+Suomen+evankelis-luterilaisen+ja+ortodoksisen+kirkon+jäse-nille.+Enemmistö+maan+kaikilla+alueilla,+kaikissa+ikä-+ja+ammattiryhmissä+ja+kaikilla+koulu-tustasoilla+kannattaa+elämänkatsomustiedon+(ET)+avaamista.+Myös+kaikkien+puoluei-den+kannattajien+enemmistö+tukee+ET:n+opiskelumahdollisuutta+kaikille+Kristillisde-mokraattien+kannattajia+lukuun+ottamatta.+Keskustan+kannattajien+selvä+enemmistö,+58+prosenttia+tuki+ET:n+avaamista,+samoin+Perussuomalaisten,+64+prosenttia,+ja+Kokoomuksen,+72+prosenttia,+kannattajista.Vasemmistoliiton+ja+Vihreiden+kannattajien+keskuudessa+tuki+oli+yli+90+prosenttia+ja+SDP:n+82+prosenttia.Ikäryhmistä+eniten+avaamista+kannattivat+15-24-vuotiaat+nuoret,+86+prosenttia,+ja+myös+35-49-vuotiaissa+kannatus+oli+yli+80+prosenttia.+Opiskelijoista/koululaisista+ET:n+avaamista+kannatti+88+prosenttia,+ja+myös+kotiäitien/-isien,+johtavassa+asemassa+olevien,+työntekijöiden,+ylempien+toimihenkilöiden+keskuudessa+kannatus+oli+yli+80+prosenttia.+Myös+maanviljelijöiden+enemmistö+tuki+avaamista.+Alueellisesti+avaamisen+kannatus+oli+suurinta,+88+prosenttia,+Helsingin,+Espoon,+Kau-niaisten+ja+Vantaan+alueella,+jossa+ET-oppilaita+on+eniten+ja+aine+tunnetaan+parhaiten.+Myös+pienissä+kaupungeissa+ja+maalaiskunnissa+elämänkatsomustiedon+opiskelun+mahdollistamista+kaikille+kannatti+74+prosenttia+vastaajista.Taloustutkimus+haastatteli+Vapaa-ajattelijain+liiton+toimeksiannosta+1003:a+henkilöä+10.–18.8.2020.+Kysely+tehtiin+puhelinhaastatteluina,+ja+väestörekisteristä+tehty+satunnaisotos+edustaa+Suomen+aikuisväestöä+(15+vuotta+täyttäneet).+Tulokset+painotettiin+iän,+sukupuolen+ja+asuinpaikan+mukaan+väestöti-lastoja+vastaaviksi.+Virhemarginaali+on+noin+3+prosenttiyksikköä+suuntaansa.-+Tulos+on+hyvin+selvä,+elämänkatsomustieto+tulisi+avata+pikaisella+erillisratkaisulla,+sanoo+Vapaa-ajattelijain+liiton+pääsihteeri+Esa+Ylikoski.+Avaaminen+ei+edellytä+oppi-aine-+ja+tuntijaon+muuttamista+eikä+opetussuunnitelmien+uusimista.+Oppikirjojakaan+ei+tarvitse+vaihtaa.-+Lapsiasiavaltuutetun+eduskunnalle+antaman+nelivuotiskertomuksen+mukaan+nykyti-lanne+on+yhdenvertaisuutta+loukkaavaa+ja+lapsen+oikeuksien+sopimuksen+2.+artiklan+vastainen,+huomauttaa+Ylikoski.Uskontokuntiin+kuulumattomat+voivat+valita+joko+elämänkatsomustiedon+tai+uskon-non.+Tilanne+on+epäsymmetrinen+kirkkoon+kuuluvien+lasten+ja+nuorten+suhteen.+Pe-ruskoulussa+valinnan+tekevät+oppilaiden+huoltajat,+lukiossa+opiskelija+itse.Toivottavasti+muutos+tehdään+nyt+pikaisesti.

    Voi todeta lisäksi, että vastustajien määrä on pieni. Joukossa on pieni hard core yhteisen uskontotiedon lobbaajia.

    Äänestä

Tämä on rraivvosstutttavaaa! PIsteään vähän raivvoo tilalle. t. Antivapri

Äänestä

Kyllä 79 prosentin tuella uudistus pitäisi nyt viedä läpi nopeasti.

Äänestä

ET on kielletty kirkollisilta.

Äänestä

Nyt samaisessa lehdessä 3/2020 pääkirjoituksessa käsitellään samaa asiaa. Sama kirjoittajakin.

Äänestä

Jutussa on kuitenkin ihan uuttakin, se että pohditaan pidemmän tähtäimen malleja yli ETn avaamisen..

Äänestä

Hyvä että tässä jutussa esitetään ajatuksia .yöz ETn avaamisen jälkeiseen aikaan.

Äänestä

Sinnikkyys on ominaisuus, joka selvästi luonnehtii vapaa-ajattelijsin toimintaa. Sitä on hyvä tukea. Liityin, kun löysin liittymislomakkeen nettisivuilta.

Äänestä

Nyt pitää siirtyä puheista tekoihin. Kansalaisaloite! Ja sassiin.

Äänestä

Tällä hetkellä keskustellaan Opetushallituksen ohjeluonnoksesta koskien katsomuskasvatuksen ja uskonnon ja elämänkatsomustiedon opetuksen sekä yhteisten juhlien ja uskonnollisten tilaisuuksien järjestämistä. Vapaa-ajattelijain liitto on elämänkatsomustiedon kohdalla kiinnittänyt huomiota olennaiseen asiaan, oppilaan oikeuteen päästä ET-opetukseen, vaikka hän olisi aloittanut koulun uskonnonopetuksessa. Myös lukiolaisella on oikeus aloittaa ET-opinnot, vaikka olisi peruskoulussa opiskellut uskontoa.

Äänestä

Avaaminen, salliminen, vapauttaminen, mahdollistaminen... myönteisiä tunteita herättävät kaikki.

Äänestä

Kansalaisaloite viipynyt liian kauan.

Äänestä

Tällä mennään NYT: knsalaisaloite.fi/fi/aloite/8860

Äänestä
  • Tälle nyt kaikki tuki. Jaetaan linkkiä tutuille, puolitutuille ja tuntemattomillekin.

    Äänestä

Olisi varmaan kannattanut Vata kansalaisaloitd jo nyt

Äänestä

On "pitkä marssi". Samalla ET vahvistuu uskontoa
Ki taan kuulumattomien keskuudessa.

Äänestä
  • ET-oppilaiden osuus kasvaa peruskoulussa joka vuosi, kun eka luokalle tulevista yhä suuremmalla osalla on oikeus ET-opiskeluun. Kehitystä nopeuttaa, kun yhä useammat peruskoulun aloittaessaan uskonnonopetukseen päätyneet ET-kelpoiset oppilaat siirtyvät ET-ryhmiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jori.mantysalo kirjoitti:

Uskomaton / Vapaa Ajattelija -lehden ensimmäinen isompi juttu koskee ET-opetuksen avaamista. Minun on vaikea arvioida juttua, kun asia on niin tuttua. Miltä muista jutun kokonaisuus vaikuttaa?

Lehti verkossa:

http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2019/11/23/va-2019-3/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu