Brexit toteutumassa alkuvuodesta

Anonyymi

"Britannian EU-ero toteutuu hyvin todennäköisesti alkuvuodesta, jos tuoreen mielipidekyselyn ennustama vaalivoitto konservatiiveille toteutuu, sanoo tutkija Timo Miettinen Helsingin yliopistosta. YouGov -yhtiön tekemässä kyselyssä pääministeri Boris Johnsonin konservatiivien ennustetaan saavan yli 40 lisäpaikkaa ja selvän enemmistön parlamentin alahuoneeseen".

https://www.ess.fi/uutiset/ulkomaat/art2584404

Miettisen mukaan erosopimuksen tietä tasoittaa enemmistön lisäksi se, että Johnson on saanut puhdistettua puolueensa rivit brexit-sopimuksen ja EU-eron vastustajista. Brexitin toteutumisen jälkeen ovat kuitenkin edessä vaikeat neuvottelut uudesta suhteesta EU:n kanssa poikkeuksellisen lyhyen siirtymäajan eli alle vuoden kuluessa. Miettinen muistuttaa.

Konservatiivit veisivät työväenpuolueelta 44 paikkaa

Britanniassa tuore mielipidekysely ennustaa pääministeri Boris Johnsonin konservatiivipuolueelle suurta vaalivoittoa, joka toisi paikkaenemmistön parlamenttiin. Britit kokoontuvat vaaliuurnille 12. joulukuuta.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En jaksa uskoa brittien olevan niin hulluja, että todella lähtevät EU:sta. Tietenkin toivon, että ero toteutuu. Sen myötä lähtevät Skotlanti ja Pohjois-Irlantikin, ehkä Waleskin. Sitten maan nimi voidaankin muuttaa Iso-Britanniasta Pikku-Britanniaksi. Ei ole jäljellä kuin houreet imperiumista ja juorut kuningasperheestä.

      Tony Blair sanoi äsken, että maassa kokeillaan voidaanko suuri ja vauras maa saada uudelleen jaloilleen itse aiheutetun katastrofin jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      294
      4176
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2375
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe