Brexit toteutumassa alkuvuodesta

Anonyymi

"Britannian EU-ero toteutuu hyvin todennäköisesti alkuvuodesta, jos tuoreen mielipidekyselyn ennustama vaalivoitto konservatiiveille toteutuu, sanoo tutkija Timo Miettinen Helsingin yliopistosta. YouGov -yhtiön tekemässä kyselyssä pääministeri Boris Johnsonin konservatiivien ennustetaan saavan yli 40 lisäpaikkaa ja selvän enemmistön parlamentin alahuoneeseen".

https://www.ess.fi/uutiset/ulkomaat/art2584404

Miettisen mukaan erosopimuksen tietä tasoittaa enemmistön lisäksi se, että Johnson on saanut puhdistettua puolueensa rivit brexit-sopimuksen ja EU-eron vastustajista. Brexitin toteutumisen jälkeen ovat kuitenkin edessä vaikeat neuvottelut uudesta suhteesta EU:n kanssa poikkeuksellisen lyhyen siirtymäajan eli alle vuoden kuluessa. Miettinen muistuttaa.

Konservatiivit veisivät työväenpuolueelta 44 paikkaa

Britanniassa tuore mielipidekysely ennustaa pääministeri Boris Johnsonin konservatiivipuolueelle suurta vaalivoittoa, joka toisi paikkaenemmistön parlamenttiin. Britit kokoontuvat vaaliuurnille 12. joulukuuta.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En jaksa uskoa brittien olevan niin hulluja, että todella lähtevät EU:sta. Tietenkin toivon, että ero toteutuu. Sen myötä lähtevät Skotlanti ja Pohjois-Irlantikin, ehkä Waleskin. Sitten maan nimi voidaankin muuttaa Iso-Britanniasta Pikku-Britanniaksi. Ei ole jäljellä kuin houreet imperiumista ja juorut kuningasperheestä.

      Tony Blair sanoi äsken, että maassa kokeillaan voidaanko suuri ja vauras maa saada uudelleen jaloilleen itse aiheutetun katastrofin jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6814
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4582
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      34
      3805
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      64
      3104
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1925
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1646
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1640
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1553
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1419
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1187
    Aihe