Arkkipiispan pokka ei pidä

Kun nykyinen arkkipiispa oli valittu Espoon piispaksi, oli juuri ilmestynyt eräitä kirkon kannalta hyvin negatiivisia tilastoja. Vastavalittu piispa joutui vastaamaan niihin teeveehaastattelussa. Nimitti niitä jobinpostiksi ja oli poikkeuksellisen hermostunut.

Nyt hän arkkipiispana taas esiintyi teeveehaastattelussa ja oli silminnähden hermostunut. Esitteli piispojen kirjoittamaa kirjaa ja kirkon kantaa, jotka väittävät, että kirkon uskolla ja tieteellisellä ajattelulla ei muka olisi ristiriitaa.

Jäi sellainen kuva, että tunsi kenties puhuvansa pehmeitä, jotka eivät mene läpi. Kiusallista katsottavaa. Olipa syy mikä tahansa, selvästi pokka ei pitänyt.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • >> Esitteli piispojen kirjoittamaa kirjaa ja kirkon kantaa, jotka väittävät, että kirkon uskolla ja tieteellisellä ajattelulla ei muka olisi ristiriitaa. <<

      Jep jep, luominen vaikkapa teistisen evoluution tapaan eli evoluutioprosessin tavoitteena olisi ollut luoda ihminen ei nyt vaan sovi yhteen evoluutioteorian kanssa, ei millään.

      Jos kirkko pyrki häivyttämään tuolla kirjallaan tieteellisen maailmankatsomuksen ja yliluonnollisuuksia sisältävän maailmankatsomuksen välistä rajaa, niin kiville meni.

      ps siinä kirkon julkaisemassa tekstissä (kehuttiin kirkkoa ja) annettiin ymmärtää, että kirkon tarjoamaa mielikuvitustodellisuutta tarvittaisiin tieteellisen maailmankuvan avuksi tai tueksi. Se oli kyllä vähintäänkin kirkkomainen tulkinta asiasta. Kirkko yritti lisäksi (taas kerran) omia tekstissään kaiken moraalista arvoihin asti omaksi yksityisomaisuudekseen. Höpsis.

      • Jäi sellainen kuva, että jos arkkipiispa olisi uskonut näin miellyttävään asiaan ja sen läpimenoon, hän olisi paremminkin esiintynyt voittajana kuin hermostuneena altavastaajana.

        Voi toki olla kyse, että vilpittömästi kuvitteli, mutta on taitamaton esiintymään.


      • Firdawsi kirjoitti:

        Jäi sellainen kuva, että jos arkkipiispa olisi uskonut näin miellyttävään asiaan ja sen läpimenoon, hän olisi paremminkin esiintynyt voittajana kuin hermostuneena altavastaajana.

        Voi toki olla kyse, että vilpittömästi kuvitteli, mutta on taitamaton esiintymään.

        Ehkä tämä loppuvuosi oli julkaisun harkittu hetki, koska juuri nyt alkaa loppuvuoden eroaalto. Tulossa oleva eroaaltokin saattoi hermostuttaa, mikäli oli hermostunut.


    • "Piispat tiivistävät kristillisen teologian ja erityisesti luonnontieteiden suhteen neljään [4] väitteeseen:
      1-3. [diipa daapaa]
      4. Inhimilliseen viisauteen kuuluu tieteen rajojen tunnustaminen. Tieteestä ei pidä tehdä uskonnon korviketta."

      Vai että tieteestä ei pitäisi tehdä korviketta. Heh heh. Minusta usko ja uskonto kirkon tarjoilemassa muodossa ei ole edes korviketta, se on plaseboa.
      Toimii se homeopatiakin joissakin rajoissa jos siihen lujasti uskoo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      150
      5425
    2. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      114
      5351
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      54
      4344
    4. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      12
      3821
    5. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      76
      3782
    6. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      33
      3650
    7. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      55
      3393
    8. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      205
      2525
    9. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2393
    10. HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00

      KAIKKI NUORET JA KAIKKI MUUT MYÖS TÄNÄÄN HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00!!!!!
      Hyrynsalmi
      26
      1289
    Aihe