Osta vain sellaisia, joissa on mainittu valmistusmaa niinkuin se on.
Pyydä lähikauppaan lähituotantoa, suosi lähituotantoa.
Kurkut, kananmunat, vihdat/ vastat, kukkia, tomaatit, käsitöitä, kaikkea mitä lähellä voi tuottaa.
Kapuppias, kutsu lähituottajat pitämään parkkipaikallesi toria pyhäpäivinä, sunnuntaisin....👍💓
Pyydä lähikauppaan lähituotantoa, suosi lähituotantoa.
Kurkut, kananmunat, vihdat/ vastat, kukkia, tomaatit, käsitöitä, kaikkea mitä lähellä voi tuottaa.
Kapuppias, kutsu lähituottajat pitämään parkkipaikallesi toria pyhäpäivinä, sunnuntaisin....👍💓
Vastaukset 11
Vanhimmat
Aamulla ruokakauppaan? Valitse kotimaista 🇫🇮
Aivan tätä samaa ajatellut. Made in EU viittaa aina johonkin takapajulaan unionissa.
- millonkas olet nähnyt saksalaista tuotetta mainostettavan samoin????
saksalaiset autot, vartan paristot, kodinkoneet, vaelluskengät....
Ne merkkaa tuootteensa lipulla ja selvästi saksalaiseksi
Kaikki sakujen tuotteet myydään Wahvalla saksalaisella imagolla.
aivan kuten sveitsiläinen suklaa ja kello.
No tuskin noita nyt tarttee ees vaatia? Ei kai se kauppiaskaan sentään NIIN tyhmä ole, et alkaa roudaamaan vaikkapa noita kurkkuja toiselta puolelta Suomea, jos niitä on lähempääkin saatavilla? Varsinki ku tuskinpa nois tuottajahinnoissa niin merkittäviä hintaeroja edes on, et se olis ees kannattavaa?
Mut se siitä. Jos tähä väliin vähän keventäis, ja kertois hauskahkon tosielämän anekdootin! :P
Kerran tos paikallises marketis kelailin hevi osastolla et mitähä ostas. Tsekkasin sit lootan jotai salaattii, mis luki vallan et: Tuoresalaatti. Valmistusmaa: Italia” ... pieneks on päässy tää Eurooppakin? (Ja juu, jäi ostamatta)
kauppias tekee kuten EU käskee
ei kauppias ole saanut ostaa paikallista enää aikoihin.
EU säännös.
ja tyhmä suomalainen tottelee
mikä sinusta on tässä kevennettävää ja anekdoottia kaipaavaa?
EU kaatoi ensitöikseen paikalliset pienet kanalat. Eu määrää milloin suomalainen kurkun kasvattaja nostaa versot ja ottaa ne alas. EU määrää kurkun muodon. - siis käyryyden.
EU toi terveysviranomaisille sellaisia käskytyksiä, että virosta kannattaa tuoda listerialohta mutta paikallista silakkaa ei saa ostaa.
miksi sä tulet vähättelemään asiaa josta et tiedä.
LÄHITUOTANTO ON EKOLOGISTA JA TYÖLLISTÄÄ PAIKALLISIA.
Joku mies taas kommentoi ....😷
rapsuttelitko pallejas ku oli niin kivaa vähätellä.
Suurin osa Suomessa tuotettavista kurkuista ja tomaateista kasvatetaan ruotsiksi Närpiössä. Vaikka kasvihuoneiden lämmitystä muutetaan maalämpöön ja muuhun ympäristöystävällisempään, niin edelleen närpiöläisen kurkun ja tomaatin hiilijalanjälki on suurempi kuin Espanjasta tuodun.
Hevi-osasto , neropatti keksinyt?
Minä ostan pelkästään euro-maiden tuotteita. Oikeasti euro-alue on yksi taloudellinen kokonaisuus ja sen menestys on jokaisen suomalaisen etu. Euron arvo on myös tärkeää kun omaisuus ja sijoitukset on enimmäkseen sidottu euroon.
Kansallisvaltioiden aika on ohi. Tämä ei ole mikään kannanotto että niin pitääkin olla, vaan toteamus siitä mihin maailma on mennyt. EU:n ulkopuolella maailman talous on kaksinapainen: USA ja Kiina. Sotilaallisesti kolmas tekijä on Venäjä. Jos haluamme jotenkin vaikuttaa maailman kehitykseen, niin siihen tarvitaan nykyistä yhtenäisempi EU.
Kansallisvaltioiden ajan halutaan olevan ohi. Onneksi edes I-Britannia on herännyt.