Vai pitää hädänalaisia auttaa. Suomessa on noin 7300-7500 koditonta jotka nukkkuu ulkona metsissä, puistoissa, porttikongeissa ja puiston penkeillä. Näille ihmisille ei apua heru mutta kun maahan tunkeutuu ihmisiä niin heti sanotaan että pitäähän heillä olla inhimilliset oltavat, miksi ei suomalaisilla pidä olla inhimillisiä oloja, miksi ei omille kansalaisille saada apua,.Tästä syystä inhoan valtaapitäviä ja suvakkeja yli kaiken. Suvakeille vähän pureskeltavaa kun jotkut sanovat että suomessa on asiat hyvin ja kaikilla on ihmisoikeudet ja hyvä olla, niille suvakeille, haloo onko ketään kotona, vai lähtikö viimeisetkin järjen hippeet.
"Kattila keittänyt yli"
Anonyymi
1550
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
140 000 suomalaista hakee ruokaa leipäjnoista ympäri suomen
n 600 000 suomalaista elää täydellisessä köyhyydessä
Kuinka moni työtävieroksuva somali on ruokajonossa, ei tarvitse olla, kun meillä hoidetaan nämä kunniakansalaiset.
päätäjämme elävät kuplassa ja täysin sellaisessa pahkapäät
-eivät näe suomalaisen vähäosaisen elämää mitenkään avun tarvitsijaksi
Varsinkin vihervasemmistolaisten päättäjimme "arvopohja" on hyvä ilmaus. Niin pohjalla heidän arvonsa ovat. Siinä missä Tanskassa demarit ovat ottaneet tiukan kannan maahanmuuttoon ja ovat olleet mukana säätämässä lakeja, joiden avulla monelta kurkunleikkaajien joukkoon liittyneeltä maahanmuuttajafanaatikolta on otettu kansalaisuus pois, Suomessa Antti Rinne ei näe mitään syytä moiseen. Jopa maahanmuuttajataustaisen terroristin oikeudet menevät suomalaisten edun edelle.
Satoja tuhansia suomalaisia on ollut työttömänä yli 25 vuotta. Heitä on laitettu valtavasti enne aikaisille eläkkeille tilastojen kaunistamiseksi.
Tuskin kukaan päättäjä tai "asiantuntija" on puhunut mistään työvoimapulasta, jotta oltaisiin satsattu rahaa suomalaistyöttömien työllistämiseen. On vain kuulemma tarvitu huippukoulutettua erikoistyövoimaa?
MUTTA kun mamutulva lakoi, niin yhtäkkiä Suomessa olikin suuri työvoimapula?! Jopa niin suuri, että vaaditaan jatkuvaa suurmamutusta sen paikkaamiseksi?
Rahaa riittää tuon kuvitellun työvoimatarpeen tyydyttämiseksi eli suurmamutukseen riittää miljardi toisensa jälkeen! Kuitenkaan ei riittänyt kuin rippeitä suomalaisten työllisämiseen???
Vieraat ensin.
VAHINGONTEKO SUOMEN KANSAA KOHTAAN ON LOPETETTAVA!
Suojelkaa Suomea!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14510777/suojelkaa-suomea
Pakolaiset on lihapatojen ääressä ja kodittomat tutisee kylmässä!😿😿😿
Moktan mielisana on länkyttää. Apukoulussa oppinut sen varmaan opettajaltaan.
Eno sen sille opetti, pimeässä pirtissä...
"Ne joilla on mahdollisuus ja vevollisuus autaa kansalaisia ovat eduskunnassa..."
Jokainen ihminen voi auttaa asunnotonta. Ainoa este auttamiselle on se, että todellinen auttamishalu puuttuu.
Pakkanen ei odota eikä armahda ketään. Auta nyt, älä vain länkytä.
Ai niinkö, miten rahaton työtön auttaa asunnotonta tai antaa yösijaa kun asuu muutenkin ahtaasti perheensä kanssa, hallituksen tehtävä on autaa kansalaisia ja sosiaaliturvan tehtävä on auttaa rahallisesti, eipä vaan toimi kun miljoonat sijoitetaan matuihin jotka käyttää suomen sosiaaliturvaa vieläpä lainvastaisesti hyväksi. Perustelu, siaiaaliturva kuuluu vain suomen kansalaisille.
Näinhän se menee niinkuin karvahattu sanoo. Kun matu tarvitsee asuntoa, se annetaan virkavallan toimesta viivyttelemättä verorahoilla kustannettuna. Kun kantasuomalainen asunnoton tarvitsee asuntoa niin asian korjaaminen onkin kansalaisten hyväntahtoisuuden varassa. Tämähän sopii karvahatulle, joka halveksii suomalaisia ja ihailee matuja joka käänteessä. Jos sota syttyisi, asejaossa pitää karvahatulle antaa korkkipyssy, jottei pysty ampumaan omia.
Ei muutakun polliisiasemalta turvapaikkaa hakemaan, eikä sitten kysyttäessä mitä vaan, niin ei ymmärrä mitään, pyörittelee vaan silmiään ja hokee no pass.