Ikävä tapahtuma ruohonleikkurin kaatuminen kuskin päälle ja siitä johtunut kuoleman tapaus, mutta onkohan miten yleistä seurakunnilla välinpitämättömyys vastaavissa tapauksissa kun kyseessä on kausityöntekijät ja usein ensimmäistä kertaa ajoleikkurilla työskentely, nämä ammatti leikkurit painavat monta kertaa enemmän kuin omakoti käytössä olevat ajoleikkurit, ja myös moottori tehot aivan eriluokkaa. Tiedän että seurakunnat käyttävät työntekijöinä säästö syistä pitkäaikais työttömiä "ns. tukityöllistettyjä" joilla ei ole minkaanlaista kokemusta moisista koneista ja opastus on täysin riittämätön tai ei ollenkaan, myös seurakunnan muita työkoneita esim. traktori, voi ajaa henkilö jolla ei ole minkaanlaista aiempaa kokemusta ko härvelistä, olen itse vierestä nähnyt miten ajokortiton ajaa traktoria seurakunnan hautausmaalla työhommissa, pitäiskö tarkistaa työntekijän ajo oikeus ensin työsopimuksen tekoa, miten on jos kortiton ajaa vahingon kun hautausmaalla liikkuu paljon ulkopuolisia ihmisiä, säästö syistä työnopastus on minimaalinen ja usein ei ollenkaan, ja valvonta ei vissiin kuulu kenellekään, työn vaativuuden vähättelyn turvinko voi palkata ammattitaidottoman ja maksaa sille minimaalista palkkaa silläkin riskillä että voi sattua vahinko.
Ikaalisten seurakunta ruohonleikkuri tapaturma
8
81
Vastaukset
- Anonyymi
Näköjään seurakunnan henkilökunta ei välitä ihmishengestä, käytetään vain työttömiä joilla ei pidetä arvoa yhtään. Onnesta lähitulevaisuudessa kirkot ovat kaatuneet.
- Anonyymi
Tässä pitää kysyä, että eikö sillä ajurilla ole mitään vastuuta, tuolla periaatteella saisi kaikki autokoulun opettajat laittaa kolareista vastuuseen. Jos ei osaa, eikä edes ymmärrä fysiikan lakeja, niin kai sen asian voi silloin mainita kokeneille työntekijöille ja kysyä neuvoja ajamiseen, nykyisin Suomessa on sellainen ajattelu, että itsellä ei ole mitään vastuuta mistään, vain toisilla. Minulla on kotona runko-ohjattava kone eli tiedän sen kaatumisherkkyyden, mutta ruohonleikkuriin pätee melkein samat fysiikan lait kuin autoon, kaatuu jos on tarpeeksi kallellaan. Kaikille tiedoksi, ruohonleikkurilla pystyy ajamaan melkein 45 asteen kallistuksessa, ei se kovin herkästi kippaa, eli kyllä sen jo tuntee jos ollaan kaltevalla pinnalla ja silloin pitäisi jo omaan pään sanoa jotain varoitusta.
- Anonyymi
Eikö niissä valmistajan ohjeissa jo kielletä ajamasta yli 10 asteen kallistuksessa että manuaalia vaan käteen ja lukemaan
- Anonyymi
Kirkko verottaa köyhiltä kymmenykset tuloista, ei ihme että pahoja tapahtuu.
- Anonyymi
Se oli vahinko ja niitä sattuu aina välillä.
Ikävä tapahtuma ja syyttely on turhaa.- Anonyymi
Hei muuten, onko perätön ilmiantokin vahinko? Vai kenties tahallista pirullisuutta tarkoituksena pilata toisen ihmisen elämä. Kuten Kihniön Niskoskylän lahkolaisilla on tapana.
- Anonyymi
Menkääpä kuulkaas katselemaan hautausmaille kesäaikaan työntekijöiden turva varustuksia ja niiden käyttöä, ensinnäkin saattaa olla että niitä ei ole, tai eivät ole enää kelvollisia käyttää, tai jos onkin ei käytetetä, ei osata käyttää tai ei kukaan valvo käyttöä. Ei tulisi kuuloonkaan millään muulla maanrakennus työmaalla, ovat vissiin oppirahansa maksaneet.
- Anonyymi
Vähintä nyt olisi että käytäisiin ko. laitteen manuaali läpi turvallisuusmääräykset siellähän ne on valmiina
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1672602Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait209714Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668