Yksinkertaiset viennnin ja tuonnin vertailumallit eivät vaan kerro tuutta siitä kuinka hyvin Suomi porskuttaa ,koska Suomi kotiuttaa eläkeyhtiöiden kautta yli miljoonalle eläkeläisille valuuttaa valtavilta globaaleilta markkinoilta jossa tehdään voittoa vieläkin rutkasti!
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tällaiset yksinkertaiset puolitotuudet eivät kuulu enää nykypäivään sillä Suomi on vaurastunut sodan jälkeisistä ajoista aivan toiselle tasolle ,sillä eläkesäästöjärjestöt ovat paisuneet jo noin 200miljardiin euroon ja sillä me tätä hyvinvointia rahoitamme aivan samalla tavalla kuin vientiteollisuuden kautta.
Jos menemme aikaa taakseppäin noin 45 vuotta sitten niin meidän eläkeläiset söivät vielä silakkaa tai kalastivat lisäelantoa valkuaisainetta saadakseen,eikä työmarkkinatukea maksettu kun ei llut valtion kirstussa mitään jaettavaa eläkemiljardeista nyt puhumattakaan.
Yleensä on vahingollista levittää puolitotuuksia kuten puolivalheitakin ja niin ministerille kuin kansalaiselle on parenpi pitää suu pienemmällä jos ei asiasta mittään tiedä!