Päivälleen 80 vuotta sitten Suomi arvottiin samaan alkulohkoon itänaapurimme kanssa. Sille, silloiselle Neuvostoliitolle hävisimme, mutta merkityksettömässä jatko- ottelussa voitimme sentään Saksan.
Tänään päädyimme taas samaan alkulohkoon itänaapurimme kanssa, mutta matsi käydään tällä kertaa vieraskentällä. Oikeastaan älyttömän helppo lohko muuten, sillä vastassa on Keravan kokoinen Belgia ja Kuusamon kokoinen Tanska.
Tässä vielä tunnelmia 80 vuoden takaa, Urheiluruudun merkeissä:
https://www.youtube.com/watch?v=cHLCftllHbw
Oi Suomi on! Oi Suomi on niin ihaanaa! On meillä sauna, viina och kirves! Oi Suomi on niin ihaanaa!
Oi Suomi on!
3
59
Vastaukset
Nyt kun Suomalaisia lähtee kesällä ainakin 10 000 kerralla sinne Pietariin, niin eiköhän vallata tuo kaupunki takaisin! Kaikki ottaa mukaan sinne Allergia- junaan konepistooleita, pystykorvia, molotovin coctaileja ynnä muuta sotatarviketta. Futisturisteja ei varmastikkaan tarkisteta rajamiesten toimesta, koska käsky on tullut yläviistosta, että nyt rennompaa kuvaa maailmalle! Ja jos joku jää kiinni, niin tuohan on aivan normaalia futisfanin rekvisiittaa. Ei ne venäläiset siviilit pysty estämään, jos 10 000 hampaisiin aseistautunutta tsuhnaa tekee yllätyshyökkäyksen.
Pietari on vanha suomalainen kaupunki ja meidän sukupolven täytyy saada takaisin suomalaisten rakentama Pietarin Kirkko, Alvar Aallon suunnittelema Pietarin Kirjastorakennus ja tietysti Monreposken Puisto kaarisiltoineen ja Kuuban öineen!
Nyt lähti, sanoi Annikki Tähti: https://www.youtube.com/watch?v=wVRJj01rR4s- Anonyymi
Vahvast tuuletettu. Ite olen ehönalaisessa ja voin vaan kommentoida katsomotunnelmii.
Jorma Pulkkinen oli samaa mieltä. Väiteltiin Joren kaa miks isä aurinkoinen ei antanut määräystä vallat suomee matsin-45 aikana. Jore sanoi että J.S oli tukosampi paisti berliinissä. Ato oli viä henkissä. sano - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vahvast tuuletettu. Ite olen ehönalaisessa ja voin vaan kommentoida katsomotunnelmii.
Jorma Pulkkinen oli samaa mieltä. Väiteltiin Joren kaa miks isä aurinkoinen ei antanut määräystä vallat suomee matsin-45 aikana. Jore sanoi että J.S oli tukosampi paisti berliinissä. Ato oli viä henkissä. sanoSaihan isä Aurinkoinen Aatun pallit muistoksi. Niin ainakin lekenta kertoopi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433603- 362244
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?321875- 171619
- 161576
- 231558
- 241417
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai811278- 141277
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko881222