V-lestadiolaiset närkästyvät Hoosiannasta

KR 1933/-38
Matt. 21:15 Mutta kun ylipapit ja kirjanoppineet näkivät ne ihmeet, joita hän teki, ja lapset, jotka huusivat pyhäkössä ja sanoivat: "Hoosianna Daavidin pojalle", niin he närkästyivät

Jeesuksen ylistäminen tuntuu heistä ihan saalemilta.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Liian Kristuskeskeinen päivä heille.

Äänestä

Kyllä Kristuksen ylistys on vaikiaa srk-liikkeessä.

Ennemmin oman itse korotetun seurakunnnan kunniaa ja ihanuutta ylistetään.

Aikoinaan alkuherätyksen Kristus keskeiset laulutkin muutettiin srk-valtakunnan ylistyksesksi.

Nikkekin oli yksi ansioituneita puuhamiehiä siinä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

KR 1933/-38
Matt. 21:15 Mutta kun ylipapit ja kirjanoppineet näkivät ne ihmeet, joita hän teki, ja lapset, jotka huusivat pyhäkössä ja sanoivat: "Hoosianna Daavidin pojalle", niin he närkästyivät

Jeesuksen ylistäminen tuntuu heistä ihan saalemilta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu