Venepakolaiset

Nehän on hyvin intekroituneet Suomeen. Olisko sieltäpäin saatavissa työvoimaa ?
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kannattaa katsoa riemurasia /kotivenepakolainen. Aivan huippu sketsi. En saanut siirrettyä sitä tänne !

Äänestä
  • no sinun älylläsi et saa siirrettyä edes ahteriasi työ voima toimistoon hahaahhaha

    Äänestä

Väimereltä Suomeen kumiveneellä Ei Huono saavutus

Äänestä
  • Käsitit tahallaan väärin, tarkoitin Aasian maista tulevia ihmisiä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Käsitit tahallaan väärin, tarkoitin Aasian maista tulevia ihmisiä.

    Filippiineultä on tullut vuoden aikana satoja heti töihin tarttuvia työläisiä

    näitä pitää tuoda lisää jotta pystymme hoitamaan eläköityvät mamumme

    Äänestä

Aasiasta saisi vaikka kuinka paljon erinomaista työvoimaa. Vietnam, Filippiinit, ja vaikkapa Thaimaa. Työteliäitä kansoja, eivät keskity sosiaalitukien kerjäämiseen ja työllistyvät hyvin nopeasti. Integraatiokyky erinomainen. Eivät rettelöi, eivätkä raiskaa. Kunnioittavat suomen arvoja ja lakeja. Todella rakentavat suomalaista yhteiskuntaa. Lähi-idästä ja afrikasta tuleviin sosiaalisurffareihin verrattuna monin verroin parempia. Maahanmuuttajan etnisyydellä on oikeasti erittäin suuri merkitys.

Äänestä

Suomeen tulleet vietnamilaiset ehkä sopeutuivat paremmin kuin jotkut muut myöhemmin tulleet ryhmät, mutta heidän jälkeläisillään on ollut vaikeuksia sopeutua. 1980-luvulla kerrottiin joissakin paikallisissa lehdissä raiskauksista ja ryöstöistä. Jos heitä tulisi kerralla paljon, ongelmiakin olisi enemmän.

Äänestä

Aivan Montako Thai pakolaisen raiskausta on tapahtunut ? Irakit yms sieltä suunnalta tulleet alkoi raiskailla ekalla viikolla ja urakalla noiden työmoraalissa on kyllä isot erot irakit yms eivät töihin tulleetkaan vaan ilmaisen rahanperässä.

Äänestä

Aasialaiset laillisesti maahanmuuttajat ovan sangen kelpo porukkaa. Yleensä perus-, tai jopa korkeasti koulutettuja. Eivät rettelöi, eivät murhaa tai raiskaa, sillä he todellakin keskittyvät työhönsä ja nopeaan integraatioon...toisin kuin muslimit. Kunnioittavat länsimaisia arvoja ja aidosti työllään rakentavat sitä yhteiskuntaa verovastuullisesti, johon ovat integroitumassa. Viimeksikään mainittu ei koske muslimeja.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Nehän on hyvin intekroituneet Suomeen. Olisko sieltäpäin saatavissa työvoimaa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu