Persuille tulee kevääksi kova hallitusvastuu!

Anonyymi

Nähdään miten persut suhtautuvat työläiseen, nääs kun lakkoja pukkaa.

Persut joutuvat ottamaan kantaa rankkoihin julkisen sektorin palkkavaatimuksiin sekä teollisuuden lakkouhkaan. Pitääkö persujen säätää pakkolakeja, jotta Suomi ei ajaudu taantumaan?

21

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kevväällä tulloop Matu vyöry ja persu hallitus ottaa ne kaikki Matut tänne. Viime matu vyöryn aikaan kun Persut oli hallituksessa niin oli paljon Persuja turhapaikkabisneksessä ja se oli monelle Persulle hillo toloppa. Persuihin ei voi luottaa. Puhuvat toista ja tekevät toista. Liippareita koko persu sakki.

      • Anonyymi

        Taidat tietoisesti Hintti.Mustikka muistaa väärin. Turvapaikkapisneksessähän hääri Paljon Kepulaisia, Kokoomuslaisia ja Demareita, Vasemmistoliittokin taisi oikein puolueena olla pisneksessä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taidat tietoisesti Hintti.Mustikka muistaa väärin. Turvapaikkapisneksessähän hääri Paljon Kepulaisia, Kokoomuslaisia ja Demareita, Vasemmistoliittokin taisi oikein puolueena olla pisneksessä.

        Persuthan eivät olisi mitään vastaanottokeskuksia pakolaisille järjestäneet vaan tuhoamisleirejä joilla torjutaan haittamaahanmuuttoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Persuthan eivät olisi mitään vastaanottokeskuksia pakolaisille järjestäneet vaan tuhoamisleirejä joilla torjutaan haittamaahanmuuttoa.

        On sulla oudot kuvitelmat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taidat tietoisesti Hintti.Mustikka muistaa väärin. Turvapaikkapisneksessähän hääri Paljon Kepulaisia, Kokoomuslaisia ja Demareita, Vasemmistoliittokin taisi oikein puolueena olla pisneksessä.

        Pojat, pojat, kukas se kutsuikaan suomeen arabianniemimaalta väkeä, ja tulihan sitä.
        Toinen hyväkäs kutsui filippiineiltä hoitajia suomeen. Niin, eihän siinä ole mitään, jos heitä kohdellaan suomen lakien mukaan ja he saavat asiallisen palkan. Mutta kun te laitoitte nämä ylikoulutetut aliarvostettuun työhön siivoamaan ja hoitoapulaiseksi. Tämän lisäksi estitte lisäkoulutusmahdollisuuden kaikilta. TOki rekrytointiyrityksenne jätti tämän kertomatta.
        Sen sijaan kohdemaassa mainostitte suomen hyvää palkkaa, mutta unohditte kertoa kulut suomessa. Eihän se pieni palkka riitä suomen hinnoilla mihinkään.
        TOisin sanoen, kusitte silmään, minkä ehditte.
        En ylläty, jos tuosta seuraa eräiden henkilöiden katoaminen kartalta. Itse asiassa se olisi luonnollinen seuraus heidän aiheuttamastaan inhimillisestä kärsimyksestä ja valheesta ammattitaitoisille työntekijöille.


    • Sitä en tiedä mitä persut tekisi, itse en edes kysyttäessä komentoisi sopimusneuvotteluja, saati antaisi lupauksia esim. verohelpotuksista ym.Kun pöly olisi asioiden tiimoilta laskenut ja palikat järjestyksessä, sen jälkeen vasta tehtäisiin tarvittavat päätökset.

    • Siitähän nyt kaiken kaikkiaan on tämän nykyhallituksen, kuin edellisenkin hölmöilyjen kanssa. Hallituksen ei pidä sotkeentua työmarkkina neuvotteluihin.

    • Anonyymi

      No ensinnäkin periaatteessahan mikään puolue ei ole osallisena missään työmarkkinaselkkauksessa joten siinä mielessä ei ole minkään puolueen tehtävänä sekaantua työmarkkinaneuvotteluihin!

      Varsinkaan hallitus ei saa mennä sekaantumaan tilanteeseen niin että ottaa kannan jomman kumman osapuolen puolesta. Hallitus voi ainoastaan puuttua omistajana yhtiön tekemiin päätöksiin ja ratkaisuihin!

      Hallituksen tehtävä on lainsäädäntö ja verotus NIIN että sillä turvataan työpaikat ja työntekijöiden ostovoima. Työmarkkinaosapuolet ratkaisevat riitansa keskenään!

      • Anonyymi

        Kysyn mestarilta pitääkö tuo paikkaansa.


      • Anonyymi

        Meinaat kai, että jos yleislakko on kuukauden verran päällä, niin hallitus vain sanoo, että ratkaiskaapa nyt ne työmarkkinariitanne.
        1940-luvun jälkeen Suomessa ei ole syntynyt yhtään kokonaisvaltaista työmarkkinaratkaisua, jossa hallitus ei olisi ollut mukana. Viimeksi Sipiläkin ajoi kiristyneen kyykytyksen läpi uhkailemalla kauhuverotuksella.


      • Anonyymi

        Eihän hallitus ottanut kantaa kenenkään puolesta, vaan toi selvitysryhmän, joka neuvottteli puolille molempia tyydyttävän ratkaisun.
        Ja Te kehtaatte itkeä täällä, kun valtion omistaman yhtiön asiat on saatu kuntoon ja työt tulee tehtyä ja suurlakko peruuntui.

        Olisitko ollut sitten tyytyväinen, kun suomen talous olisi täysin pysähtynyt. Niin kun satamat eivät vedä ja lentorahtikaan ei toimi. Teollisuus joutuu todellakin koville, koska rautatietkään eivät vedä.

        Nykyhallitus sai aikaan rauhan sovittelumenettelyllä, jota hoiti oma työryhmä ja valtakunnan sovittelija viimeisenä vielä laati asiakirjat tästä.

        TOisin sanoen, suomen valtion toimintakyky siis säilyi ja teollisuuden tuotantoa ja sen toimintaa ei häiritty kohtuuttomasti.
        Kysymys kuuluu, minkä virheen muka pääministeri on tehnyt


    • Anonyymi

      Persut eivät saa vielä kasaan yksipuoluehallitusta. Siksi eivät mene hallitukseen. Mutta kun aikanaan nousevat valtaan alkaa nuiva pakolaispolitiikka. Rajat kiinni ja Suomi eroaa trumppimaisesti kaikista kansainvälisistä toiminnoista. Jokaiseen vokkiin kaasukammio, polttouuni ja savupiippu. Leireille viedään vihervasemmisto, juutalaiset, mustalaiset jne.

      • Plaaplaaplaaplaa, plaaplaaplaaplaa . . .tätä paskaa sinä jaksat jauhaa, koeta edes hankkia jostain edes hitunen faktaa noiden spämmiesi pohjalle.


    • Anonyymi

      Persuista ei ole vastuulliseen hallituspolitiikkaan - sen tietää jokainen järkevä ihminen.

      • Anonyymi

        Mistäs pirusta sinä Hintti.Mustikka sen sitten tietäisit ?


    • Anonyymi

      Halla-Aho pystyttää sotilasjuntan ja käskee panssarivaunut kadulle.

      Sitä hän ehdotti ratkaisuksi Kreikan lakkoihin vuonna 2011.

      Eikä hän ole sen jälkeen linjaustaan muuttanut?

      Vai oliko puhe sotilasjuntasta sitä kuuluisaa perussuomalaista huumoria?

      • Anonyymi

        No vasurihan on tuon tekniikan asiantuntija.

        Koko itä-eurooppa kiittää vasureita!!!


    • Anonyymi

      Voisiko sivari Halla-aho tapattaa suomalaisia työläisiä vain, koska nämä vaativat palkkaa, jolla voi elää Suomessa?

      Voisiko sivari Halla-aho tapattaa suomalaisia työttömiä vain, koska nämä vaativat työttömyyskorvausta, jolla elää Suomessa?

      Vastaus: Kyllä, koska panssarit kadulle on hänen fantasiansa!

    • Anonyymi

      Demareista ei ole vastuulliseen hallituspolitiikkaan - sen tietää jokainen järkevä ihminen.

    • Anonyymi

      Antti Rinteen mielestä JOHTAJA on palkkansa ansainnut, duunarinretku EI.

      Antti ei Postin omistajatahon edustajana jakele mitään vappusatasia postin kurjille duunareille.

      Muista duunari tämä kun menet vaaliuurnalle.

    • Anonyymi

      Avaaja on huumoriveikkoja!!

      Demareilla ei ole ollut minkäänlaista vastuuta teoistaan nytkään.

      Vaativatko he nyt muilta enemmän ???

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      59
      1588
    2. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      67
      1551
    3. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      163
      1356
    4. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      66
      1227
    5. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      106
      1181
    6. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      278
      1165
    7. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      60
      1049
    8. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      59
      1018
    9. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      88
      963
    10. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      57
      950
    Aihe