Antivapariudesta

Anonyymi

Jos viestii selkeästi vastustavansa vapareita ja heidän poliittisia tavoitteitaan, on minusta antivapariksi kutsutuksi tuleminen ihan paikallaan. Yleensä joidenkin vastustaja ei halua tulla identifioiduksi vastustuksensa kohteeksi ja juuri sen antivapariksi kutsuminen varmistaa. Antivapari on sama kuin "jotakin ihan muuta kuin vapari" tai "vaparin vastakohta". Jos kovasti vihaa vapareita, niin antivapariksi kutsumisen voi ottaa kehuna ja kohteliaisuutena.

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Selkeän loogista käsitemäärittelyä. Vajari on sen sijaan haukkumanimi toisesta haukkumanimestä vajaa-ajattelija.

    • Olen itse käyttänyt sanaa suppeammassa merkityksessä. Va-liiton tavoitteita toki vastustaa monikin. Kuitenkin vain täällä näkyy kirjoittaja, joka ei kommentoi tavoitteita, vaan nimenomaan haukkuu va-liittoa.

      Esimerkiksi jonkun kirkkoon liittyminen tuottaa otsikon "Vaparit raivoissaan - - liittyi - -". Merkityksellistä ei siis näytä olevan se, että joku liittyi kirkkoon, vaan kuvitelma siitä, että me suuttuisimme siitä.

    • Anonyymi

      Ovatko antivaparit mielestäsi vastenmielisiä?

      • Ei vaan tympeitä. Minusta rinnastuu ihmiseen joka potkii lasten tekemän lumiukon kumoon.

        Jotenkin sitä luulisi, että va-toiminnan vastustajakin nauttisi enemmän järkevästä keskustelusta kuin täällä ylläpitämästään jauhamisesta.


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Ei vaan tympeitä. Minusta rinnastuu ihmiseen joka potkii lasten tekemän lumiukon kumoon.

        Jotenkin sitä luulisi, että va-toiminnan vastustajakin nauttisi enemmän järkevästä keskustelusta kuin täällä ylläpitämästään jauhamisesta.

        Vaparit rinnastuvat siis lapsiin. No aika lapsellisia te olettekin. Ei kykyä argumentointiin, mutta poljette jalkaa (kuten sinäkin nyt), kun ei puhuta juuri siitä, mistä haluaisitte.


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Ei vaan tympeitä. Minusta rinnastuu ihmiseen joka potkii lasten tekemän lumiukon kumoon.

        Jotenkin sitä luulisi, että va-toiminnan vastustajakin nauttisi enemmän järkevästä keskustelusta kuin täällä ylläpitämästään jauhamisesta.

        Antivaparit ovat kuin toisten leikkejä pilaavia lapsia päiväkodissa. Pieni joukko lapsia rakentaa legoista linnaa ja pyytää yhtä lasta mukaan leikkiin. Tämä tulee ja hajottaa kaikkien rakennelmat ja heittää palat ympäri huonetta. Sitten tulee tarhatäti tai -setä, toruu häirikköä ja pistää hänet pyytämään anteeksi tuhmaa tekoaan, paitsi että tällä palstalla ei ole tarhatätejä tai -setiä moderoimassa viestejä ja bannaamassa käyttäjiä. Satunnainen automaattinen viestien poisto vertautuu talonmieheen, joka välillä tulee antamaan korvatillikoita kiroilijoille vaivautumatta selvittämään, johtuuko ruma kielenkäyttö toisten provokaatioista vai ei.

        Kaikkein tympein antivapari tällä hetkellä on tuo Vajari (niin nimetty hänen tiuhaan toistamansa haukkumasanan mukaan), joka kiroilee kuin turkkilainen, mutta vahtibottia hämäten. Hän noudattaa tyypillistä trollitaktiikkaa, eli syyttää muita haukkumisesta haukkuen itse eniten ja keskustelemattomuudesta vaivautumatta itse keskustelemaan. Vajari siis näkee roskan lähimmäisensä silmässä, muttei keskimatkan ydinohjusta omassaan.


    • Anonyymi

      VAparit ovat rauvoina? Ei vaan rentoina.

    • Anonyymi

      Asialisia otsikoita asiallisen keskustelun mahdollistamiseksi, kiitos. Tässä kontekstissa tölvimisotsikot eivät pelitä. Paitsi mollauskampanjoinnin jatkona.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      115
      10223
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5010
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2181
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2038
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1904
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1581
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1382
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      971
    9. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      953
    Aihe