Rinteen Antti, Tyhjän Pantti

uomi ajautui hallituskriisin torstaina loppuiltapäivästä. Suomella ei tällä hetkellä ole toimintakykyistä hallitusta. Asia on pahemman kerran sekaisin.

Antti Rinteen (sd) vihertävä kansanrintamahallitus pysyi pystyssä kuusi kuukautta. Se on erittäin lyhyt aika Suomen poliittisessa historiassa.

Toki hallitus on vielä koossa, mutta Rinteen johtamana se on saattohoitoa vaille valmis.

Keskustan eduskuntaryhmä pohti yli kaksi tuntia Rinteen asemaa pääministerinä. Kun keskustan puheenjohtaja Katri Kulmuni asteli median eteen, hän räjäytti uutispommin. Toki tätäkin vaihtoehtoa osattiin odottaa.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei suomi ole ajautunut mihinkään hallituskriisiin, kyse on enemmän kokoomuksen, keskutan ja persujen sooloilusta, jossa nyt käytetään postin tilannetta aseena. Ei Se hallitus sitä lakkoa aloittanut, vaan sovitteli ja lopetti sen. Joten, kun teistä sooloilijoista ei ole minkään tekijäksi, kannattaisi ymmärtää edes vaieta.

Sen sijaan edellinen hallitus oli jo alunperin toimintakyvytön. Siis Sipilän hallitus, joka vielä hyväksyi eduskuntaan edustajan, joka äänestyksen jälkeen muutti puolueen nimeä ja asetti itsensä sen edustajaksi. Tämän lisäksi ed, hallitus myi Suomen valtion omaisuutta ja laittoi rahaa omaan taskuun paljon.

Todellisuudessa, nykyinen hallitus on toiminut hyvinkin asiallisesti, Arvon puoluepoliitikot keskustasta ja vähän muualtakin haluavat peitellä omia virheitään syyttämällä nykyistä hallitusta ja pääministeriä täysin perusteettomasti.

Nuo Teidän valeuutiset, joita omassa mediasssanne julkaisette ja lehteenne painatte, ovat törkeyden huippu.

Kansanedustajan luulisi ymmärtävän, siis myös oppisition, miten kansanedustajan kuuluu käyttäytyä ja ajaa Suomen etua, eikä tehdä omaa politiikkaansa aiheuttaakseen haittaa suomelle ja suomen kansalle.

Äänestä
  • Kanattas katsoa peiliin niiden jotka vielä ovat olleet jotenkin Rinteen tukena , alkaa käydä kuin suuret tukijat ovat vaijenneet ystävyydestä ja tuesta Baltzarille !
    Uskon saman tapahtuvan myös Rinteen osalta ,jos ei ole onnistunut aivopesu ,niinkuin taisi omistus tämä kulttuuri neuvos teatterlaisilleen mutta ei kai kuitenkaan Lipposelle ,Haloselle tai Rinteelle ,viikolla että aivopesu Rinteen lulemaan että on Suomen biktaattori!
    Malliin Pohjois Korean suuri johtaja tai Venäjän Putin !

    Äänestä

  • Ja söi demarilapset, kuin 1918 kun SDP punaisineen sanoi että valkoiset syö lapsesikin.

    Äänestä

Aika nopeasti tuo Antin osaamattomuus sitten tuli esiin. Puoli vuotta se kesti. Sitten tuli seinä vastaan Kepussa.

Hallitusta tässä ei kukaan hallituspuolue uskalla kaataa. Sen verran huonoja ovat gallup-luvut. Tämän jälkeen varmaan vielä huonompia. Ainakin demareille.

Äänestä

Antti oli tilapäisesti huonossa kunnossa
kesällä kaikki sen näkivät.Aika katala
juoni alkaa kaataan postin hallituksen
mokia Antin syyksi.Keskusta kaataa Lipposen mokat Antin niskaan.

Äänestä

"uomi ajautui hallituskriisin torstaina loppuiltapäivästä. Suomella ei tällä hetkellä ole toimintakykyistä hallitusta. Asia on pahemman kerran sekaisin."


Ihan vaan uteliaisuudesta, johtuuko tämäkin Venäjän trollitehtaista?

Äänestä

Heittäkää Haavisto pois ,samoin Ohisalo ,koska Antti on joutunut vaikeuksiin
Töppöjen takia

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

uomi ajautui hallituskriisin torstaina loppuiltapäivästä. Suomella ei tällä hetkellä ole toimintakykyistä hallitusta. Asia on pahemman kerran sekaisin.

Antti Rinteen (sd) vihertävä kansanrintamahallitus pysyi pystyssä kuusi kuukautta. Se on erittäin lyhyt aika Suomen poliittisessa historiassa.

Toki hallitus on vielä koossa, mutta Rinteen johtamana se on saattohoitoa vaille valmis.

Keskustan eduskuntaryhmä pohti yli kaksi tuntia Rinteen asemaa pääministerinä. Kun keskustan puheenjohtaja Katri Kulmuni asteli median eteen, hän räjäytti uutispommin. Toki tätäkin vaihtoehtoa osattiin odottaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu