Viisaita Ihmisiä

Anonyymi

Tuttavapiiriin kuuluu rouvashenkilö, joka on maininnut varsin mielenkiintoisesta piirteestä työnteosta tänä päivänä. Hän on hoitajana palvelutalossa vanhustyössä.
Trendi on nyt se, että jopa raksamiehetkin tulevat neuvomaan kuinka vanhusta hoidetaan, kun sattuu olemaan oma vanhempi kyseessä. Kuulemma tietävät paremmin.
Toivon mukaan hoitajat ei sitten mene sinne raksalle kertomaan vastaavasti että miten päin vasara pannaan käteen:)
Ja tämä tämä on vain esimerkki, sopii kaikkiin ammatteihin.

Toivottavasti seuraavan kerran kun lähdetään lomareissulle ulkomaille, niin kukaan ei mene lentokapteenille kertomaaan että miten lentokonetta ohjataan.
Voi hyvää päivää.

3

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Trendi on nyt se, että jopa raksamiehetkin tulevat neuvomaan kuinka vanhusta hoidetaan, kun sattuu olemaan oma vanhempi kyseessä. Kuulemma tietävät paremmin."
      -Oletko tosissasi kuvittelemassa että hoitaja joka on vieras ihminen muka tietäisi paremmin miten ihmistä hoidetaan, kuin tämän oma lapsi?
      Ikäihminen on ihminen siinä kuin muutkin, tottakai oma läheinen tuntee hänet parhaiten ja osaisi myös parhaiten häntä hoitaa.
      Monet myös hoitaisivat mielellään mutteivät jostain syystä pysty.
      Itse muistisairaan vanhempani lapsena tiedän vanhempani luonteen, pelot ja mitkä asiat hänet rauhoittavat, uskon että rakastava omainen olisi aina paras mahdollinen hoitaja jokaiselle potilaalle.
      Oma lastaan rakastava äiti on itsestäänselvästi paras hoitamaan omaa vauvaansa, samoin lapsi vanhempaansa jos suhde on lämmin ja rakastava.

      • Anonyymi

        Komppaan. Ne hoitokodin asukkaat, joita kukaan läheinen ei ole seuraamassa, ovat kyllä huonommassa asemassa. Me käymme omaamme katsomassa ja olemme neuvoneet esim. liikojen lääkkeiden poistamisessa. Alussa huomautettavia asioita oli enemmän, mutta nyt olemme kyllä aika tyytyväisiä. Ystävällisellä keskustelulla olemme saaneet aikaan riittävän hyvän ja arvostavan palvelun läheisellemme. Hänkin vaikuttaa aika tyytyväiseltä.
        Kun käyn usein ja viivyn pari tuntia kerralla, ehdin jutella myös parin muun vielä järjellisen asukkaan kanssa, mielellään kertovat asioita ja olen aika tarkkaan selvillä hoitokodin toiminnasta.


      • Anonyymi

        Hoitajat osaavat hoitaa ihmisiä koulutuksensa perusteella vallan hyvin, mutta hoidettavan tapoja, tottumuksia ja kaikenlaisia ominaisuuksia, mieltymyksiä ja tahtotiloja he eivät voi tietää, ennen kuin omainen kertoo, jos hoidettava ei enää itse pysty.

        Ja se on no. omaisen tehtävä siinä kohdassa, kun hoitolaitoksen ovi kloksahtaa kiinni ja toinen menee oven ulkopuolelle ja toinen jää sisäpuolelle hoidettavaksi. - Nm. Eri asioita


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      67
      1666
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      14
      1642
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      135
      1231
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      125
      1124
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      797
    6. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      164
      730
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      711
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      407
      636
    9. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      582
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      525
    Aihe