Kärpäsestä härkänen

Keskustapuolue oli ison vaalitappion jälkeen väärä valinta hallitukseen. Mistä syystä keskystan luotramus on huvennut? Mitä MINiSTERI paatero sanoikaan. Oliko posti onnistunut ennen Rinteen hallitusta työehtosopimusshoppailussaan ja uskoi sen onnistuvan Paateron kanssa samoin?

Jos ministeri Paatero epäonnistui ministerinä, pitääkö siitä syyttää pääministeriä? Kenen etu on se, jos järjestetään uudet vaalit? Uskooko kiky-kepu saavansa vaalivoiton arvostelemalla päämimisterin toimintaa?

Pääministeri Rinne ei ole vastuussa siitä mitä Postin johto ja Paatero ovat päättäneet San Franciscossa.

Pääministerillä on ihan varmasti äänestäjien luottamus, kun pääministeri on todennut, että tällä hallituskaudella ei työntekijöiden työehtoja heikennetä. Se on hallitusohjelman mukainen toteamus.
21<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Katkeroitunut kokoomus on kärttänyt koko puolen vuoden ajan tilaisuutta iskeä johonkin heikkoon kohtaan hallituksen toimissa.
Ja siitäkös riemu syntyi kun se viimeinkin löysi pienen mahdollisuuden, johon iskeä.
Hysteerisellä innolla ja median avustuksella saatiin kärpänen näyttämään härkäseltä.

"Kyllä kansa tietää"! Äänestäjät ovat valveutuneita.

Äänestä
  • Aivan niin. Kokemukseni mukaan yleiselläkin tasolla kokoomuslaiset ovat
    poikkeuksia lukuunottamatta, huonotapaisia eduntavoittelijoita, lytäten härskisti muita, keinoja kaihtamatta.

    Sensijaan oppositiossakin SDP on ollut liiankin fiksu, eikä ole lähtenyt mollaamisen tielle kyynerpäätaktiikalla, vaan on fiksusti esittänyt omia näkemyksiään ja vaihtoehtoja.

    SDP on oikeudenmukainen puolue ja ajaa etunenässä Suomalaisten etuja vastuullisesti.
    Visio on että olemme suuri perhe, jonka kaikki jäsenet ovat tärkeitä, ja tehdään työtä hyvinvointi edellä, jolloin on saavutettavissa pitkässä juoksussa paras mahdollinen tulos ja hyvä korko.

    Äänestä

Kepu voisi hallituksen kaatamalla keskiviikkona nostaa omaa profiiliaan ja kannatustaan, toivon heidän tekevän niin koska demareista tulee silloin lilliputti puolue.

Äänestä
  • Kepu on jo lilliputtipuolue tämän hetkisten mittausten mukaan ja alamäki jatkuu entisestään.
    Kepun entinen ministeri Sirkka-Liisa Anttila sanoi televisiossa, että luottamuspula pääministerin erottamikseksi kerrotaan vielä kokonaisuudessaan kansalle, mutta vielä ei ole se
    aika.

    Kysymys kuuluu, milloin on se aika, jolloin kepu kertoo totuuden - vai tuleeko sitä aikaa koskaan?

    Nyt äänestäjien luottamus kepuun ja kokoomukseen on mennyt.
    Suomalaiset luottavat rehellisyyteen ja tietävät että pääministeri Rinne erotettiin siitä syystä, että Rinteen mukaan tällä hallituskaudella ei poljeta työntekijöiden työehtoja.

    Kiky-sopimus ja aktiivimalli ovat viime hallituskauden (Sipilä, kepu ja Orpo, kok) sopimuksia, joilla poljetaan työntekijöiden työehtoja.

    Pääministeri Rinteen hallitus aikoi purkaa työttömien sanktiot ja tiedetään sekin, että nyt ammattiliitot vaativat kiky-sopimuksen palkattoman työn loppua.

    Pääministeri erottamisen syitä ovat kiky-sopimus, aktiivimalli ja tuleva työehtosopimuskierros, kun tehdään stoppi työehtojen polkemiselle muun muassa luopumalla kikystä ja lopettamalla työttömien sanktiot.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kepu on jo lilliputtipuolue tämän hetkisten mittausten mukaan ja alamäki jatkuu entisestään.
    Kepun entinen ministeri Sirkka-Liisa Anttila sanoi televisiossa, että luottamuspula pääministerin erottamikseksi kerrotaan vielä kokonaisuudessaan kansalle, mutta vielä ei ole se
    aika.

    Kysymys kuuluu, milloin on se aika, jolloin kepu kertoo totuuden - vai tuleeko sitä aikaa koskaan?

    Nyt äänestäjien luottamus kepuun ja kokoomukseen on mennyt.
    Suomalaiset luottavat rehellisyyteen ja tietävät että pääministeri Rinne erotettiin siitä syystä, että Rinteen mukaan tällä hallituskaudella ei poljeta työntekijöiden työehtoja.

    Kiky-sopimus ja aktiivimalli ovat viime hallituskauden (Sipilä, kepu ja Orpo, kok) sopimuksia, joilla poljetaan työntekijöiden työehtoja.

    Pääministeri Rinteen hallitus aikoi purkaa työttömien sanktiot ja tiedetään sekin, että nyt ammattiliitot vaativat kiky-sopimuksen palkattoman työn loppua.

    Pääministeri erottamisen syitä ovat kiky-sopimus, aktiivimalli ja tuleva työehtosopimuskierros, kun tehdään stoppi työehtojen polkemiselle muun muassa luopumalla kikystä ja lopettamalla työttömien sanktiot.

    Niin lopetetaan ne lomarahat kaikilta ja maksetaan palkkana, niin se on demokratiaa.

    Äänestä

Miksi+muuten+Antti+Rinteen+tulisi+tunnustaa+"syntejä",+joita+ei+ole+edes+tehnyt?+Postijupakassa+hänellä+on+täysi+oikeus+katsoa+peli+loppuun+saakka.+Kepu+syyttää,+mutta+ei+sekään++osaa+sanoa,+mistä+syyttää.En+minäkään+tiedä+mistä+Rinn+että+syytetään.+Koko+ajojahti+on+Ilta-sanomien+masinoima,+siksi+siihen+mukaan+lähtenyt+keskusta+on+nyt+todella+vähin+asein+ja+eväin+soittamassa+suutaan.Kyllä+nyt+täytyy+++katsoa+mitä+postin+hallitus+on++alkujaan+syöttänyt+Postin+omistajien+edustajalle,+siis+maan+hallitukselle.Silkkaa+paskaa+TES-sopimuksista,+jotka+muka+Postin+kilpailijoilla+logistiikasssa+halvemmat.+Tieto+oli+ja+on+väärä!Kun+tätä+valhetietoa+tesseistä+ei+olisi+postin+hallituksen+taholta+esitetty,+ja+sovellettu+postilaisten+tessiin,+maassa+olisi+rauha.+Mutta+valheella+kamalat+seuraukset.Nyt+hihkutaan+joistakin+päivämääristä+eduskunnassa.+Aivan+toisarvoista+sekulitietoa+itse+päävalheeseen+(tessit)+verrattuna!Tuen+Antti+Rinnettä+150+%:sti.

Äänestä
  • Rinteen osalta koko ajan tulee uutta faktaa. Kuten YLE:n ja Helsingin Sanomat uutinen salaisesta muistiosta, joka paljastaa omistajaohjausministerin tehtävät perjantaina jättäneen Sirpa Paateron (sd.) olleen tietoinen Postin kiistanalaisista päätöksistä ja informoineen niistä myös pääministeri Antti Rinnettä (sd.) elokuun 28. päivä..
    Vuotaja siis Paatero itse, ei tainnut tykätä Rinteen tavasta uhrata hänet.
    No yhtä kaikki, valehtelijoita molemmat.

    Äänestä

  • Samoin,+kaikki+tuki+tulee+Rinteelle!+Rinteen+hallituksen+ohjelma+paras+aikoihin.+Kepun+tulee+pohtia+Postin+tilanne+totuus-pohjaisesti+ei+siitä+lähtökohdasta+mitä+iltalehdet+ja+MTV:n+toimitus+kertoo.+EK:n+ja+kokoomuksen+"laulujen"+yhteislaulantaan+yhtyminen+vie+keskustan+viimeisenkin+11+%:n+kannatuksen.HELSINGIN+SANOMIEN+3.12.+mukaan+"pääministeri+Antti+Rinne+(sd)+on+moittinut+Postin+johtoa,+Paateroa+ja+omistajaohjausosaston+virkamiehiä+siitä,+että+tieto+on+kulkenut+osapuolten+välillä+heikosti+ja+Posti+on+antanut"+harhauttavaa+tietoa".Hesarin+artikkelin+mukaan+PAU+ei+uskonut+hallituksen+voivan+muuttaa+tilannetta+Paateron+ja+omistajaohjausosaston+50+keskustelusta+huolimatta.++Joten+siitä+syystä+lakko+alkoi.+POSTIN+JOHDON+toiminnasta,+jonka+Postin+työntekijät+kokemuksestaan+tiesivät+kiveäkin+kovemmaksi.+Toki+pääministeri+yritti+lakon+estää+monin+eri+tavoin,+mutta+omistajaohjausministeri+osastonsa+kanssa+kävi+neuvottelut+Postin+kanssa+ja+Paatero+epäonnistui+tehtävässään+ja+erosi.+Nyt+kepu+hakee+"syntipukkia"+pääministeristä+ja+mitä+ilmeisemmin+syynä+lienee+kepun+uuden+puheenjohtajan+kokemattomuus+kepun+kannatuksen+nostamisessa+ja+ehkäpä+Kulmunin+omat+henkilökemiat,+kuka+tietää?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Rinteen osalta koko ajan tulee uutta faktaa. Kuten YLE:n ja Helsingin Sanomat uutinen salaisesta muistiosta, joka paljastaa omistajaohjausministerin tehtävät perjantaina jättäneen Sirpa Paateron (sd.) olleen tietoinen Postin kiistanalaisista päätöksistä ja informoineen niistä myös pääministeri Antti Rinnettä (sd.) elokuun 28. päivä..
    Vuotaja siis Paatero itse, ei tainnut tykätä Rinteen tavasta uhrata hänet.
    No yhtä kaikki, valehtelijoita molemmat.

    Joo. Paatero valtionomistajaohjaus-ministerinä oli hyväksynyt hiljaisesti postin työntekijöiden palkanalennukset siirtämällä pakettijakelijat halvemman ja huonomman työehtosopimuksen piiriin.

    Pääministeri Rinne ei voinut hyväksyä Postin johdon TES-SHOPPAILUA. Hän yritti pelastaa ministerinsä (Paateron), joka oli hyväksynyt Postin johdon päättämät palkan alennukset.

    Kepu päätti, että Postin hallitukseen luotetaan mutta Suomen demokraattisesti vaaleilla valittuun hallituksen pääministeriin ei luoteta. Hallitusohjelmaan luotetaan, mutta sen laatijaan ja toteuttajaan, pääministeriin, ei luoteta.

    Luotetaan - Ei luoteta - luotetaan - Ei luoteta... Siinä kepulaista politikointia.

    Kepun toiminta kokoomuksen hallituskumppanina muistetaan. Sipilä hajotti hallituksen ennen viime eduskuntavaalia saadakseen kepun kannatuksen nousemaan.
    Kulmuni vaati nykyisen hallituksen pääministerin eroamaan, saadakseen kepun kannatusta nousemaan.

    Eroamiset ja erottamiset tuovat kepulle negatiivista mainetta, mikä kostautuu kepulle tulevissa vaaleissa.

    Äänestä

  • Peukut, samat täällä. Päinvastoin tämä jupakka on lisännyt arvostusta Rinteeseen ja olen vaihtamassa seuraavaksi SDP:n kannattajien joukkoon.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Samoin,+kaikki+tuki+tulee+Rinteelle!+Rinteen+hallituksen+ohjelma+paras+aikoihin.+Kepun+tulee+pohtia+Postin+tilanne+totuus-pohjaisesti+ei+siitä+lähtökohdasta+mitä+iltalehdet+ja+MTV:n+toimitus+kertoo.+EK:n+ja+kokoomuksen+"laulujen"+yhteislaulantaan+yhtyminen+vie+keskustan+viimeisenkin+11+%:n+kannatuksen.HELSINGIN+SANOMIEN+3.12.+mukaan+"pääministeri+Antti+Rinne+(sd)+on+moittinut+Postin+johtoa,+Paateroa+ja+omistajaohjausosaston+virkamiehiä+siitä,+että+tieto+on+kulkenut+osapuolten+välillä+heikosti+ja+Posti+on+antanut"+harhauttavaa+tietoa".Hesarin+artikkelin+mukaan+PAU+ei+uskonut+hallituksen+voivan+muuttaa+tilannetta+Paateron+ja+omistajaohjausosaston+50+keskustelusta+huolimatta.++Joten+siitä+syystä+lakko+alkoi.+POSTIN+JOHDON+toiminnasta,+jonka+Postin+työntekijät+kokemuksestaan+tiesivät+kiveäkin+kovemmaksi.+Toki+pääministeri+yritti+lakon+estää+monin+eri+tavoin,+mutta+omistajaohjausministeri+osastonsa+kanssa+kävi+neuvottelut+Postin+kanssa+ja+Paatero+epäonnistui+tehtävässään+ja+erosi.+Nyt+kepu+hakee+"syntipukkia"+pääministeristä+ja+mitä+ilmeisemmin+syynä+lienee+kepun+uuden+puheenjohtajan+kokemattomuus+kepun+kannatuksen+nostamisessa+ja+ehkäpä+Kulmunin+omat+henkilökemiat,+kuka+tietää?

    Postin johto perusteli shoppailuaan kilpailijoittensa halvemmilla palkoilla.Tämä oli valhetta, kilpailiijoitten työntekijät saivat lähes samaa palkkaa,kuin Postin lajittelijat.Ehkä San Franciscossa, Postin rahoilla ryypänneet Postin hallituksen jäsenet päättivät kännipäissään näyttää jukuripäisille työläisille ja heidän perheilleen paikkansa yhteiskunnassa ja puolittaa heidän palkkansa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Joo. Paatero valtionomistajaohjaus-ministerinä oli hyväksynyt hiljaisesti postin työntekijöiden palkanalennukset siirtämällä pakettijakelijat halvemman ja huonomman työehtosopimuksen piiriin.

    Pääministeri Rinne ei voinut hyväksyä Postin johdon TES-SHOPPAILUA. Hän yritti pelastaa ministerinsä (Paateron), joka oli hyväksynyt Postin johdon päättämät palkan alennukset.

    Kepu päätti, että Postin hallitukseen luotetaan mutta Suomen demokraattisesti vaaleilla valittuun hallituksen pääministeriin ei luoteta. Hallitusohjelmaan luotetaan, mutta sen laatijaan ja toteuttajaan, pääministeriin, ei luoteta.

    Luotetaan - Ei luoteta - luotetaan - Ei luoteta... Siinä kepulaista politikointia.

    Kepun toiminta kokoomuksen hallituskumppanina muistetaan. Sipilä hajotti hallituksen ennen viime eduskuntavaalia saadakseen kepun kannatuksen nousemaan.
    Kulmuni vaati nykyisen hallituksen pääministerin eroamaan, saadakseen kepun kannatusta nousemaan.

    Eroamiset ja erottamiset tuovat kepulle negatiivista mainetta, mikä kostautuu kepulle tulevissa vaaleissa.

    Olisiko ollut parempi että keskusta ei olisi mennyt hallituksen taakse välikysymyksessä, jonka jälkeen SDP ei olisi hallituksessa

    Äänestä

Nyt jännittää enään se että meneekö bussi Mäntyniemeen tiistaina puolen päivän jälkeen vai vasta keskiviikko iltapäivällä. Kait Rinne yrittää roikkua vallan kahvassa viimeiseen sekuntiin.
Toivottavasti ei ala öykkäröimään linnan kutsuilla muiden entisten pääministerien kerhossa.

Äänestä
  • No+nyt+keou+saa+noin+10+%+kannatuksellaan+mitä+haluaakin.+Työttömät+kyykkyyn+erilaisilla+sanktioilla++tai+8+euron+päiväpalkalla+maatiloille+töihin.+Kuntien+tölntekijöiden+tehtävä+lisää+talkootyötä,+eli+kiky-sopimusta+kunnioitettava+ja+uusia+aktiivimalleja+lisää!++Työehto-shoppailu+alkakoon+muissakin+kuin+valtion+yhtiöissä+jne.+Pääministerin,++joka+totesi,+että+tällä+hallituskaudella+ei+työehtoja+heikennetä,+on+erottava,+jotta+kepu+voi+jatkaa+hallituksessa.Seuraavan+eduskuntavaalin+jälkeen+kepu+joutuu+nöyrtymään+ja+tunnustamaan+virheensä,+kun+kepun+jyrkkä+alamäki+jyrkkenee+entisestään.

    Äänestä

Roomba imurissa pölysäiliö imee itsestään.

Äänestä

Keskustan kosto: Muistaako joku erään Paavo Lipposen joka pisti erään Anneli Jäätteenmäen eroamaan pääministerin paikalta. Kepun kuittaus tuli nyt.

Mitä tulee postin omistajan ohjaukseen. Hallitus toteuttaa kaikissa yhtiöissä omistajien tahtoa ja valvoo osaltaan, että TJ tekee mitä yhtiön hallitus on linjannut.
Mitä tulee postin lajittelijoiden sopimuksiin. Ymmärrän sekä omistajan, että duunarin tuskan. Viime kädessä erotuomari on markkinatalous. Jos toiminta ei ole kipailukykyistä niin väki vähenee jotta pidot parantuisi. Muistan eräätkin paperimiehet jotka piti kovalla uholla lakkoa. Ehdot meni läpi ja sitten pian meni pari tehdasta kiinni...moni opetteli uusiin hommiin.

Paaterokin on virheensä tehnyt, mutta hänet tässä ekana uhrattiin. Nyt meni pääministeri perässä. Onhan tuo farssi, mutta politiikassa näistä tulee isoja juttuja.
Ulkoministeri vielä pitää tuolista kiinni. Setvisivät nyt senkin, ettei seuraa seuraavalle hallitukselle.

Ehtojen heikennys tai väen vähennys. Siinä on vaihtoehdot jos ei maailmalla pärjätä. Huomioikaa myös kun täällä duunarista puhutaan, että on suuri ero onko töissä PK-yrityksessä vai pörssifirmassa. Kukaan ei palkkaa sen takia, että saisi sanoa irti. Pienet yritykset myös ei voi vaikuttaa liittojen sopimiin asioihin. Ne vaan tulee ja yrittäjän sitten pitää koittaa selvitä niiden kanssa sen oman yritystoiminnan kannalta. Ei kaikki yritykset kylve rahassa. Niitä on paljon enemmän jotka koittaa selvitä ja ovat onnellisia kun saa kirjata niukasti voitollisen tilikauden. Joten ei pidä kaikki yrittäjä työnantajia ristiä riisto porvareiksi. Suomen verotus ja työvoiman sivukulut pitää huolen siitä, ettei täällä ole liikaa porhoja.

Äänestä
  • Postin+toimitusjohtajan+oma+palkka+oli+lähes+miljoona+euroa+vuodessa,+samaan+aikaan+kun+postin+työntekijöiden+matalia+palkkoja+piti+alentaa+alle+sietokyvyn,+eli+niin+pieneksi,+ettei+kukaan+sillä+palkalla+tule+Suomessa+toimeen.Palkkaerot+valtion+omistamassa+laitoksessa+eivät+saa+olla+50-kertaiset.+Postin+kannattavuutta+on+yritetty+parantaa+postimaksut+moninkertaistamalla.+Esim.+Ruotsissa+kirjemaksu+on+n.+50+%+pienempi+ja+toimitusaika+2+arkipäivää.+Suomessa+maksu+paljon+kalliimpi+ja+toimitusaika+puolta+pidempi.Postin+toiminta+on+ollut+hyvin+erikoista.+Postitoimistot+lopetettu+ja+tehtäviä+hoidetaan+joten+kuten+jossain+-+hyvin+kalliilka,+vaikka+jakelijat+tekevät+urakka-+ja+talkootyötä+hyvin+puenillä+palkoilla.+Postin+johto+reissaa+ulkomailla,+muun+muassa+San+Franciscossa+10+päivää+pitämässä+kokouksia,+joissa+suunnitellaan+muun+muassa+Postin+työehtojen+heikentämistä.Postin+hallitus+tulisi+erottaa.++Postin+lakot+ja+menetetty+maine+johtuu+Postin+hallituksen+kykenemättömyydesta++päättämään+tes-+ja+henkilöstöasioista.++Postin+toiminta+tulee+tehdä+läpinäkyväksi.+Venäjän+Itellan+(Suomen+omistama)+tappiot+tulee+rehellisesti+kertoa,+samoin+myös,+mikä+Postin+sektori+aiheuttaa+tappioita+ja+miten+tappiot+kuitataan.+Suomen+hallituksen+ja+pääministerin+olisi+pitänyt+jatkaa+hyvin+mennyttä+hallituskauttaan.+Suomen+bkt+on+kasvanut+myös+hyvin,+2+prosenttia,+eli+odotuksia+paremmin.+Suomeen+ei+tule+taantumaa,+päinvastoin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Postin+toimitusjohtajan+oma+palkka+oli+lähes+miljoona+euroa+vuodessa,+samaan+aikaan+kun+postin+työntekijöiden+matalia+palkkoja+piti+alentaa+alle+sietokyvyn,+eli+niin+pieneksi,+ettei+kukaan+sillä+palkalla+tule+Suomessa+toimeen.Palkkaerot+valtion+omistamassa+laitoksessa+eivät+saa+olla+50-kertaiset.+Postin+kannattavuutta+on+yritetty+parantaa+postimaksut+moninkertaistamalla.+Esim.+Ruotsissa+kirjemaksu+on+n.+50+%+pienempi+ja+toimitusaika+2+arkipäivää.+Suomessa+maksu+paljon+kalliimpi+ja+toimitusaika+puolta+pidempi.Postin+toiminta+on+ollut+hyvin+erikoista.+Postitoimistot+lopetettu+ja+tehtäviä+hoidetaan+joten+kuten+jossain+-+hyvin+kalliilka,+vaikka+jakelijat+tekevät+urakka-+ja+talkootyötä+hyvin+puenillä+palkoilla.+Postin+johto+reissaa+ulkomailla,+muun+muassa+San+Franciscossa+10+päivää+pitämässä+kokouksia,+joissa+suunnitellaan+muun+muassa+Postin+työehtojen+heikentämistä.Postin+hallitus+tulisi+erottaa.++Postin+lakot+ja+menetetty+maine+johtuu+Postin+hallituksen+kykenemättömyydesta++päättämään+tes-+ja+henkilöstöasioista.++Postin+toiminta+tulee+tehdä+läpinäkyväksi.+Venäjän+Itellan+(Suomen+omistama)+tappiot+tulee+rehellisesti+kertoa,+samoin+myös,+mikä+Postin+sektori+aiheuttaa+tappioita+ja+miten+tappiot+kuitataan.+Suomen+hallituksen+ja+pääministerin+olisi+pitänyt+jatkaa+hyvin+mennyttä+hallituskauttaan.+Suomen+bkt+on+kasvanut+myös+hyvin,+2+prosenttia,+eli+odotuksia+paremmin.+Suomeen+ei+tule+taantumaa,+päinvastoin.

    Vertaatko pörsiyhtiöissäkin johtajan liksaa siivoojan liksaan? Posti oli pantu hyvään kuntoon. Antti vesitti sen ja tulee lopareita!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Postin+toimitusjohtajan+oma+palkka+oli+lähes+miljoona+euroa+vuodessa,+samaan+aikaan+kun+postin+työntekijöiden+matalia+palkkoja+piti+alentaa+alle+sietokyvyn,+eli+niin+pieneksi,+ettei+kukaan+sillä+palkalla+tule+Suomessa+toimeen.Palkkaerot+valtion+omistamassa+laitoksessa+eivät+saa+olla+50-kertaiset.+Postin+kannattavuutta+on+yritetty+parantaa+postimaksut+moninkertaistamalla.+Esim.+Ruotsissa+kirjemaksu+on+n.+50+%+pienempi+ja+toimitusaika+2+arkipäivää.+Suomessa+maksu+paljon+kalliimpi+ja+toimitusaika+puolta+pidempi.Postin+toiminta+on+ollut+hyvin+erikoista.+Postitoimistot+lopetettu+ja+tehtäviä+hoidetaan+joten+kuten+jossain+-+hyvin+kalliilka,+vaikka+jakelijat+tekevät+urakka-+ja+talkootyötä+hyvin+puenillä+palkoilla.+Postin+johto+reissaa+ulkomailla,+muun+muassa+San+Franciscossa+10+päivää+pitämässä+kokouksia,+joissa+suunnitellaan+muun+muassa+Postin+työehtojen+heikentämistä.Postin+hallitus+tulisi+erottaa.++Postin+lakot+ja+menetetty+maine+johtuu+Postin+hallituksen+kykenemättömyydesta++päättämään+tes-+ja+henkilöstöasioista.++Postin+toiminta+tulee+tehdä+läpinäkyväksi.+Venäjän+Itellan+(Suomen+omistama)+tappiot+tulee+rehellisesti+kertoa,+samoin+myös,+mikä+Postin+sektori+aiheuttaa+tappioita+ja+miten+tappiot+kuitataan.+Suomen+hallituksen+ja+pääministerin+olisi+pitänyt+jatkaa+hyvin+mennyttä+hallituskauttaan.+Suomen+bkt+on+kasvanut+myös+hyvin,+2+prosenttia,+eli+odotuksia+paremmin.+Suomeen+ei+tule+taantumaa,+päinvastoin.

    Toimitujohtajan palkan päättää yhtiön hallitus. Ei tule kovin hyviä kandidaatteja hakuun
    palkka ei ole kilpailukykyinen vastaavanlasiin yrityksiin verrattuna. Harharetkistä maailmalla on tullut pataan. Joka tapauksessa yhtiön johto koittaa pitää kilpailukyvystä huolta ja tottakai vertaa postin liksoja kilpailijoiden liksoihin. Maailma on muuttunut
    ja viikonloppunakin jaetaan paketteja. Postin pitää koittaa kilpailla näiden TES shoppailu
    yritysten kanssa. Edellinen hallitus tutki vaihtoehtoa listata posti pörssiin. Mitenköhän tämä jupakka olisi silloin mennyt?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Toimitujohtajan palkan päättää yhtiön hallitus. Ei tule kovin hyviä kandidaatteja hakuun
    palkka ei ole kilpailukykyinen vastaavanlasiin yrityksiin verrattuna. Harharetkistä maailmalla on tullut pataan. Joka tapauksessa yhtiön johto koittaa pitää kilpailukyvystä huolta ja tottakai vertaa postin liksoja kilpailijoiden liksoihin. Maailma on muuttunut
    ja viikonloppunakin jaetaan paketteja. Postin pitää koittaa kilpailla näiden TES shoppailu
    yritysten kanssa. Edellinen hallitus tutki vaihtoehtoa listata posti pörssiin. Mitenköhän tämä jupakka olisi silloin mennyt?

    Joillakin kilpailijoiden työntekijöillä paremmat työehdot kuin Postin työntekijöillä. Postin hallitus ei ole tehtäviensä tasalla. Kun Postin asiakkaat eivät ole tyytyväisiä palveluihin, he eivät käytä Postin palveluita. Mitä huonommin Posti kohtelee työntekijöitään sitä heikommiksi palvelut käyvät. Uusia, hyviä ja luotettavia työntekijöitä Posti ei tule saamaan työehtoja halpuuttamalla, ja Postin entiset työntekijät siirtyvät muualle. Joten Postin hallitus pitäisi vaihtaa.

    Äänestä

Juurikin näin, naulan kantaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Keskustapuolue oli ison vaalitappion jälkeen väärä valinta hallitukseen. Mistä syystä keskystan luotramus on huvennut? Mitä MINiSTERI paatero sanoikaan. Oliko posti onnistunut ennen Rinteen hallitusta työehtosopimusshoppailussaan ja uskoi sen onnistuvan Paateron kanssa samoin?

Jos ministeri Paatero epäonnistui ministerinä, pitääkö siitä syyttää pääministeriä? Kenen etu on se, jos järjestetään uudet vaalit? Uskooko kiky-kepu saavansa vaalivoiton arvostelemalla päämimisterin toimintaa?

Pääministeri Rinne ei ole vastuussa siitä mitä Postin johto ja Paatero ovat päättäneet San Franciscossa.

Pääministerillä on ihan varmasti äänestäjien luottamus, kun pääministeri on todennut, että tällä hallituskaudella ei työntekijöiden työehtoja heikennetä. Se on hallitusohjelman mukainen toteamus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu