Koska Rinteellä ei ole kepun luottamusta kepu tulee johdonmukaisuuden vuoksi äänestämään epäluottamusta keskiviikkona :
"Jos Rinteen eroilmoitusta ei kuulla tiistaihin puoleen päivään mennessä, kepun tulisi johdonmukaisuuuden nimissä äänestää hallitukselle keskiviikkona epäluottamusta.
Mutta keskusta ei tämän päivän ryhmäkokouksen jälkeen voi tukea hallitusta, jota johtaisi Rinne, johon keskustan eduskuntaryhmä ei siis enää luota.
Outoja käänteitä saatetaan nähdä vielä ennen kuin Rinne kiikuttaa eroilmoituksensa presidentti Sauli Niinistölle."
is.fi /politiikka
Tiistaina välikysymyskeskustelu, keskiviikkona äänestetään
8
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Tulee uudet vaalit ja kepu tippii alle 10% kannatukseen. Sipilä ja Vanhanen tulee tuntemaan nahoissaan mitä tuli tehtyä.
- Anonyymi
kepun ei olisi pitänyt lähteä hallitukseen alunperinkään kansan tuomio oli armoton
Nyt kaikki tulee sitten silmille Loistavaaaa!!!!111 - Anonyymi
Miksi muuten Antti Rinteen tulisi tunnustaa "syntejä", joita ei ole edes tehnyt? Postijupakassa hänellä on täysi oikeus katsoa peli loppuun saakka. Kepu syyttää, mutta ei sekään osaa sanoa, mistä syyttää.
En minäkään tiedä mistä Rinn että syytetään. Koko ajojahti on Ilta-sanomien masinoima, siksi siihen mukaan lähtenyt keskusta on nyt todella vähin asein ja eväin soittamassa suutaan.
Kyllä nyt täytyy katsoa mitä postin hallitus on alkujaan syöttänyt Postin omistajien edustajalle, siis maan hallitukselle.
Silkkaa paskaa TES-sopimuksista, jotka muka Postin kilpailijoilla logistiikasssa halvemmat. Tieto on väärä!
Kun tätä valhetietoa tesseistä ei olisi postin hallituksen taholta esitetty, ja sovellettu postilaisten tessiin, maassa olisi rauha. Mutta valheella kamalat seuraukset.
Tuen Antti Rinnettä 150 %:sti. - Anonyymi
Demarit ja Rinne laittoivat Keskustan tiukkaan paikkaan. Kulmunin varsin hengetön esiintyminen ja vaatimus hallituskumppanilta antoi pääministeripuolueelle poliittisen etulyöntiaseman, koska nyt ovat sitten vaakalaudalla kaikki keskustalaisten poliittiset haaveet. Jos keskiviikkona sitten äänestävät hallituksen epäluottamusta, niin siinä mahdollisesti menee samalla ehkä historian keskustalaisin hallitusohjelma (maakuntahallinto, aluepolitiikka, hajauttamissuunnitelmat) eikä ole mitään takeita, että Keskustalla olisi enää jatkomahdollisuutta hallitusvastuuseen.
Keskustalle uhkaa tulla poliittisesti äärimmäisen kallis hintalappu. - Anonyymi
Halla-aho oli heti uusia vaaleja vaatimassa Loikkasen ohjelmassa MTV:llä.
Häkkänen juristina tunsi lain ja sanoi että jos hallitus hajoaa tulee uudet neuvottelut uuden hallituskokoonpanon saamiseksi. Vaikka se ei ensimmäisellä kokoonpanolla onnistuis neuvotellaan senjälkeen toisenlaisella mahdollisella hallituspohjan kokoonpanolla.
Uusia vaaleja ei ihan heti tule.- Anonyymi
Totta. Se, että mentäisiin uusiin vaaleihin vaatii kyllä useampien hallitustunnustelujen epäonnistumisen.
- Anonyymi
Kepussa on paljon vähällä älyllä varustettuja.
- Anonyymi
Nykypäivän kepu vaikuttaa pahasti degeneroituneelta ja käsin autettavalta
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 273827
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5422782Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial542313Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2172292Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131839Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191560Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip561541- 971419
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631294Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951224