Ajattelin laittaa otsikkolauseen perään huutomerkin mutta onhan tuo asia käsittääkseni selviö. Eihän aivotoiminta todellakaan voi loppua samalla sekunnilla kun sydän pysähtyy.
Tässä artikkeli aiheesta:
https://www.is.fi/tiede/art-2000005416510.html
Merkilliseksi asian tekee se ettei tuosta ole julkaistu tutkimustuloksia. On takuuvarmaa että sitä on tutkittu koska se on tosi helppoa. Piuhat vain kuolevalle päähän ja seurataan aivosähkökäyriä. Ehkä meidän ei haluta tietää asiasta joka voi tuntua pelottavalta.
Hauskana arvelunani esitän että aivotoiminta voisi jatkua jopa minuuttien ajan artkkelin väitteestä poiketen. Tällöin kuolemaansa voisi kiroilla pitkäänkin jos se on johtunut omasta tyhmyydestä.
Aivot toimivat kuoleman jälkeen.
6
97
Vastaukset 6
- Anonyymi
Eniten sinua voisi harmittaa, kun näkisit ympärillä ihmisiä joita pidit läheisinä, ja ne vaan nauraa.
- Anonyymi
Olisko mahdollista että arvon natsi suorittaisi aiheesta empiirisen tutkimuksen?
Muistan lukeneeni jostain kirjastosta lainaamastani kirjasta tosi tarinan jossa muinoin giljotiinilla tapettavaksi tuomittu mies sopi ystävänsä kanssa että hän räpyttelee silmiä niin kauan mestauksen jälkeen kuin kykenee.
Tulos oli että irtopää räpytteli silmiään giljotiinin roskakorissa 17 sekunnin ajan. Ja tajunta lienee pysynyt vielä jonkin aikaa sen jälkeen kun kyky räpytellä silmiä oli loppunut. Kirja tais olla valittujen palojen mysteerien maailma jos en ihan väärin muista.Kiitos hra Delphinille (hauskasta?!) tarinasta joka voi olla tottakin.
Tietysti tästä on tutkimustuloksia vaikka kuinka paljon mutta niistä ei meille kerrota koska kuolemanjälkeinen "elämä" saattaa kuulostaa jopa kammottavalta.
Totuuden tästä saamme tietää vasta oman kuolemamme koettaessa.
Joka tätä kuolemansa jälkeistä elonhetkeään pelkää niin suosittelen lämpimästi häntä ampumaan itseään päähän suurikaliiberisella aseella jolloin aivot ruhjoutuvat takuuvarmasti ja hetkessä.- Anonyymi
nazi kirjoitti:
Kiitos hra Delphinille (hauskasta?!) tarinasta joka voi olla tottakin.
Tietysti tästä on tutkimustuloksia vaikka kuinka paljon mutta niistä ei meille kerrota koska kuolemanjälkeinen "elämä" saattaa kuulostaa jopa kammottavalta.
Totuuden tästä saamme tietää vasta oman kuolemamme koettaessa.
Joka tätä kuolemansa jälkeistä elonhetkeään pelkää niin suosittelen lämpimästi häntä ampumaan itseään päähän suurikaliiberisella aseella jolloin aivot ruhjoutuvat takuuvarmasti ja hetkessä.Voisiko arvon nazi todistaa väitteensä meille tuosta suurikaliiberisesta toimesta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voisiko arvon nazi todistaa väitteensä meille tuosta suurikaliiberisesta toimesta?
Jotain rajaa, kiitos
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1421670- 1541134
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi349992Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät70980- 69768
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56743- 69701
- 38654
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi8623Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33591
