Ideapark Seinäjoki

Lapualaisena kävin sunnuntaina paljon kohkatussa Ideaparkissa aivan avoimin mielin. Kiersin eri liiketilojen muodostaman ympyrän ja empä lenkilläni huomannut mitään erikoisen vetovoimaista tekijää, että sinne olisi uudestaan mentävä. Kauppakatukin oli tosi ankea ja tylsä, vain muutama halpa valkoinen puutarhapenkki ripoteltuna sinne tänne. Ankeuteen ehkä tulossa parannuksia, kun justihan vasta kauppakeskus on avattu ja somistus ja sisustus vielä ehkä keskeneräinen. Tällä hetkellä Keskisen Vesan kyläkauppa lyö viihtyvyydessään Ideaparkin 10 - 0.
Ei kyllä houkuttele ostamaan sieltä mitään suurempaa tuotetta, kun joutuisi sen kanssa silttuamaan autolle pitkät matkat. Lapualla on paljon mukavempaa ja helpompaa on ajaa auto kohtuu matkan päähän kaupasta asiointia varten ja ehkäpä kokonbaistaloudellisesti ajatellen edullisemmin kuin Ideapartkista tai Seinäjoelta.
Seuraavan kerran käyn Ideaparkissa kesällä loma-aikaan tutustumassa, että löytyykö sieltä mitään mielihyvää tuottavia tarpeita, että kävisin siellä kolmannenkin kerran.
27204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Ja sitten heräsit ja huomasit että pissat oli housuus!

Äänestä

Laskurit ei oo pörinyt meirän käyneistä seinäjoella
Keskiselle mennään aina silloin tällöin viihtymään
-muuten kaikki ostokset tehhään tästä lapualta, kauppamakoihin ei kannata rahojaan eikä aikaansa tuhjata siis edestakaiselle pitkälle matkalle -

Äänestä

No Lapualta tottakai arkiostokset, ruoka, juomat, jääskraba, jatkojohto, hanskat, jne. Mutta välillä tarttee lapsille jotain hiihtosuksea, luistinta, polkupyörää, tms, silloin on mentävä Seinäjoelle. Keskiselle ajaa tunnin, Seinäjoelle 25min, matkan pituus ratkaisee, siis Seinäjoelle niiden ostosten peräs mitä Lapualta ei löydy.

Se on nyt hyvä, että urheiluliikkeiden osalta tuli Seinäjoelle nyt kaivattua kilpailua. Kulutustavaraa ne on, ja uusia pitää vähän väliä, kun lapset kasvaa, ja osa välineistä kuluu rikki. Halpahallista saa toki hanskoja ja kenkiä, mutta kun ne ei yksistään riitä.

Keskisellä tulee käytyä ehkä kerran vuodessa, yleensä kesälomalla, kun on aikaa. Arkisessa aherruksessa ei jää aikaa, muuhun kuin Lapualla perusasiointiin, ja välillä Seinäjoella asiointiin. Keskinen on liian kaukana, matka ratkaisee, ja nyt on hyvä että Seinäjoella tarjonta tiettyjen asioden osalta lisääntyi.

Äänestä
  • Täh ? ei voi olla totta ,,,jos sä nyt jumahuti et saa tenaville ostettua suksia ja luistimia Halpa-Hallista niin aika vellihousu oot,,Polkupyöriäkin myyvät samoin kuin se liike joka tuli Haka-Radion tiloihin tuohon Alankoon.Kauhavakin on lähempänä ettei suinkaan tartte rahojas assjoelle asti viedä...Tuetaan nyt herranen aika Lapualaista yritysmaailmaa/kauppoja ja palveluita.Netistäkin saa ostot jopa ilman postikuluja ja kotiin toimitettuna.Paljon hyvää kierrätys ja käyttötavaraa myynnissä lisäksi kirppiksillä,nettitoreissa ja facebookin kautta Lapualla..Rikastutetaan Lapuan ihmisiä eikä vihollisia.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Täh ? ei voi olla totta ,,,jos sä nyt jumahuti et saa tenaville ostettua suksia ja luistimia Halpa-Hallista niin aika vellihousu oot,,Polkupyöriäkin myyvät samoin kuin se liike joka tuli Haka-Radion tiloihin tuohon Alankoon.Kauhavakin on lähempänä ettei suinkaan tartte rahojas assjoelle asti viedä...Tuetaan nyt herranen aika Lapualaista yritysmaailmaa/kauppoja ja palveluita.Netistäkin saa ostot jopa ilman postikuluja ja kotiin toimitettuna.Paljon hyvää kierrätys ja käyttötavaraa myynnissä lisäksi kirppiksillä,nettitoreissa ja facebookin kautta Lapualla..Rikastutetaan Lapuan ihmisiä eikä vihollisia.

    En todellakaan ole ymmärtänyt,että on oikein sotatila olemassa ja Seinäjoella toimivat yritykset ja yrittäjät ovat vihollisia naapuripaikkakuntalaisille. Sodassa on vähintään kaksi osapuolta ja molemmilla täytyy tietenkin olla käsitys konfliktin syistä sekä oikeus puolustaa omia alueitaan, niiden ihmisiä ja omaisuuttaan vihollisen valtauspyrkimyksiltä. Onko Seinäjoen yrityksissä mm. kaupoissa,ravintoloissa jne vartijat ovella tarkistamassa henkkareita ja jos pyrkijä on lapualainen, käännytetään äkkiä pois ja varmistetaan myös parkkipaikalta poistuminen ? En minä vaan ole moista toimintaa nähnyt tai kuullut!!!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    En todellakaan ole ymmärtänyt,että on oikein sotatila olemassa ja Seinäjoella toimivat yritykset ja yrittäjät ovat vihollisia naapuripaikkakuntalaisille. Sodassa on vähintään kaksi osapuolta ja molemmilla täytyy tietenkin olla käsitys konfliktin syistä sekä oikeus puolustaa omia alueitaan, niiden ihmisiä ja omaisuuttaan vihollisen valtauspyrkimyksiltä. Onko Seinäjoen yrityksissä mm. kaupoissa,ravintoloissa jne vartijat ovella tarkistamassa henkkareita ja jos pyrkijä on lapualainen, käännytetään äkkiä pois ja varmistetaan myös parkkipaikalta poistuminen ? En minä vaan ole moista toimintaa nähnyt tai kuullut!!!

    Älä provosoidu tuon liuhtarin prinssin mökellyksestä.

    Äänestä

Kaikkihin ne lapualta löytyy elämiseen ja nyt tosiaan vielä edukkaammin
-joo ja kauhavalaisten kannsa on joskus välillä huurettava ja väänetävä kättä
-alajärveltä löytyy myyten edukasta autua ja tavaraa vois sanua kaas rajattomasti

Äänestä
  • Mitä sä nyt taas höpötät, autua alajärveltä. Se on kuule vatipää niin, että auto ostetaan sieltä mistä nyt sopiva sattuu löytymään. Viimeisimmän ostin Raumalta, sattui hinta, väri ja malli miellyttämään.

    Äänestä

Meirän perheestä on tehty jo 4 matkaa Ideaparkkiin. Avajaisiin, samana viikonloppuna uudestaan syömään koko perheen voimin , mustan perjantain lahjaostos ja syömäkeikalle ja maanantaina poikettiin vielä syömässä pizzat. On ollut paikka kovasti kaikkien mieleen ja matka on lyhyt . Tuttuja naamoja on tullut joukolla vastaan kaupoissa. 20 minuutissa ehtii mainiosti uuteen kauppakeskukseen. Iso peukku ylöspäin.

Äänestä
  • Lapualtahan tuota tarjotaan niinkuin omastatakaa ja hinnasta matkoista, elikkä puolet voittaa ei tarvii sompailla ja autua liata.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Lapualtahan tuota tarjotaan niinkuin omastatakaa ja hinnasta matkoista, elikkä puolet voittaa ei tarvii sompailla ja autua liata.

    Eikös sitä Seinäästen supersporttia omista myös Lapualaanen kivisaari.Sieltä minä haen laatutavaraa ja Lapuan pateja aseisiin.On asiantuntevat myyjätkin.Sukset niin murtsikka kuin slaalomitkin oon ostanut sieltä.
    XXL ja stadiumikin on edullisia mutta kyllä Seinäjoen Sportiassa Pohjassa on laatutavaraa kuten Supersportiskin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eikös sitä Seinäästen supersporttia omista myös Lapualaanen kivisaari.Sieltä minä haen laatutavaraa ja Lapuan pateja aseisiin.On asiantuntevat myyjätkin.Sukset niin murtsikka kuin slaalomitkin oon ostanut sieltä.
    XXL ja stadiumikin on edullisia mutta kyllä Seinäjoen Sportiassa Pohjassa on laatutavaraa kuten Supersportiskin.

    Ideaparkkiin on helppo ajaa. Suoraa tietä, katuvalot pimeällä, aura-auto kulkee tiuhaan suolaa myös. Keskiselle ei ihan yhtä helppoa ajaa ainakaan pimeällä ja räntäsateessa. Kerran viikossa käydään koko perheen voimalla.

    Äänestä

Eipä koskaan tuonne kaukaiseen sokkeloon tuu mentyä, mitäs tuonne aikaansa ja poltoaineita hukkaamaan sekä autuansakin vielä sotkemaan, koska tästä läheltä saamme muutenkin kaikki, jopa pyöräillen ja leppoisin mielin.

PUSSI TARAKKAAN ja kurvailemaan

Äänestä
  • Vaasan Kivhaassa on nuo samat puljat suurin piirtein mitä Ideaparkissakin toki ei saman katon alla

    Äänestä

Minä kävin eilen ensivisiitillä ko kauppakeskuksessa. Väkeä oli hurjasti ja löysin joululahjat 5 kpl mitä lähdinkin metsästämään . Menen uudestaanki !!!

Äänestä
  • Seinäjokista herpaa,
    -ei lapualta sinne tulla, kun lapualtammekin kauppapuoreista lahjat löytyvät kulut säästäen

    Äänestä

Lapua menetti viimeisen mahdollisuutensa kehittää kaupankäyntiä kun kaavoittaja sijoitteli pienet peltihallit Alankoon kauas toisistaan. Ei edes yritetty tehdä oikeaa kauppakeskusta, jossa kaikki tarjonta on yhden katon alla. Ideaparkkiin, Keskiselle ja Prismaan mennään elämysten takia. Kysymys kaupanteossa ei ole aikoihin ollut vain siitä, että saa hyvää tavaraa, vaan siitä, että käyntiin liittyy mukava kokemus. Vesa ja Sukari tietävät tämän!

Äänestä
  • Ideaparkin käytävillä ramppaaminen ei ole erityisen mukava kokemus.
    Parkkipaikkakin on tosi sekava, kyllähän ne katumaalaukset kesällä näkyy mutta talvella niistä ei ole tietoakaan.

    Äänestä

aivan kipiää teköö, kun seuraa tuata seinäjoen juoksua ja huuhaita
kyllän noita neliittää

Äänestä
  • Ei misään paikassa suomessa kanneta naapurikunnasta tuollaista huolta, kuin seinäjoki pitää
    ( mornuavat kokoajan taka-ajatuksin, koska siellä on itsellä huutava pula )

    Äänestä

  • Luulevat vissiin jottei lapualla mitään tajuta ?
    Mutta siinähän hokkaroivat ja enempi vain omiksi tappioikseen .

    Äänestä

olen oulussa käynyt kerran se riitti

Äänestä

Lapuan kaupunginhallituksen puheenjohtaja Panu Lahdensuo lupasi lapualaisille jo vuonna 2004, että v 2006 lapualaiset tekevät jouluostoksensa kauppakeskus Nova Parkissa.
Tyhjät tynnyrit kolisevat.

Äänestä

Miksi Alangon kaupparakennukset on perspuoli tielle päin? Ei näe autotieltä yhtään, onko liikkeessä kuhinaa, eikä mitään muutakaan, ulkopuolinen ei edes tiedä onko peltihallit liikkeitä vai varastoja vai mitä ihmeitä.

Äänestä
  • Ei näe sitä kynnöspeltoa jota parkkipaikaksi kutsuvat. Seipäätkin jääneet pystyyn.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei näe sitä kynnöspeltoa jota parkkipaikaksi kutsuvat. Seipäätkin jääneet pystyyn.

    Liikaa on ainakin sieltä ostanut aivan ihtiäkin hirvittää, eikä kotona uskalla kaikkia ees kertua

    Äänestä

Arvaakko
Kumasta suunasta tulevista tuolla seinäjoen tiellä tutka-auto napsii enempi kuvia, pistetään päätelmiin vähäsen apuja.

Varsinaissuomalainen soittaa nimeltä mainitsemattomaan Liikenneradioon:
– Miksi uusia "peltipoliiseja" on asennettu vain Turusta poispäin ajaville autoilijoille?
Hetken hiljaisuus kahdella huokaisulla ja:

– Eihän Turkuun ole kellään kiire!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Lapualaisena kävin sunnuntaina paljon kohkatussa Ideaparkissa aivan avoimin mielin. Kiersin eri liiketilojen muodostaman ympyrän ja empä lenkilläni huomannut mitään erikoisen vetovoimaista tekijää, että sinne olisi uudestaan mentävä. Kauppakatukin oli tosi ankea ja tylsä, vain muutama halpa valkoinen puutarhapenkki ripoteltuna sinne tänne. Ankeuteen ehkä tulossa parannuksia, kun justihan vasta kauppakeskus on avattu ja somistus ja sisustus vielä ehkä keskeneräinen. Tällä hetkellä Keskisen Vesan kyläkauppa lyö viihtyvyydessään Ideaparkin 10 - 0.
Ei kyllä houkuttele ostamaan sieltä mitään suurempaa tuotetta, kun joutuisi sen kanssa silttuamaan autolle pitkät matkat. Lapualla on paljon mukavempaa ja helpompaa on ajaa auto kohtuu matkan päähän kaupasta asiointia varten ja ehkäpä kokonbaistaloudellisesti ajatellen edullisemmin kuin Ideapartkista tai Seinäjoelta.
Seuraavan kerran käyn Ideaparkissa kesällä loma-aikaan tutustumassa, että löytyykö sieltä mitään mielihyvää tuottavia tarpeita, että kävisin siellä kolmannenkin kerran.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu