Jääkiekon sm-liigaa ovat puhuttaneet menevällä kaudella kovat taklaukset. Edellisellä kieroksella nähtiin peräti kaksi taklausta joissa jääkiekko termiä käyttäen kaverilta taklattiin valot pois.
Tapparan valmetaja rautakorven sanoi "jos emme tee mitään, meillä on pian käsissämme uusi jaroslav Otevrel"
Otevrel halvaantui sm -liiga ottelussa vuonna 1996.
Kun liigaa katsoo, ei tarvitse olla ennustaja huomatakseen että näin saattaa tulla käymään. Se tosin ei johdu ns. pelottavista taklauksista vaan siitä että nyky kiekon kovenevia taklauksia ei osata ottaa vastaan oikealla tavalla tai niihin ei osata varautua pelin tänä päivänä nopeuduttua.
Kymä tosi asia on että kun puistolan ja mäntylän taklausta hidastettuna katsoo, ne ovat täysin puhtaita taklauksia.(Asia erikseen on että oisiko ne voinut jättää tekemättä)
Mäntyä ei ole varautunut kovaan taklaukseen ja puistola luistelee pää alhaalla katse kiekossa suoraan jyrän alle.
Henkilökohtainen mielipiteeni on että täysin väärin että kyseisistä taklauksista jaetaan rangaistuksia.
Peräänkuulutan myös taklattavan vastuuta taklaustilanteissa.
Taklattavan vastuu!
12
296
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllähän sen noista törkytaklaajien naamastakin näkee, että enää ei ole kaikki kotona. Varmaan heillä itselläkin on jo aivovamma.
- Anonyymi
Miten Mäntylä vedetiin leveyiks siten ruvettiin hussutteliin,,aina yrittäty taklaa päähähän,,
- Anonyymi
Miehon ja vartiaisen saamat rangaistukset ovat järjettömiä!!
Jääkiekossa pitää saada taklata!! Tälläiset järjettömän kovat rangaistukset tuhovat jääkiekosta taklaukset kokonaan pois.
Taklaukset kuuluvat jääkiekkoon ja jo nyt sm liigassa niitä nähdään liian vähän.
Nhllästä tuttuja avojääpusuja ei liigassamme nähdä juuri ollenkaan. Puhtaasta avojääpususta usean ottelun pelikiellon antaminen on järjetöntä!!
Ei tuollaisiin rangaistuksiin ole varaa jos haluamme nähdä puhtaita kovia taklauksia liigassa jatkossakin!!!
Herätkää liigan kurinpito!!!- Anonyymi
No joo. Miehon ja Vartiaisen taklaukset kuuluvat kiekkoon. Se oli hauskaa. Pääasia, että joukkue voittaa. Joukkueessa ei ole tähtiä. On hauskaa taklata lujaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No joo. Miehon ja Vartiaisen taklaukset kuuluvat kiekkoon. Se oli hauskaa. Pääasia, että joukkue voittaa. Joukkueessa ei ole tähtiä. On hauskaa taklata lujaa.
On juu "hauskaa" kun päähän taklataan että voi tulla pysyvä aivovamma tai halvaantuminen.
WarAxe89 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On juu "hauskaa" kun päähän taklataan että voi tulla pysyvä aivovamma tai halvaantuminen.
WarAxe89No joo. Peliin kuuluu vastustajan kunnioittaminen. Kaveri pelasi hyvin, kunnes kolattiin pystyyn. Ei ne taklaukset tahallisia olleet. Puistola ja Mäntyläkin olisivat varmaankin sitä mieltä, että on hauskaa, kun taklataan. Kuuluu peliin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On juu "hauskaa" kun päähän taklataan että voi tulla pysyvä aivovamma tai halvaantuminen.
WarAxe89Kyllä jääkiekko kaipaa arvokeskustelua. On täällä niin älyttömiä kommentteja. Pöyröö hommaa...
- Anonyymi
Taklattu jotain jo kerran päähän niin sitten laitetaan paha kiertoon ja taklataan vähän lisää päähän. No itellä tuli hapenpuute aivoihin jo synnytyksen yhteydessä joten yrittäkää ny ymmärtää.
WarAxe89 - Anonyymi
Silti kait ihan "järjissäni" mut mitä ny himmeillä puolivaloilla täällä mennään ettei tiärä koskaan mitä tapahtuu kun kanssakulkijan kohtaa.
WarAxe89 - Anonyymi
Se on ikävää että noita päähän kohdistuneita taklauksia on ollut liikaa. Tähän on johtanut se seikka että valmennus painottaa liikaa erikoistilannepelaamisen merkitystä. Tämä on johtanut siihen että oman terveydenkin uhalla painetaan päätä alas tai käännetään selkää taklaustilanteessa että saadaan aiheutettua vastustajalle jäähyjä. Ensisijaisesti kiekollinen pelaaja on saalis jolta pyritään saamaan kiekon hallinta pois joten taklaus voi tulla. Kyllä taklattavallakin pitäisiolla vastuunsa eikä käyttäytyä konnamaisesti. Jos se kiekon hallinta vaatii tuijotusta sinne jalkoihin niin sitäkin voi treenata että sen kiekon aistii lavassa ilman katsomista, leveä lautanen kaulaan treeneissä ettei sinne jalkoihin näe, pikkuhiljaa alkaa kiekko pysymään hallussa katsomatta jalkoihin.
- Anonyymi
koventunut vauhti tekee kiekon hallinnan entistä vaikeammaksi - kokeile vaikka itse.
ei taida voida treenata niin paljon, ettei kiekkoa välillä katso. nää on ihmisii, ei jotain jedei.
vauhti vai takkaukset pois? taklaukset minusta. vauhti ja maalit on minusta hauskempaa katsottavaa.
Jos nyrkkeilyssä saa hakata kaverilta aivot pihalle niin miksi ei jääkiekossa?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1866266Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa654753Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu914566Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa734323Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa842756En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.622225Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1321691odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1391624- 541568
- 371378