yksityishenkilöinä valittaneita kuntalaisia raskauttavasti ns. Attendo kaupoissa. Pelolla yritettiin tukkia suut, mutta onneksi muutama rohkea teki mitä piti. Hallintolain 41 § kertoo, jos asian ratkaisulla voi olla huomattava vaikutus muiden kuin asianosaisten elinympäristöön, työntekoon tai muihin oloihin, viranomainen varaa näille henkilöille mahdollisuuden saada tietoja asian käsittelyn lähtökohdista sekä lausua mielipiteensä asiasta. Varattiinko vanhuksille tai heidän omaisilleen mahdollisuus sanoa mielipiteensä? Entäpä työntekijöille? Kaupungin olisi pitänyt neuvotella Siun soten kanssa työntekijöiden kuulemisesta jne. Lieksan kaupunki vain tiedotti päätöksistään - vaikuttamismahdollisuuksille ei jätetty tilaa. Linjaus tarkoittaa suomeksi sitä, että merkittävissä asioissa kuntalaisille on varattava mahdollisuus tulla kuulluksi ja varattava mahdollisuus vaikuttaa asioihin. Mitä tehtiin? Haukuttiin valittajat miljoonien laskun aiheuttajiksi. Että sellainen valtuusto meillä Lieksassa. Dokumentit ja äänitteet löytyvät kaupungin sivustolta.
Lieksa rikkoin hallintolakia räikeästi ja syyllisti
8
<50
Vastaukset
Tässäpä asiaa vaikka Lieksan lehden käsiteltäväksi, jos uskaltaa käsitellä.
- Anonyymi
Kiitos neljälle rohkealle naiselle, jotka teitte valituksen Hallinto-oikeuteen ja joka kaatoi kaupungin suhmuroinnit Attendon kanssa. Toivottavast kaupungin joht. myöntää mitalit teille ja Kortelainen tietenkin on ykkösvaihtoehto luovuttajaksi.
- Anonyymi
Mitenkä niinkuin omasta mielestä meni? Kortelainen , Riikonen ja Oravalahti, te vähättelitte ja syyllistitte valittajia lehtien palstoilla ja valtuuston kokouksissa. Kaupunki on menettänyt paljon rahaa turhien valituksien vuoksi teidän mielestä, mutta entäs luottamushenkilöiden toimesta? Tässä näkee sen, että salassa tehtyjä päätöksiä pitää kyseenalaistaa, se ei ole hyvän hallintotavan mukaista eikä kuntalaisten etu.
Lieksan lehti voisi hyvinkin kysellä tällaista edustajilta. Kun tavallinen kansalainen vain tällaista kyselee, ei vaivaudu korkea-arvoinen hevillä vastaamaan.
- Anonyymi
Nuo kolme yllämainittua, jääkää jo pois, pyydän. Teitä on katseltu ja kuultu ihan yli tarpeen. Eikö kotoa löydy mitään ajan kuluksi?
- Anonyymi
Sellaiset päättäjät millaiset porukka on valinnut. Osa on ollut päättämässä kymmeniä vuosia, kannattaisi välillä vaihtaa. Mikä siinä pelottaa? Jos on päätellyt 20 vuotta, on jo niin leipiintynyt, että on ihan sama mitä sanoo ja tekee, ei jaksa kiinnostaa.
Valtuustossa on joitakin suoraan sanoen tyhjäntoimittajia, jotka eivät varmaan ymmärrä yhtään mitään, mutta kokouspalkkio kyllä kiinnostaa.Ihmiset pelkäävät muutosta, ennemmin äänestetään "tuttuja ja turvallisia", vaikka tekisivät kaiken päin vituraa kymmeniä vuosia putkeen. Toisekseen halutaan esittää korkeiden herrojen hyvää ystävää ja kannattajaa. Kun äänestää uskollisesti aina samaa herraa, on samalla melkein kuin herra itsekin.
JokaAlanAsiantuntija kirjoitti:
Ihmiset pelkäävät muutosta, ennemmin äänestetään "tuttuja ja turvallisia", vaikka tekisivät kaiken päin vituraa kymmeniä vuosia putkeen. Toisekseen halutaan esittää korkeiden herrojen hyvää ystävää ja kannattajaa. Kun äänestää uskollisesti aina samaa herraa, on samalla melkein kuin herra itsekin.
Saahan herraltaan ehkä vaalien alla makkaranpätkän, tai kupillisen sumppia. Ei se äänestäminen ihan turhaa ole, vaikka ei itse pääsekään tuhansien eurojen palkkoja nostamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata1203268Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f2522063Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois641999- 1361879
Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla
Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v641382- 971297
Juhannusterveiset kaivatulle
Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻931257- 611215
- 591187
- 701083