Palmuöljy pois boikotista!

Anonyymi

Johtuen Kaakkois-Aasian palmuöljyviljelyssä tehdyistä virheistä ja ylilyönneistä palmuöljy on saanut ymmärrettävästi huonon maineen. Monen tuotteen käärepaperissa erikseen mainitaan, että "ei sisällä palmuöljyä".

Yksisilmäisyys on tässäkin asiassa kuitenkin paha. Öljypalmu on kuitenkin tuottoisin öljykasvi (öljysato/hehtaari). Jos siis tropiikissa tuotettua kasvisöljyä ylipäätään käytetään niin vähiten tropiikkia tuhotaan jos tuotantoon käytetään öljypalmua. Jos vaikka Brasilian paljolti öljyksi menevät maapähkinäpellot olisi korvattu öljypalmupuutarhoilla, niin metsää olisi tarvinnut tuhota vähemmän.

Ilmastomuutoksen kannalta öljypalmussa on myös se etu että se sitoo hiiltä. Palmu on puu ja sen hyvinkin paksuksi kasvava runko sitoo vuosiksi hiiltä kun taas muiden öljykasvien hiilikierto on nopea eikä ylivuotista hiilen sitoutumista juurikaan tapahdu. Muutenkin öljypalmu sopii paremmin tropiikissa viljeltäväksi koska se esimerkiksi viihtyy happamassa maassa. Maapähkinä- ja muut vastaavat kasvit tarvitsevat massiivista maan kalkitusta, joka sekin muutta ekosysteemiä ja sitoo energiaa ja resursseja.

Jos siis ylipäätään käytät tuotteita joissa on käytetty kasvisöljyjä, niin ekologisesti vastuullisesti tuotettu palmuöljy olisi paras vaihtoehto. Kaikista huonoin vaihtoehto on käyttää muuta tropiikissa tuotettua kasvisöljyä tehokkaimmin tuotetun palmuöljyn sijasta.

1

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Palmuöljy maistuu pahalle. Siksi en syö tuotteita, joissa on palmuöljyä. Mahtaisiko olla niin, että sinulla ei ole hyvä makuaisti?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7495
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3987
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3520
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      2842
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2672
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2502
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2411
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2309
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2284
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1982
    Aihe