Johtuen Kaakkois-Aasian palmuöljyviljelyssä tehdyistä virheistä ja ylilyönneistä palmuöljy on saanut ymmärrettävästi huonon maineen. Monen tuotteen käärepaperissa erikseen mainitaan, että "ei sisällä palmuöljyä".
Yksisilmäisyys on tässäkin asiassa kuitenkin paha. Öljypalmu on kuitenkin tuottoisin öljykasvi (öljysato/hehtaari). Jos siis tropiikissa tuotettua kasvisöljyä ylipäätään käytetään niin vähiten tropiikkia tuhotaan jos tuotantoon käytetään öljypalmua. Jos vaikka Brasilian paljolti öljyksi menevät maapähkinäpellot olisi korvattu öljypalmupuutarhoilla, niin metsää olisi tarvinnut tuhota vähemmän.
Ilmastomuutoksen kannalta öljypalmussa on myös se etu että se sitoo hiiltä. Palmu on puu ja sen hyvinkin paksuksi kasvava runko sitoo vuosiksi hiiltä kun taas muiden öljykasvien hiilikierto on nopea eikä ylivuotista hiilen sitoutumista juurikaan tapahdu. Muutenkin öljypalmu sopii paremmin tropiikissa viljeltäväksi koska se esimerkiksi viihtyy happamassa maassa. Maapähkinä- ja muut vastaavat kasvit tarvitsevat massiivista maan kalkitusta, joka sekin muutta ekosysteemiä ja sitoo energiaa ja resursseja.
Jos siis ylipäätään käytät tuotteita joissa on käytetty kasvisöljyjä, niin ekologisesti vastuullisesti tuotettu palmuöljy olisi paras vaihtoehto. Kaikista huonoin vaihtoehto on käyttää muuta tropiikissa tuotettua kasvisöljyä tehokkaimmin tuotetun palmuöljyn sijasta.
Palmuöljy pois boikotista!
Anonyymi
1
168
Vastaukset
- Anonyymi
Palmuöljy maistuu pahalle. Siksi en syö tuotteita, joissa on palmuöljyä. Mahtaisiko olla niin, että sinulla ei ole hyvä makuaisti?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11576Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras961504Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva201953- 124849
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29760Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60703