Vaparit raivona: piispat haluavat vähemmän ennakkoluuloja

Anonyymi

Suomen evankelis-luterilaisen kirkon piispat toteavat, että uskontoa ei tule eristää eikä siirtää pois silmistä ja mielestä.

Piispojen mukaan ennakkoluulot vähenevät, kun uskontojen ja katsomusten kohtaamista ei väistetä, vaan se hyväksytään osaksi jokapäiväistä elämää. Piispat muistuttavat myös, että perustuslakivaliokunnan mukaan ”pitkälle viety uskonnollista alkuperää olevien perinteiden välttäminen ei edistä uskonnollista suvaitsevaisuutta”.

Herää kysymys, miksi vaparit haluavat lisätä ennakkoluuloja ja vähentää suvaitsevaisuutta.

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kysymys on julkisen vallan, valtion ja kuntien toiminnasta. Vapaa-ajattelijat suosivat uskontojen ja katsomusten kohtaamista ja vuoropuhelua, Ovat mukaan uskontojen ja katsomusten yhteisymmärrysviikon toiminnassa. Kirjoittavat yhteisjuhlaisuihinkin. Ovat mukaan "vihapuheesta myötätuntoon" -seminaarissa ensi viikolla eduskaunnassa.

      Kuitenkin valtion, kunnan, koulun ja päiväkodin on syytä toimia yhdenvertaisesti ja katsomusneutraalisti eri uskonto tai katsomusta edustavien suhgteen. Tässä se ero. Eikös vain?

    • Anonyymi

      Avaajalla on ennakkoluuloja ja vääriä syytoksiä uskonnottomia ja vapaa-ajattelijoita kohtaan.

      • Anonyymi

        No miksi et sitten yksilöi näitä väitteitäsi. Pelkkä tyhjä väite on hiulan huono argumentti. Haluavatko vaparit vähentää suvaitsevaisuutta? Tämän palstan perusteella kyllä.


    • Anonyymi

      Vaparit ovat kaunaisen raivoisia. Siksi he jatkavat valitsemallaan vihalinjalla.

      • Anonyymi

        Avaaja on hysteerisen iloinen piispojen lausumasta.


    • Anonyymi

      Kumma ettei näissä raivo-aloituksissa koskaan tunnu olevan linkkiä lähteeseen, josta asiaan voisi helposti perehtyä tarkemmin.
      Sen nyt toki ymmärtää, ettei tuolle kirjoittavan kuvittelemalle raivostumiselle löydy lähdettä kun omaan mielikuvitukseen on vaikea linkittää.
      Sen sijaan tästä piispojen avautumisesta olisi ollut mielenkiintoista lukea lisää tarkemminkin. Ehkä näiden mielipiteestä olisi vaikka voinut tehdä kunnollisenkin, keskusteluun tähtäävän aloituksen näiden ihmeellisten raivokuvitelmien sijaan.

      Joten, saataisiinko aiheesta a) kunnollinen avaus ja b) linkki lähteeseen? Kiitti kovasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      109
      5143
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      264
      2120
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      91
      1736
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1200
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      341
      1187
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1110
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1109
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      152
      1101
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1059
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      994
    Aihe