Silloin ei tarvitse nastarenkaita eikä kitkarenkaita, vaan lumiketjut riittävät. Tiet pysyvät paremassa kunnossa.
Eli lumiketjuja lisää teille!
Lumiketjuja lisää
13
120
Vastaukset
- Anonyymi
Olet sitten katsonut telkkarista ohjelmaa norjalaisista hinureista......
- Anonyymi
Sä olet sitten ihana poika ja älykäskin.
- Anonyymi
Voi teitä hupipoikia!
- Anonyymi
Ketju/kitkakumi paketilla pitäisi pärjätä suomessa, jos ei ole tumpelo maisteri?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ketju/kitkakumi paketilla pitäisi pärjätä suomessa, jos ei ole tumpelo maisteri?
Ei oo pukuherrasta ketjujen asentajaksi ja piikkikorkosaapas naisesta tai jos ei ole pitkiä kynsiä, nainen pistää ketjut pukuherraa kätevämmin, korkosappaista huolimatta.
Anonyymi kirjoitti:
Ketju/kitkakumi paketilla pitäisi pärjätä suomessa, jos ei ole tumpelo maisteri?
Pitänee paikkansa, joskin niitä kelejä, jolloin laillisella kitkarenkaalla ei pärjää, tulee vastaan ehkä pari kertaa kymmenessä vuodessa Tai erittäin paikoitellen.
Olen kuitenkin harkinnut hankkivani. Mökillä voi ajaa auton oven eteen, mutta jos pamahtaa yöllä plussalle, niin pitäisi vetäistä jyrkkä mäki ylös, kun jään päällä vesi valuu. Etuvetoinen menisi peruuttamalla luultavasti, mutten ole ihan varma siitä, pääsisikö takavetoisella. Tuskin.
- Anonyymi
Olisi kiva nähdä nämä ketjuspedet maantiellä kun oikeasti on liukasta, siinä mentäisiin 30 km/h ketjut helisten.
Kannattaisi käydä siellä Norjassa tai Alpeilla tutustumassa aiheeseen joskus.- Anonyymi
Kalliovuorilla tuli autoiltua pari vuotta, ja lumiketjut oli aina mukana. Muutaman kerran niille tuli tarvetta pikkuteillä. Ei tosiaan tehnyt mieli ajaa neljääkymppiä kovempaa ketjujen kanssa.
- Anonyymi
Mihin tarvitaan "lumiketjuja" eikö kitkat pidä enää lumellakaan?
https://www.youtube.com/watch?v=vq-8aZTPDgU- Anonyymi
Tosi asia on, jotta nastattomilla talvirenkailla pärjää hyvin pitkälti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tosi asia on, jotta nastattomilla talvirenkailla pärjää hyvin pitkälti.
"Lumiketjuja" ei todellakaan tarvi. Kuten tuossa ylempänä joku jo kertoi, metsäteillä joskus tulee tilanne, että pois päästäkseen joutuu käyttämään ketjuja. Silloin keli on sellainen, että päätielle pääseminen ei nastarenkaillakaan aina ole ihan selvää.
Autossani on ollut nastarenkaat viimeksi vuonna -89 (enkä ole kaivannut). Minulla on ollut ketjut mukana juuri näitä tilanteita varten. Niillä ei siis koskaan mennä minnekään, vaan tullaan vain pois sitten kun on se pakkotilanne. Kokemukseni mukaan ketjuja on tarvinut keskimäärin kerran joka kolmas talvi. Muuten on päässyt ihan hyvin tavallisilla nastattomilla talvirenkailla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Lumiketjuja" ei todellakaan tarvi. Kuten tuossa ylempänä joku jo kertoi, metsäteillä joskus tulee tilanne, että pois päästäkseen joutuu käyttämään ketjuja. Silloin keli on sellainen, että päätielle pääseminen ei nastarenkaillakaan aina ole ihan selvää.
Autossani on ollut nastarenkaat viimeksi vuonna -89 (enkä ole kaivannut). Minulla on ollut ketjut mukana juuri näitä tilanteita varten. Niillä ei siis koskaan mennä minnekään, vaan tullaan vain pois sitten kun on se pakkotilanne. Kokemukseni mukaan ketjuja on tarvinut keskimäärin kerran joka kolmas talvi. Muuten on päässyt ihan hyvin tavallisilla nastattomilla talvirenkailla.Melko harvoin on nastarenkaat olleet tosi tarpeen Keski-Suomen paikkeilla. Monena talvena on pärjätty ilman nastoja. Viime viikkoina on lumisohjo kelit olleet ajoittain melko haastavia...silloin ei nastoistakaan ole ollut haittaa, mutta täydet urasyvyydet on olleet vähintään tarpeen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tosi asia on, jotta nastattomilla talvirenkailla pärjää hyvin pitkälti.
Ainakin kesällä....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242361Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3431949Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä241856Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101653Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581478Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121012Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu17980- 63845
- 55830
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2788