Nykyihminen on eri etnisten ihmisryhmien yhteenliittymien tulos. Cro magnonit ja neanderhaalit olivat vain eri etnisiä ihmisryhmiä siinä missä valkoiset, mustalaiset, neek##, kiinalaiset yms. Itse asiassa olen niin pitkällä väitteessäni että kiellän olevani homo sapiens.
Myytti homosapiensista
7
104
Vastaukset
- Anonyymi
Cro Magnon oli varhainen eurooppalainen nykyihminen, joka eli n. 40 000 vuotta sitten. He risteytyivät neandertalilaisetn kanssa ja siksi meillä on nedugeenejä.
Kyse ei ollut vain etnisistä ryhmistä, vaan sisarlajeista. Kun Afrikassa Homo heidelbergensis kehittyi välimuotofossiilien tuomien todisteiden mukaan nykyihmiseksi, niin sama kehitys Euroopassa johti Neandertalin ihmiseen.
Erot ovat selvästi suurempia kuin nykyisten etnisten ryhmien välillä. Erot löytyvät sekä genotyypistä että fenotyypistä. Nedut olivat kanssamme lisääntymään kykenevä sisarlaji, mutta selvästi aivan muuta kuin sapiensin etninen ryhmä.- Anonyymi
L.J.H kirjoitti:
Suurempia tai ei eri etnisiä ryhmiä ja mitään homo sapiensia ei ole olemassa.
Eli olet ihan aito sekopää. Sitähän minä arvelinkin.
"Cro Magnon oli varhainen eurooppalainen nykyihminen, joka eli n. 40 000 vuotta sitten. He risteytyivät neandertalilaisetn kanssa ja siksi meillä on nedugeenejä.
Kyse ei ollut vain etnisistä ryhmistä, vaan sisarlajeista. "
Mitään erityisiä Cro Magnon tai neandertal -ihmisiä ei ole ollut koskaan olemassa, vaan kyse on aivan samoista nykyihmisistä, joita me kaikki olemme. Nykyihmisetkin eroavat kaikki toisistaan ja siksi ei ole mitään poikkeuksillista jos entisajan ihmisetkin olivat vähen erilaisia kuin mitä me olemme. Evoluutioon asia ei liity millään tavoin.L.J.H kirjoitti:
Suurempia tai ei eri etnisiä ryhmiä ja mitään homo sapiensia ei ole olemassa.
Eli oli sellaisiakin 'etnisiä ryhmiä' joiden aivojen tilavuus oli noin kolmannes Homo sapiensin aivoista, joilla oli karvapeite ja keskimääräinen pituus alle 130 cm jne?
- Anonyymi
"Itse asiassa olen niin pitkällä väitteessäni että kiellän olevani homo sapiens."
Jos et ole Homo sapiens, sapiens, niin mikä sitten olet? Se on ainoa Homo suvun taksonominen luokitus, joka nykyään on enää hengissä.- Anonyymi
"Jos et ole Homo sapiens, sapiens, niin mikä sitten olet? "
Olisiko kyseessä mahdollisesti Homo Cretulis Retardus? Palstallakin on useampia ketkä näyttävät olevan eriytymässä omaksi lajikseen siihen suuntaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli399361"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn353928Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.392614Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1272536Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1022499Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on271967Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait161645Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.331457- 711277
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen1791167