Nykyihminen on eri etnisten ihmisryhmien yhteenliittymien tulos. Cro magnonit ja neanderhaalit olivat vain eri etnisiä ihmisryhmiä siinä missä valkoiset, mustalaiset, neek##, kiinalaiset yms. Itse asiassa olen niin pitkällä väitteessäni että kiellän olevani homo sapiens.
Myytti homosapiensista
7
103
Vastaukset
- Anonyymi
Cro Magnon oli varhainen eurooppalainen nykyihminen, joka eli n. 40 000 vuotta sitten. He risteytyivät neandertalilaisetn kanssa ja siksi meillä on nedugeenejä.
Kyse ei ollut vain etnisistä ryhmistä, vaan sisarlajeista. Kun Afrikassa Homo heidelbergensis kehittyi välimuotofossiilien tuomien todisteiden mukaan nykyihmiseksi, niin sama kehitys Euroopassa johti Neandertalin ihmiseen.
Erot ovat selvästi suurempia kuin nykyisten etnisten ryhmien välillä. Erot löytyvät sekä genotyypistä että fenotyypistä. Nedut olivat kanssamme lisääntymään kykenevä sisarlaji, mutta selvästi aivan muuta kuin sapiensin etninen ryhmä.- Anonyymi
L.J.H kirjoitti:
Suurempia tai ei eri etnisiä ryhmiä ja mitään homo sapiensia ei ole olemassa.
Eli olet ihan aito sekopää. Sitähän minä arvelinkin.
"Cro Magnon oli varhainen eurooppalainen nykyihminen, joka eli n. 40 000 vuotta sitten. He risteytyivät neandertalilaisetn kanssa ja siksi meillä on nedugeenejä.
Kyse ei ollut vain etnisistä ryhmistä, vaan sisarlajeista. "
Mitään erityisiä Cro Magnon tai neandertal -ihmisiä ei ole ollut koskaan olemassa, vaan kyse on aivan samoista nykyihmisistä, joita me kaikki olemme. Nykyihmisetkin eroavat kaikki toisistaan ja siksi ei ole mitään poikkeuksillista jos entisajan ihmisetkin olivat vähen erilaisia kuin mitä me olemme. Evoluutioon asia ei liity millään tavoin.L.J.H kirjoitti:
Suurempia tai ei eri etnisiä ryhmiä ja mitään homo sapiensia ei ole olemassa.
Eli oli sellaisiakin 'etnisiä ryhmiä' joiden aivojen tilavuus oli noin kolmannes Homo sapiensin aivoista, joilla oli karvapeite ja keskimääräinen pituus alle 130 cm jne?
- Anonyymi
"Itse asiassa olen niin pitkällä väitteessäni että kiellän olevani homo sapiens."
Jos et ole Homo sapiens, sapiens, niin mikä sitten olet? Se on ainoa Homo suvun taksonominen luokitus, joka nykyään on enää hengissä.- Anonyymi
"Jos et ole Homo sapiens, sapiens, niin mikä sitten olet? "
Olisiko kyseessä mahdollisesti Homo Cretulis Retardus? Palstallakin on useampia ketkä näyttävät olevan eriytymässä omaksi lajikseen siihen suuntaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944791Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353076Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471199
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981