Matematiikassa luvun 5 pyöristys ylöspäin seuraavaan kymppiin on markkinoiden aikaan saama salaliitto. Kaupassa tuoteet hinnoitellaan esim. 99,95 markka aikana oli yleistä et pöyristyi yleensä 100 markaan etkä voinut mitään, jottei kaupan tarvinnut antaa vaihto rahaa ja silti hinta näytti äkisti halvemmalta. Tää sama kusetus jatkuu nykyäänkin esim. kouluissa opetetaan et 5 pyöristetään ylös päin vaikkei niin tarvitsisi olla. Jos otetaan kymmenen sormea, niin 5 sormi on kyllä ekassa kädessä. tätä on selitetty nollalla, et nolla takia pitää pyöristää ylöspäin mutta sekinhän on vain päätös salaliito. Vaikka ensimmäisessä kädessä olisi nolla sormikin silti viidessormi olisi siinä tai vaikka vaikka nolla olisi toisessä kädessä silti viidessormi on ekassa kädessä. Tai no se on tasapeli, jonka kapitalismi salaliitto on muuttanut pakolliseksi ylöspäin pyöristykseksi. Ja täysin kaupallisista kusetus syistä ja ihmisiä aivopestään siihen kouluissa kapitalismintakia.
Pyöristys salaliitto kapitalismi
Anonyymi
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
jos ostat tuotteen mikä maksaa vaikka 1,03€ maksat siitä 1,05€ koska pyöristys lähimpään 5 centtiin. Mutta jos ostat 2kpl saman hintaisia tuotteita, niin yhteishinta 2,06€ ja pyöristys 1centin alaspäin, ja maksat kassalla 2,05€
Näitä asioita kannattaa ostoksia tehdessä ajatella, katsella tuotteiden hintoja laskimen kanssa ja laskea niin että loppu summassa pyöristys on omaksi eduksi.
Jos jokin tuote maksaa 0,99€ en maksa siitä euroa, vaan ostan niitä 3kpl ja yhteishinta 2,97€ joka pyöristetään 2,95€ hintaan, säästän 5 centtiä.
Centin pyöristys on kuluttajalle eduksi jos osaa laskea ennen kassalle menoa miten omien ostosten hinnat tullaan kassalla pyöristämään.