Minkä vuoksi Suomessa elää ihmisiä jotka kuvittelevat unkarilaisten olevan suomalaisten sukulaisia? Onko tämä jotain kommunistiajan oppeja?
Geenitutkimus todisti, että unkarilaisilla tai muillakaan suomalais-ugrilaisten kielten edustajilla ei ollut mitään tekemistä nykysuomalaisten kanssa. Lähimpiä geenisukulaisiamme olivat ruotsalaiset ja hollantilaiset.
Unkarilaiset eivät ole sukulaisiamme!
8
88
Vastaukset 8
- Anonyymi
Yhdyn täysin ketjun aloittajaan. Myös saksalaiset ovat lähisukulaisiamme.
- Anonyymi
Toivottavasti ei ole samoja geenejä muslimivaltio Ruotsin kanssa!
- Anonyymi
Nytkö tämä tieto on VASTA saavuttanut aloittajan asuinseudut!
Kun tämä tieto noin "pääpiirteittäin" on ollut jo vuosisatoja tiedossa!
Ainoastaan ns. kielisukulaisuus magiaareihin (unkarilaisiin joita useita kansallisuuksia myös) on olemassa, kuten meillä nyky-Suomessa myöskin.
(Somalit puhuvat jo suomea mm. mutta eivät ole geneettisesti lähisukuamme ym. vastaavia).
Itselläni (kommetoija) on sukujuuria myös lähempää unkarilaiseen ylimystöön pariakin kautta Baltian saksalaisten ja ruotsalaisten sukujen kautta, joilla myös yleiseurooppalaiset juuret laajemmin jne. - Anonyymi
Suomalaisita noin 50% lukeutuu ns. suomalaisugreihin ja 50% germaaneihin. Suomalaisugrit ovat peräisin idästä udmurtian alueelta nykyisen venäjän alueella.
Ei unkarilaisten kanssa ole koskaan muusta sukulaisuudesta puhuttukaan kuin kielisukulaisuudesta. Geenien perusteella lähimmät sukulaisemme asuvat, yllätys yllätys! Ruotsissa, Virossa ja pohjois-Saksassa.
https://www.tapionajatukset.com/161- Anonyymi
Unkarilaisia on kautta historian pidetty Suomen sukulaiskansana, joihin on ollut lämpimät välit. Miksi nyt halutaan nähdä toisin?
- Anonyymi
Juu.
Näinhän se mene! Ihan saman näköset ympyrät on suomalaisilla, ruotsalaisilla ja hollantilaisilla? :)
http://i.imgur.com/GLL0M9y.png
Ja ei kait täs kukaan o mistään geneettisyydestä Unkarin tapauksessa mitään maininnutkaan, vaan ainoastaan kielisukulaisuudesta? Geenit nyt on kerenny unkarilaisilla muuttua jo sen sataan kertaan, koska unkarin kieli eriytyi suomen kielestä jo aikoja sitten! Kuten kartastakin näkee. Ei toi unkarilaistenkaan pallukka paljoa samalta suomalaisten kanssa näytä. - Anonyymi
Kielisukulaisuus ja geneettinen sukulaisuus on eri asia.
Mutta ei mitkään ihmiset ole geneettisesti niin kaukana toisistaan. Tunnetun esimerkikn mukaan Tukholman ja Helsingin alueen kotihiiret eroavat toisistaan geneettisesti enemmän kuin suomalaiset ja Saharan eteläpuolella asuvat alkuperäiskansat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061271
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku94888Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31794- 66693
- 32635
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93632S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16584- 18568
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10476