Antti Rinne jyrähti viime aikojen ilmiöstä – ”Väärän totuuden puhuminen on vaarallinen asia demokratian kannalta”
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006335317.html
100% 5/5
Rinteelta vahva linjaus valehtelusta ja vihapuheesta
22
67
Vastaukset
- Anonyymi
Olisko omilla teoillaan aiheuttanut kuten Sipilä?
- Anonyymi
Sipilä aiheutti maan talouden ja työllisyyden kohentumisen. Vasemmisohallitukselta näytöt puuttuu vielä pahasti.
- Anonyymi
Demaritähdet loistaa puheillaan, kirjoituksillaan ja teoillaan
- Rinne, Al Taee, Husu, Näkkäläjärvi, jne
- Anonyymi
ai sipilän vihainen tekstari?
- Anonyymi
Tarkoittiko tuo että totuus sinänsä oli oikea mutta demareiden kannalta väärä?
Koska pelin politiikka
- Anonyymi
"– Monen poliitikon olisi syytä mennä peilin eteen ja miettiä, miten suomalaisessa yhteiskunnassa puhutaan."
Ja näin tapahtui? Hah!- Anonyymi
"älkää tehkö niin kuin minä teen, vaan tehkää niin kuin minä sanon"
- Anonyymi
”Väärän totuuden puhuminen on vaarallinen asia demokratian kannalta”
Paraskin neuvojen antaja.
Kaatais vaan itselleen.- Anonyymi
Voiko demarit puhua vihapuheesta ja valehtelusta mitään potkimatta itseään päähän?
- Anonyymi
Antti voisi näyttää mallia totuudenpuhumisesta ja rehellisyydestä muutenkin. On päässyt se taito Analtakin unohtumaan. Vaan jospa tarkoittikin juuri itseään...🤔
- Anonyymi
sen pittää kysyä neuvoja omilta mamuedustajilta
- Anonyymi
Itselläni on kesk.jäsenkirja ja pojillani joita on kolme sdp jäsenkirja.....
Palavat tuossa takassa parhaillaan ja huomenna tulee paikallinen perussuomalainen selvittämään tilannetta....taitaa tulla 4 lisää ps jäsenistöön. Olisitta olleet sdp ja kepu rehellisiä.
- Anonyymi
Rinteen mukaan muut ovat syyllistyneet vihapuheeseen, ei SDP
- Anonyymi
Rinne sanoi myös, toistaen lauseen; "puhtaalla valehtelulla saattaa pärjätä politiikassa". Ei selventänyt toimittajalle mitä tarkoitti, vaan toisti lauseen.
Minkäänlaisella valehtelulla ja keplottelullaepäiltyjä ei pitäisi edes päästä politiikkaan. Kansan asioita ja varoja hoitamaan.
Poliitikkojen tulisi olla puhtaita, eikä suosia julkisesti edes valtion rahoilla kannustaa valehtelijoita ja rikollisia. (mm. Husu, Baltzar...)
Rinteellä on ihmeelliset käsitykset.
Totuus on totuus!! Ei ole olemassa väärää totuutta, muuta kuin henkilölle joka ei siedä toisinajattelijoita ja vain hänen totuutensa on oikea mm. diktaattorivaltioissa.
Samoin ei ole olemassa puhdasta valhetta!! on vain vale, jonka valehtelija päästää.
Valehtelija ei nauti luottamusta. Valehtelu ei ole mikään arvo. Vai onko jonkin mielestä ihminen joka valehtelee kunnioitettava ja luotettava? Jollei ole luottamusta, henkilön sanoihin ja tekoihin ei usko. Luottamuksen menettämällä, sitä on turha saada takaisin...pyyhkimällä vain pöydän puhtaaksi. Joka ikinen sen varmasti tietää omasta elämästään.
Epärehellisyys eli muunnellun totuuden puhuminen, salailu, hallituksen ja demareiden ihme keplottelu vallassa pysyäkseen....pyyhki per*että demokratialla. - Anonyymi
Valehtelulla on aina jokin tarkoitus. Ennen vaaleja se oli saavuttaa vaalivoitto. Siinä Rinne onnistuikin. Nyt vaalien jälkeen syy pitää olla joku muu. Onko se vallassa pysyminen keinolla millä tahansa?
- Anonyymi
Hallitustunnustelija Antti Rinne kysyy nyt muilta eduskuntaryhmiltä kaksi kysymystä.
1. Oletteko valmiita hyväksymään pääministeri Antti Rinteen kaikki puheet totuutena?
2. Oletteko valmiita olemaan sosialidemokraattien kynnysmatto sen johtamaassa enemmistöhallituksessa, ja oletteko sille lojaali kaikissa tilanteissa?
Vihreät, RKP ja Vasemmisto jo vastasi kyllä. Kepu miettii. - Anonyymi
Antti puhuu itsestään
- Anonyymi
Mutta pahimmat valehtelijat ja pettäjät ovat kepussa. Se ei ole vale vaan juontaa juurensa tupailloista. Siellä pohditaan yhdessä mitä ja mitä voidaan saada yhteiskunnalta enempi tekemättä itse mitään sen eteen. Eli kyse on koko ajan siitä. miten lypsetään duunari veronmaksailta itselle yhä enempi. Kepun puheenjohtajaksi valitaan aina kulloinkin parhaaksi katsottu veronmaksajan lypsäjä. Hänet nimetään useimmiten kunniamaininnalla " kepun rehellisimmäksi henkilöksi" Se takaa kepu äänestäjille, että ehdokas on läpikäynyt tupailloissa mietityt metkut ja ketkut. Nykyistä Kulmunia ei ole kehuttu ko mainilla, joten hän lienee kokematon, hyvä uskoinen "kepun rehellisimpien" johdatettevissa ja kontrollissa oleva henkilö. Kiltti tyttö, niitäkin välistä tarvitaan johtoon siinä vaiheessa kun rehellisimmät mokaavat riittävästi.
- Anonyymi
Mikä tässä politiikassa mättää. Oikeudenmukaisuus ei toimi kaikkien kohdalla tasapuolisesti . Toiset ministerit pääsevät kuin koira veräjästä. Häävisto on ollut aina vähän kaksi naamanen , nythän se sitten paljastui . Pois ministerin virka, suomi ei kaipaa valehtelijoita eduskunnassa. Kulmuni on vasta aloittelija näissä hommissa sekä Kurvinen.Antista tuli sitten suuri sovittelija toivottavasti ministerit muutamat vaihtuu.
- Anonyymi
Jokseenkin lapsellista peliä puolueilta ovat huolissaan vain siitä luottaako joku toinen puolue vai ei. Tuollainen jonnijoutava valtataistelu vie kaiken uskottavuuden koska äänestäjien luottamuksesta ei piitata yhtään mitään.
Mutta taas seuraavien vaalien alla ryhdytään lupailemaan vaikka mitä ja pidetään äänestäjiä tyhminä tolloina joihin taas kerran valheet uppoaa.- Anonyymi
Hyvä vaan että moinen nilviäinen siivotaan pois. Muistutti taas demareiden perinteistä, ei paljoa kiinnosta yhteiskunta kunhan etupiiri voi hyvin ja Hakaniemessä ollaan tyytyväisiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvä vaan että moinen nilviäinen siivotaan pois. Muistutti taas demareiden perinteistä, ei paljoa kiinnosta yhteiskunta kunhan etupiiri voi hyvin ja Hakaniemessä ollaan tyytyväisiä.
Luin tuon Rinteen osallistumista Kittilä oikeuden käyntiin ,siitä saa kyllä jo kuvan minkälainen luottamus henkilö on Antti Rinne !
Ei ymmärrä ,ei muista , ?
Joku kirjoittaa ,että Antti Rinteellä ,ei ole valikoiva muisti ,vaan ei muistia ollenkaan !
Samoin taitaa olla noissa asunto-osakeyhtiö rötöksissä sekä ammattiliiton kaksoislasku tapauksessa ,ei muista
Eli ei helvetissä enää luottamusta luottamus hommiin , alkaa pelottaa kun puuhataan joko ministerin tai varapuhemies tehtävään ,kun Vanhanen joutunee taas sairaslomalle ,meillä olisikin valtakunnan kakkonen nimeltään Antti Rinne? Rehellinen ?, Ja eduskunnan luottamusta? nauttiva , varmaan nautiskella voisikin !
Nyt SDP n puoluevaltuusto jarrut päälle tämän purkyrin härskiin toimintaa ,jos ette pysäytä tuota peliä ,se johtaa SDP n tuhoon !
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2944176Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1352375Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822016- 1411511
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!39998Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein133972- 77959
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!337901Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8877J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62820