Johnson vai Corbyn?

Anonyymi

PÄÄMINISTERI Boris Johnsonin ja oppositiojohtaja Jeremy Corbynin vaaliväittely BBC:n televisiokanavalla perjantai-iltana ei tuonut uusia ratkaisevia eroja tai yllätyksiä. Kumpikaan ei pystynyt loistamaan, eikä kumpikaan epäonnistunut.

Epätietoinen brittiäänestäjä voikin olla nyt pulassa, jos hän on toivonut vaaliväittelyn auttavan äänestyspäätöksen tekemisessä.

Britannian parlamenttivaalit järjestetään ensi viikon torstaina.

JOHNSON otti perjantaisen väittelyn korostetun varovaisesti ja toisteli kerta toisensa jälkeen tuttua iskulausettaan, että ”hoidetaan brexit valmiiksi”. Konservatiivipääministerin mukaan Britanniassa alkaa uusi energinen vaihe, kunhan EU-ero vain toteutuu.

Corbyn puolestaan esiintyi tuttuun asialliseen tyyliinsä. Hän lupasi, että työväenpuoluelainen hallitus loisi Britanniaan uutta toivoa, eikä ketään jätettäisi kelkasta.

YOU GOV -mielipidemittausyhtiön tekemän pikakyselyn mukaan 52 prosenttia katsojista piti Johnsonia vaaliväittelyn voittajana, kun taas 48 prosenttia katsoi Corbynin selviytyneen paremmin.

Tulokseen tiivistyy vinhalla tavalla koko brittipolitiikan kaaos ja maan brexitistä johtuva kahtiajako: Prosenttiluvut 52–48 ovat juuri samat, joilla Britannian EU-kansanäänestys päätyi kesäkuussa 2016 brexitin kannalle.

BREXIT oli odotetusti yksi väittelyn ydinteemoista. Studioyleisö sai tehdä kysymyksiä, ja yleisöön oli jyvitetty niin brexitin vastustajia kuin kannattajiakin.

Jos Johnsonin konservatiivipuolue voittaa alahuoneeseen selvän enemmistön, toteutunee brexit suunnitellun mukaisesti tammikuun lopussa.

Corbyn puolestaa lupaa neuvotella uuden erosopimuksen, joka turvaisi muun muassa kaupan jatkuvuuden nykyistä paremmin. Sen jälkeen uusi erosopimus ja EU:hun jääminen pantaisiin uuteen kansanäänestykseen.

PUOLUEJOHTAJILTA kysyttiin myös muun muassa antisemitismista, islamofobiasta sekä naiskansanedustajiin kohdistuvasta vihapuheesta.

Sekä konservatiivipuolueen että työväenpuolueen vaalilupaukset ovat joutuneet luupin alle. Myös turvallisuustilanne herättää kysymyksiä Lontoossa viikko sitten perjantaina tapahtuneen terrori-iskun takia.

Johnsonin konservatiivipuolue johtaa mielipidemittauksia noin kymmenen prosentin marginaalilla. Johnson vältti ottamasta vaaliväittelyssä riskejä, jotka voisivat vaarantaa johtoaseman.

Hän pääsi vitsiä lähelle vain kerran sanoessaan, että katteettomia lupauksia antavien poliitikkojen pitäisi ryömiä polvillaan alahuoneessa.

SEKÄ Johnsonin että Corbynin uskottavuus maan johdossa on kyseenalaistettu entisten – ja juuri omien – pääministerien toimesta.

Entinen työväenpuoluelainen pääministeri Tony Blair on kehottanut brittejä äänestämään taktisesti niin, että kumpikaan iso puolue ei saisi enemmistöä alahuoneeseen. Näin myös uusi EU-kansanäänestys kävisi entistä todennäköisemmäksi.

Myös entinen konservatiivipääministeri John Major kehotti perjantaina taktiseen äänestämiseen. Hän asettui samalla Johnsonin konservatiivipuolueesta alkusyksyllä erottamien kapinallisten kansanedustajien puolelle.

1

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Johnson valehtelee ja äärivasemmistolaista Corbynia ei usko kukaan.
      Briteillä on mielenkiintoinen tilanne ensi torstaina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      36
      9285
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      32
      3811
    3. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      79
      2410
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      118
      2330
    5. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      24
      1920
    6. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      15
      1580
    7. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      29
      1499
    8. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      31
      1396
    9. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1247
    10. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      1032
    Aihe