Johnson vai Corbyn?

Anonyymi

PÄÄMINISTERI Boris Johnsonin ja oppositiojohtaja Jeremy Corbynin vaaliväittely BBC:n televisiokanavalla perjantai-iltana ei tuonut uusia ratkaisevia eroja tai yllätyksiä. Kumpikaan ei pystynyt loistamaan, eikä kumpikaan epäonnistunut.

Epätietoinen brittiäänestäjä voikin olla nyt pulassa, jos hän on toivonut vaaliväittelyn auttavan äänestyspäätöksen tekemisessä.

Britannian parlamenttivaalit järjestetään ensi viikon torstaina.

JOHNSON otti perjantaisen väittelyn korostetun varovaisesti ja toisteli kerta toisensa jälkeen tuttua iskulausettaan, että ”hoidetaan brexit valmiiksi”. Konservatiivipääministerin mukaan Britanniassa alkaa uusi energinen vaihe, kunhan EU-ero vain toteutuu.

Corbyn puolestaan esiintyi tuttuun asialliseen tyyliinsä. Hän lupasi, että työväenpuoluelainen hallitus loisi Britanniaan uutta toivoa, eikä ketään jätettäisi kelkasta.

YOU GOV -mielipidemittausyhtiön tekemän pikakyselyn mukaan 52 prosenttia katsojista piti Johnsonia vaaliväittelyn voittajana, kun taas 48 prosenttia katsoi Corbynin selviytyneen paremmin.

Tulokseen tiivistyy vinhalla tavalla koko brittipolitiikan kaaos ja maan brexitistä johtuva kahtiajako: Prosenttiluvut 52–48 ovat juuri samat, joilla Britannian EU-kansanäänestys päätyi kesäkuussa 2016 brexitin kannalle.

BREXIT oli odotetusti yksi väittelyn ydinteemoista. Studioyleisö sai tehdä kysymyksiä, ja yleisöön oli jyvitetty niin brexitin vastustajia kuin kannattajiakin.

Jos Johnsonin konservatiivipuolue voittaa alahuoneeseen selvän enemmistön, toteutunee brexit suunnitellun mukaisesti tammikuun lopussa.

Corbyn puolestaa lupaa neuvotella uuden erosopimuksen, joka turvaisi muun muassa kaupan jatkuvuuden nykyistä paremmin. Sen jälkeen uusi erosopimus ja EU:hun jääminen pantaisiin uuteen kansanäänestykseen.

PUOLUEJOHTAJILTA kysyttiin myös muun muassa antisemitismista, islamofobiasta sekä naiskansanedustajiin kohdistuvasta vihapuheesta.

Sekä konservatiivipuolueen että työväenpuolueen vaalilupaukset ovat joutuneet luupin alle. Myös turvallisuustilanne herättää kysymyksiä Lontoossa viikko sitten perjantaina tapahtuneen terrori-iskun takia.

Johnsonin konservatiivipuolue johtaa mielipidemittauksia noin kymmenen prosentin marginaalilla. Johnson vältti ottamasta vaaliväittelyssä riskejä, jotka voisivat vaarantaa johtoaseman.

Hän pääsi vitsiä lähelle vain kerran sanoessaan, että katteettomia lupauksia antavien poliitikkojen pitäisi ryömiä polvillaan alahuoneessa.

SEKÄ Johnsonin että Corbynin uskottavuus maan johdossa on kyseenalaistettu entisten – ja juuri omien – pääministerien toimesta.

Entinen työväenpuoluelainen pääministeri Tony Blair on kehottanut brittejä äänestämään taktisesti niin, että kumpikaan iso puolue ei saisi enemmistöä alahuoneeseen. Näin myös uusi EU-kansanäänestys kävisi entistä todennäköisemmäksi.

Myös entinen konservatiivipääministeri John Major kehotti perjantaina taktiseen äänestämiseen. Hän asettui samalla Johnsonin konservatiivipuolueesta alkusyksyllä erottamien kapinallisten kansanedustajien puolelle.

1

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Johnson valehtelee ja äärivasemmistolaista Corbynia ei usko kukaan.
      Briteillä on mielenkiintoinen tilanne ensi torstaina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      380
      13483
    2. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4276
    3. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      109
      4103
    4. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      36
      4040
    5. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      63
      3891
    6. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3344
    7. 105
      3222
    8. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      64
      3218
    9. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      145
      3169
    10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      160
      2921
    Aihe