Johnson vai Corbyn?

Anonyymi

PÄÄMINISTERI Boris Johnsonin ja oppositiojohtaja Jeremy Corbynin vaaliväittely BBC:n televisiokanavalla perjantai-iltana ei tuonut uusia ratkaisevia eroja tai yllätyksiä. Kumpikaan ei pystynyt loistamaan, eikä kumpikaan epäonnistunut.

Epätietoinen brittiäänestäjä voikin olla nyt pulassa, jos hän on toivonut vaaliväittelyn auttavan äänestyspäätöksen tekemisessä.

Britannian parlamenttivaalit järjestetään ensi viikon torstaina.

JOHNSON otti perjantaisen väittelyn korostetun varovaisesti ja toisteli kerta toisensa jälkeen tuttua iskulausettaan, että ”hoidetaan brexit valmiiksi”. Konservatiivipääministerin mukaan Britanniassa alkaa uusi energinen vaihe, kunhan EU-ero vain toteutuu.

Corbyn puolestaan esiintyi tuttuun asialliseen tyyliinsä. Hän lupasi, että työväenpuoluelainen hallitus loisi Britanniaan uutta toivoa, eikä ketään jätettäisi kelkasta.

YOU GOV -mielipidemittausyhtiön tekemän pikakyselyn mukaan 52 prosenttia katsojista piti Johnsonia vaaliväittelyn voittajana, kun taas 48 prosenttia katsoi Corbynin selviytyneen paremmin.

Tulokseen tiivistyy vinhalla tavalla koko brittipolitiikan kaaos ja maan brexitistä johtuva kahtiajako: Prosenttiluvut 52–48 ovat juuri samat, joilla Britannian EU-kansanäänestys päätyi kesäkuussa 2016 brexitin kannalle.

BREXIT oli odotetusti yksi väittelyn ydinteemoista. Studioyleisö sai tehdä kysymyksiä, ja yleisöön oli jyvitetty niin brexitin vastustajia kuin kannattajiakin.

Jos Johnsonin konservatiivipuolue voittaa alahuoneeseen selvän enemmistön, toteutunee brexit suunnitellun mukaisesti tammikuun lopussa.

Corbyn puolestaa lupaa neuvotella uuden erosopimuksen, joka turvaisi muun muassa kaupan jatkuvuuden nykyistä paremmin. Sen jälkeen uusi erosopimus ja EU:hun jääminen pantaisiin uuteen kansanäänestykseen.

PUOLUEJOHTAJILTA kysyttiin myös muun muassa antisemitismista, islamofobiasta sekä naiskansanedustajiin kohdistuvasta vihapuheesta.

Sekä konservatiivipuolueen että työväenpuolueen vaalilupaukset ovat joutuneet luupin alle. Myös turvallisuustilanne herättää kysymyksiä Lontoossa viikko sitten perjantaina tapahtuneen terrori-iskun takia.

Johnsonin konservatiivipuolue johtaa mielipidemittauksia noin kymmenen prosentin marginaalilla. Johnson vältti ottamasta vaaliväittelyssä riskejä, jotka voisivat vaarantaa johtoaseman.

Hän pääsi vitsiä lähelle vain kerran sanoessaan, että katteettomia lupauksia antavien poliitikkojen pitäisi ryömiä polvillaan alahuoneessa.

SEKÄ Johnsonin että Corbynin uskottavuus maan johdossa on kyseenalaistettu entisten – ja juuri omien – pääministerien toimesta.

Entinen työväenpuoluelainen pääministeri Tony Blair on kehottanut brittejä äänestämään taktisesti niin, että kumpikaan iso puolue ei saisi enemmistöä alahuoneeseen. Näin myös uusi EU-kansanäänestys kävisi entistä todennäköisemmäksi.

Myös entinen konservatiivipääministeri John Major kehotti perjantaina taktiseen äänestämiseen. Hän asettui samalla Johnsonin konservatiivipuolueesta alkusyksyllä erottamien kapinallisten kansanedustajien puolelle.

1

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Johnson valehtelee ja äärivasemmistolaista Corbynia ei usko kukaan.
      Briteillä on mielenkiintoinen tilanne ensi torstaina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      68
      3131
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      134
      2778
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      189
      2697
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      200
      2340
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      126
      1783
    6. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      164
      1257
    7. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1199
    8. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      85
      999
    9. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      185
      955
    10. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      44
      839
    Aihe