Pakollinen 4-vuotinen koulu rekkakuskeille

On vihdoinkin tulossa jotain järkeä rekka-ammatialalle. Pakollinen 4-vuotinen ammattikorkeakoulu jota ilman ei pääse rekan rattiin. Kun 4 vuotta taotaan päänuppiin vastuuntuntoa ja kutsumusammattia, kuten sairaanhoitajille, loppuu maanteillä rekkojen törmäilyt ja koheltamiset. Vastuuntuntoa muita kohtaan ei ole muuten mahdollista saavuttaa.
Vanhat rekkakuskit on pantava vastaavalle monivuotiselle kurssille tai siirrettävä muihin tehtäviin, muuten liikenne menee venäläiseksi ruletiksi.
121402
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Henkilöauto ajautui suoralla tiellä vastaantulevan rekan eteen... Ollut tänäkinvuonna muutama tapaus.
Jotkut haluaa päättää päivänsä liiskaamalla itsensä rekan keulaan.Et kai sinä väitä,että tämä ketjukolarointi olisi rekkojen syytä? Jotenkin tuntuu että sairaanhoitajan ajatusmaailmassa on jotain hämminkiä.Tarttisko sun mennä ihan toisen alan hoitsun juttusille?

Äänestä
  • Siis, oliko tämä rekkamiesten kosto ajaa henkilöautokolarisumaan ja liiskata kerralla kymmeniä h-autoja kostoksi kun joitakin h-autoja joskus ajautuu rekkaa päin?
    Tämä ketjukolari ei olisi ollut niin tuhoisa kuin oli, jos rekkamiehet olisivat hallinneet jyränsä, tuskin olisi tullut kuolleita!

    Äänestä

  • H-kuski kirjoitti:

    Siis, oliko tämä rekkamiesten kosto ajaa henkilöautokolarisumaan ja liiskata kerralla kymmeniä h-autoja kostoksi kun joitakin h-autoja joskus ajautuu rekkaa päin?
    Tämä ketjukolari ei olisi ollut niin tuhoisa kuin oli, jos rekkamiehet olisivat hallinneet jyränsä, tuskin olisi tullut kuolleita!

    non niin.. ja rekkojen vika taas.. täytyy todeta tähän alkuun että itse en ole kyseisen alan harjoittaja.. Mutta voisin sanoa tähän näin että ei muuta kuin itse puikkoihin jos ajatusmaailma on et toi on ihan helppoa. Taitaapa olla sillä lailla että sen ketjukolarin aiheuttaja ei ollut rekka vaan henkilöauto. Olisiko syytä tarkistuttaa pääkoppa jos ajatusmaailma on se että täälä rekkakuskit tappaa henkilöautoilijoita????? idiootit..

    Äänestä

Entäs te muut... jotka aiheutatte sen kaiken???
Tämä eri näkemys asioista ei lopu koskaan.
Katso peiliin ja mieti voisitko tehdä jotain toisin?

Äänestä

minun mielestä ennen olivat rekkakuskit paljon
ammattitaitoisempia kuin nykyisin.Maanteillä
ajessa huomasi selvästi sen kun piti lähteä
ohittamaan rekkaa niin todella usein rekka antoi
merkin vilkulla.Aivan varmasti kokemus tuo otteisiin ammattitaitoa,eli ikävuodet.Nykyisin
ei paljon kyllä rekoilta merkkejä saa,kaverit
on minun mielestä nuoria kuljettajia jotka ovat
tottuneet uusiin autoihin,varmasti on tarpeeksi
voimaa vetureissa,unohtuu vaan sitte fysiikan lait jarrutusmatkoista sun muista.En halua sitä
yleistää että kaikki nuoret ovat koheltajia,aivan
varmasti sieltä löytyy hyviä kuskeja.Sama pätee
myös henkilöautokuskeihin,siellähän me pyörimme
rekkojen välissä,on siinä varmaan rekkakuskeilla
myös kestäminen meidän kanssa.Myöskin meissä
henkilöautokuskeissa on paljon nuoria kokemattomia kuskeja ja semmoisia ketkä eivät
vaan tajua että joskus vaan on parasta tiputtaa
vauhtia (myös vanhempia)

Äänestä
  • Eipä net rekkurit enää näyttele vilkulla merkkiä ohittavalle! Tänäpäivänä sellanen mielletään helposti käskyksi mennä ohi. Toisin kuin ennen jolloin se tarkotti sitä, että VOIT LÄHTEÄ OHITSE JA OLE HUOMANNUT AIKEESI JA OLEN TILANTEEN TASALLA!
    Olenpa vaan kuullut sellasistakin tapauksista kun rahtikuski on vilkulla näyttänyt merkkiä takana tulevalle ja takana ajava on kajauttanut ohi ja ajanut tieltä ulos! Kuulusteluissa kertonut poliisille, että rekkakuski KÄSKI ohittaa!
    Vastuu on aina ohittajalla!
    Ennenmuinoin oli rekkojen peräs muuten erikseen värivalo joka oli just tätä hommaa varten mut se ei menny taliaivojen korvie väliin, vaan ihmeteltiin mitä toi nyt tota valoa vilikuttelee!!!

    Äänestä

  • keijo kirjoitti:

    Eipä net rekkurit enää näyttele vilkulla merkkiä ohittavalle! Tänäpäivänä sellanen mielletään helposti käskyksi mennä ohi. Toisin kuin ennen jolloin se tarkotti sitä, että VOIT LÄHTEÄ OHITSE JA OLE HUOMANNUT AIKEESI JA OLEN TILANTEEN TASALLA!
    Olenpa vaan kuullut sellasistakin tapauksista kun rahtikuski on vilkulla näyttänyt merkkiä takana tulevalle ja takana ajava on kajauttanut ohi ja ajanut tieltä ulos! Kuulusteluissa kertonut poliisille, että rekkakuski KÄSKI ohittaa!
    Vastuu on aina ohittajalla!
    Ennenmuinoin oli rekkojen peräs muuten erikseen värivalo joka oli just tätä hommaa varten mut se ei menny taliaivojen korvie väliin, vaan ihmeteltiin mitä toi nyt tota valoa vilikuttelee!!!

    Lopetin merkinannon Konginkankaan onnettomuuden jälkeisiin vihanilmaisuihin.Ne ohittaa jotka kykenee ja loput opettelee tai ajaa perässä.Ei ne hidastelevat henkilö-autoiliat jotka ovat mielestään "turvallisia",anna meille ohitus merkkiä.Päin vastoin,jarrutetaan,näytetään keskaria ja milloin mitäkin keksivät.
    Ne jotka ei osaa ohittaa itsenäisesti,opettelisivat sitä TURVAVÄLIN käyttöä.Sama se pätee toisinkin päin.Ei niillä perävaunun valoilla ja puskurilla ole mieluisaa kun "äkkijarrutuksessa" henkilö-auto kajauttaa perään.
    Ja mitä tulee tuohon turvaväliin,sitä on mahdotonta pitää jos edellä ajava henkilö-auton kuljettaja on päättänyt jarrutella ja ajaa mahdollisimman epätasaisesti.Ja pitäiskö silloin aina meidän pysähtyä ja odottaa että tämä mielenosoittaja on mennyt menojaan?

    Äänestä

  • Joo, ei enää paljon vilkutella. On käynyt niinkin että rekka on ollut kääntymässä oikeelle ja luonnollisesti laittaa vilkun päälle. No takana tuleva h-auto heti vilkun nähtyään surutta ohi kun sai "luvan". Poks, ja kunnon nokkakolarihan siitä tuli. Vastuu AINA ohittajalla!

    Äänestä

  • ennen ei nähny talvella jumissa olevia rekkoja 10 km välein, nyt järkijään kun vähän tulee lunta niin....

    Äänestä

tuokin asia että miksi niitä HOITO VIRHEITÄ tulee niin usein

Äänestä
  • Hoitovirhettäkö tarkoitat, vai hoito virhettä?
    Voitko tarkentaa, että ei tule väärinymmärrystä.

    Äänestä

mitäs sie mahoit aatella ku sie tuon kirjotuksen keksit?? mie oon kuule vahvast sitä mieltä jotta ei taija olla sairaanhoitajien koulutusaika vielä tarpeeks pitkä(4v).miust kuule tuntuu jot jos rekkamiestä 4 vuotta koulutettaa ni kuule siust tulleeki äkist työtön.ku sieltä tulleeki sitte sellasia supermiehiä JOTTA..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sairaanhoitaja kirjoitti:

On vihdoinkin tulossa jotain järkeä rekka-ammatialalle. Pakollinen 4-vuotinen ammattikorkeakoulu jota ilman ei pääse rekan rattiin. Kun 4 vuotta taotaan päänuppiin vastuuntuntoa ja kutsumusammattia, kuten sairaanhoitajille, loppuu maanteillä rekkojen törmäilyt ja koheltamiset. Vastuuntuntoa muita kohtaan ei ole muuten mahdollista saavuttaa.
Vanhat rekkakuskit on pantava vastaavalle monivuotiselle kurssille tai siirrettävä muihin tehtäviin, muuten liikenne menee venäläiseksi ruletiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu