2020 luvun uusi puna-multa!

"Töppönen ja tussauttaja", nämä sini-punan pysähtyneisyyden ajan jarrumiehet on lopullisesti siirretty sivuun.
Nyt voidaan alkaa hyvinvointivaltion uudelleenrakentaminen.
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Punamulta Jäätteenmäkineen ei toimi ja perskeko ovat historiallisia virheitä.

Sipilän hallitus teki kaikki temput, otti velkaa, teki leikkaukset pienituloisille ja sisäisen devalvaation valehtelemalla sen väliaikaiseksi ja ettei perusturvasta leikata, nämä ovat kiistattomia asioita. Vielä sekin, että kiristi pakkolaeilla, ei Rinne tällaista ole koskaan edes aprikoinut.

Äänestä
  • Mukava kun edes johonkin olet tyytyväinen Antin vappusatseenkin.
    Vaikka jäi saamatta, onhan sitä mukava muistella, eikös vain.
    Sipilän hallituksen talouden ja työllisyyden nosto oli myrkkyä, eikös vain.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mukava kun edes johonkin olet tyytyväinen Antin vappusatseenkin.
    Vaikka jäi saamatta, onhan sitä mukava muistella, eikös vain.
    Sipilän hallituksen talouden ja työllisyyden nosto oli myrkkyä, eikös vain.

    Sipilän hallituksen tapa leikata oli salakavala sisäisen devalvaation tie.

    Laskennalliset kiky-säästöt perustuvat ”toivotaan toivotaan” -kuvitteellisiin kustannussäästöihin erityisesti 6 minuutin työajan pidennyksen osalta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mukava kun edes johonkin olet tyytyväinen Antin vappusatseenkin.
    Vaikka jäi saamatta, onhan sitä mukava muistella, eikös vain.
    Sipilän hallituksen talouden ja työllisyyden nosto oli myrkkyä, eikös vain.

    Sipilä hallituksen osuus talouden ja työllisyyden nostossa oli surffailla noususuhdanteen aalloilla. Hallituksen toimet olivat pelkkää poliittista teatteria sekä porvarihallituksen tuoman mahdollisuuden hyväksikäyttöä kurmoottaa kansalaisia.

    Sipilän hallitus, neljä vuotta silkkaa kompurointia ja pään hakkaamista siihen kuuluisaan Karjalan mäntyyn, perustuslakiin. Muualta leikatut varat poltettiin hyödyttömään puuhasteluun mm. soten kohdilla. Satoja miljoonia pilottirahoja, uusia soten it-yhtiöitä eikä yksikään panostus ole tuottanut tähän päivään mennessä yhtään mitään. Vaarassa oli, että Kokoomus olisi saanut lehmänkaupassa betonoitua yksityiselle sektorille vuosittaisen miljardien rahoituksen valtion kassasta.

    Äänestä

Se on tietenkin perin selvää, että jos tuloksia ei ala noin ½ vuoden päästä näkymään niin keskusta voi "nostaa kytkintä" ja se ei ole hyväksi vasemmistopuolueille.

Äänestä
  • No siitä ei Keskustan ja hallituksen pitäisi ainakaan tässä vaiheessa olla huolissaan. Ennemminkin kokkareiden on syytä olla huolissaan, koska kritiikki kansanrintamahallituksen talouspolitiikan negatiivisesta vaikutuksesta Suomen kansantalouteen näyttää kääntyvän kokkareita itseään vastaan. Kas kun eivät pääse enää kurjistamaan Suomea jatkuvalla leikkauspolitiikallaan ja rosvoamaan valtion kassaa. Kokoomuslainen talouspolitiikka on pitkälti syypää siihen, miksi tällä vuosituhannella nykyinen, sotien jälkeen rakennettu hyvinvointijärjestelmämme on kuihdutettu "luumusta rusinaksi" ja moni kansalainen, varsinkin vanhus on jäänyt heitteille.

    https://yle.fi/uutiset/3-11093588

    Äänestä

Töppönen jäi Paateroimaan riviedustajaksi.
Tussahdus Antista ei vielä tiedä ?

Äänestä
  • Töppösellä tarkoitin Lipposta joka saattoi olla taustavaikuttajana SDP,n Rinteelle ja yritti masinoida keskustan tilalle kokoomusta.
    Lipponen ei ole punamultamiehiä.

    Äänestä

Saas nähdä, että missä vaiheessa tämä lestalahkolaisten levoton poliittinen leikki tullaan kostamaan Sipilän sukulaisille...

Sehän tullaan tunnetusti tarjoilemaan varsin raakana.

Äänestä
  • Nyt en ymmärrä?... eikö se tämä ole sitä kostoa kun tulee aito punamulta okeistolaisen menon tilalle?

    Äänestä

Mikä puolue tää kes kusta on, onko mikään, kun tuntuu, että keskusta on aina se riitäpukari, paitsi "kekkosvallanalla", siitä ilmeisesti jäänteen tähän päivään ja ne ei vaan sovi.

Äänestä
  • Se on nykyään leskusta kansan suussa...

    Äänestä

On ihmeporukkaa täällä kun kaikki kadehtii samaa puoluetta.onko persuja, vai onko se kapi vai kuka, kateus vie kalatkin vedestä. On hienoa olla Kesustalaine ja näin kadehdittu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

"Töppönen ja tussauttaja", nämä sini-punan pysähtyneisyyden ajan jarrumiehet on lopullisesti siirretty sivuun.
Nyt voidaan alkaa hyvinvointivaltion uudelleenrakentaminen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu