Kaikki tässä maailmassa ei ole Jumalan luomaa

Anonyymi

Kreationistien on ihan turha väittää että kaikki tässä maailmassa Jumalan luomaa. Jos yksikin kreationisti uskaltaa väittää ja todistaa minulle että myös ruotsalaisten herkkuruoka surströmming on Jumalan tekosia niin voin vakaumuksen syvällä rintaäänellä todeta että minusta tuli sillä hetkellä ateisti jonka päätä ei käännetä ensimmäiselläkään taivaspaikka lupauksella.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mark5 voisi aivan tosissaan vastata, että jos Jumala ei olisi luonut maailmankaikkeutta, ei olisi myöskään mitään hapansilakkaa joka olisi voinut tehdä sinusta ateistin ja näin ollen Jumalan luomistyö kumoaa ateismin.

      "Alussa loi Mark5 Jumalan."

    • Anonyymi

      Jumala on luonut silakan ja hapattajabakteerit ihan lajinsamukaisiksi eikä ilman silakkaa ja niitä bakteereja tehdä kunnon herkullista hapansilakkaa. Henkisesti virittäytyneen suussa hapansilakka on kaikkein parasta herkkua!

    • "Kreationistien on ihan turha väittää että kaikki tässä maailmassa Jumalan luomaa"

      Jumala on luonut koko maailmankaikkeuden ja sen seurauksena kaikki oli alunperin hyvää, mutta ihminen poikkesi Jumalan johdatuksesta ja sai itselleen sen seurauksena kaikenlaista pahaa, josta hän sitten virheellisesti syyttää Jumalaa.
      Mitään ristiriitaa ei siten ole Jumalan olemassaolon ja luomisen kanssa.

      • Onko se hapansilakka nyt sitten hyvää vaiko syntiinlankeemuksen tulosta, näin kristillisessä katsannossa?


      • kekek-kekek kirjoitti:

        Onko se hapansilakka nyt sitten hyvää vaiko syntiinlankeemuksen tulosta, näin kristillisessä katsannossa?

        jaa-a, vaikea kysymys, kun se silakkakin on pahis..siis rappeutunut


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      250
      2859
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      3
      1604
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      2
      1295
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1174
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1151
    6. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1015
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1012
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      66
      994
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      927
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      132
      878
    Aihe