Välikysymys

Mitä pidätte siitä, jos yhä voimistuva venäläisyhteisö perustaa Suomeen Venäläisen kansanpuolueen VKP:n? Vähän niin kuin RKP nykyäänkin.
Kun VKP saa kannatusta yhä enemmän ja enemmän, se alkaa vaatimaan Suomessa vahvempaa kielipolitiikkaa.
Ensin vaaditaan Suomi ilman kansanäänestystä , ottamaan venäjänkieli maan viralliseksi kieleksi ruotsin ja suomenkielen yhteyteen, sekä vaaditaan venäjänkieltä kouluihin pakolliseksi.
Oma äidinkielemme suomi, liukuisi taka-alalle, jossa lännen ruotsinkieli ja idän venäjänkieli valtaisivat alaa ja pohjoisessa saamenkieli hoituisi niin kuin nykyäänkin.
Miltäs tämä tuntuisi teidän mielestänne, varsinkin kun ajatus ei todellakaan ole enää niin utopiaa?
26<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Toi kuulostaa ihan epärealistiselta!
Ai ettei muka venäläisille kuuluis antaa Suomenlahdelta jotain vähintään samankokoista saarta kuin Ahvenanmaata veroparatiisiks!? Senkin rasisti!

Äänestä
  • Venäjällähän on jo ne saaret, Suursaari, Tytärsaari, Lavansaari ja Seiskari.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Venäjällähän on jo ne saaret, Suursaari, Tytärsaari, Lavansaari ja Seiskari.

    Joo mut ne ei o verovapaat. Ja ne on jo niitten, ja me ei voida siis muuttaa niitä verovapaiks. Eikä samoin antaa niille itsehallintoa. Siks pitää olla suomalainen saari.

    Äänestä

..on selvää, että Putinin hallinto käyttäisi maassa olevia "mainilan laukauksina" jos hallinto näkee tarpeelliseksi. On tarpeetonta siksi säikähtää siitä, että jotkut muka itse keksivät puolueiden perustamista, Asia on lähtöisin KGB:n rahastosta. On paljastunut, että Alpeilla oli venäläisillä tukikohta, josta tehtiin murhaiskuja eri puolille eurooppaa, mm. Lontooseen ja Salisburyyn.
On vain totuus, että venäjän rikollinen johto käyttäytyy kuten rikolliset. Varastaa ja murhaa. Siksi ei saa haihatella ulkomaalaiskymyksissä Suomessakaan.Selkeät pelinsäännöt; estetään maanostot ja "kanta" pidetään kohtuullisena...

Äänestä

Miksi perustaisivat? Heillähän on jo Persut Suuren Isänmaansa asiaa ajamassa.

Äänestä
  • Perussuomalaisista en tiedä mutta täällä on v. 1944 jälkeen ollut ja on edelleen vahva kommunistipopulaatio ihan omasta takaa. Venäläisistä ei niinkään tarvitse olla huolissaan mutta nämä maanpetturit ovat vaarallinen porukka. Ovat sabotoineet milloin mitäkin ja heidän vaikutuksensa ay-liitoissa on edelleen vahva ja sehän ei tiedä hyvää kansalaisten hyvinvoinnille. Nykyisin kuten aiemminkin kommunistit toimivat erilaisten peitejärjestöjen, kuten SKDL, Vasemmistoliitto ja Vihreät, kautta ja mikä ihmeellistä, niin muut puolueet valtion ohella suvaitsevat tuon porukan ja valtio jopa maksaa heidän toimintakulunsa. Tietenkin Venäjä käyttää tuota hyödyllisten hölmöjen porukkaa tavoitteidensa toteuttamisessa ja tietenkään Suomi ei ole mitään huomaavinaan vaikka onhan se kaikkien tiedossa. Kommareiden ei tarvitse tehdä mitään menestyksensä eteen sillä hyödylliset idiootit äänestävät heitä vieläkin ja kun ääniä kerätään useilla nimillä, niin kertyyhän siitä melkoinen määrä. Voimat sitten yhdistetään eduskunnassa ja kuntien valtuustoissa. Myyräntyö suomalaisen yhteiskunnan romahduttamiseksi jatkuu suomalaisten suosiollisella avustuksella.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Perussuomalaisista en tiedä mutta täällä on v. 1944 jälkeen ollut ja on edelleen vahva kommunistipopulaatio ihan omasta takaa. Venäläisistä ei niinkään tarvitse olla huolissaan mutta nämä maanpetturit ovat vaarallinen porukka. Ovat sabotoineet milloin mitäkin ja heidän vaikutuksensa ay-liitoissa on edelleen vahva ja sehän ei tiedä hyvää kansalaisten hyvinvoinnille. Nykyisin kuten aiemminkin kommunistit toimivat erilaisten peitejärjestöjen, kuten SKDL, Vasemmistoliitto ja Vihreät, kautta ja mikä ihmeellistä, niin muut puolueet valtion ohella suvaitsevat tuon porukan ja valtio jopa maksaa heidän toimintakulunsa. Tietenkin Venäjä käyttää tuota hyödyllisten hölmöjen porukkaa tavoitteidensa toteuttamisessa ja tietenkään Suomi ei ole mitään huomaavinaan vaikka onhan se kaikkien tiedossa. Kommareiden ei tarvitse tehdä mitään menestyksensä eteen sillä hyödylliset idiootit äänestävät heitä vieläkin ja kun ääniä kerätään useilla nimillä, niin kertyyhän siitä melkoinen määrä. Voimat sitten yhdistetään eduskunnassa ja kuntien valtuustoissa. Myyräntyö suomalaisen yhteiskunnan romahduttamiseksi jatkuu suomalaisten suosiollisella avustuksella.

    Älä muuta virka.
    Suomi on ainoa maa maailmassa, joka on pystyttänyt muistomerkin maanpettureille ja maankavaltajille.
    Muistomerkki sijaitsee Malmin Hautausmaalla ja siinä lukee Fasismin Vastustajille.
    Nimittivät vielä itseään Vastarintaliikkeeksi, kun vastustivat suomalaisina Suomen Armeijaa taistelemasta maahan hyökkääviä Stalinin rosvojoukkoja vastaan.
    Kuvitelkaa, häpäisivät vielä eri maissa taistelevia vastarintaliikkeitäkin.
    Muualla maanpetturit ammuttiin tai hirtettiin torilla julkisesti, mutta mitä teki Suomi näille limanuljaska sotarikollisille, pystyttää muistomerkin. Ei voi olla totta, mutta totta se on.

    Äänestä

Aloitus tuntuu jotenkin todelliselta ja uhkaavalta. Tiedetään suomalaisten poliittinen kähmintä ja mitä vaan voi sattua.
Esimerkiksi "pakko ruotsi" syntyi v68 Johannes Virolaisen kasatessa hallitusta ja hallitukseen piti saada oikeistoenemmistö. Se saatiin niin, että RKP pyydettiin hallitukseen ja RKP suostui sillä ehdolla, että ruotsinkieli tulisi pakolliseksi kouluihin.
Näin se kävi ja oli todellinen lehmäkauppa yhteiskunnan kustannuksella.
Täytyy muistaa, että Suomessa poliittisen puolueen ykkösprioriteetti on puolueen valta, joka saavutetaan puolueen ryhmäpäätöksellä, yhteiskunnan etu tulee toisena.
Tämänlaisen käytännön murtaa vain sotatilanne tai yleinen kriisitilanne, jossa puolue saattaa tuhoutua kriisin aikana, joten yhteiskunnan etu muuttuu ykkösprioriteetiksi.

Muissa suurissakin maissa, Venäjä, Kiina, Intia, USA, esimerkisi, joissa vallitsee kielten sekamelska, on vain yksi virallistettu kieli. Miksihän?
Joissakin Euroopan maissa tosin on virallistettu useampi kieliryhmä, mutta ei ilman kansanäänestystä. Sanon sen vielä kerran, ei ilman kansanäänestystä.
Suomessa ei ole ollut kansanäänestystä koskaan tästä asiasta. Miksi?
Tämä maa ja tämä kansa on varmaan kiitollinen Ruotsille, että sai hakkapelitat taistelemaan Suomen kamaralla Ruotsin puolesta Venäjää vastaan ja uhriutua sukupolvien saatossa 600v Ruotsin suurvaltapyrkimystä tukien.
Tämänkö takia sittenkin "pakkoruotsia" pitää opiskella itsenäisen Suomen kouluissa vielä nykyäänkin? Tämäkö on se toinen syy poliittisten lehmäkauppojen lisäksi.

Eikö silloin voitaisi toimia "pakkovenäjän" lailla, jos VKP vahvistuisi ja vaatisi 100v Venäjän Tsaarien entistä ruhtinaskuntaa myöntymään moiseen lehmäkauppaan?
Ei tämä kohtapuoliin ole mitään utopiaa vaan todellisuutta, josta tulevaisuus muistelee myöhemmin.

Äänestä

Mitäs VKP:stä kun meillä on tuholaispuolue Vihreät.
Ensin he Outi Brax:in tuella muuttivat rikoslain Lipposen hallituksessa niin että, rikollisilla on enemmän oikeuksia kuin rikoksen uhreilla ja Nyt tämä Haaviston suhmurointi ISIS:sen terroristien lapsilla Suomeen.
Sanon vaan, että jos jonnekkin pitää yhtyä niin yhtykää VPK:hon.
Yhy yhy.

Äänestä

Aloittajalta unohtuu yksi tärkeä asia: ruotsinkieliset ovat suomenruotsia puhuvia suomalaisia, eivä tänne muuttaneita ruotsalaisia, jotka puhuvat ruotsinruotsia.

Suomenvenäjää ei äidinkielenään puhu kukaan, eikä tule puhumaan.

Äänestä
  • Onneksi tosiaan ei ole suomenvenäjää olemassa, on vain "aitovenäjää" eri murteilla (Moskova, Leningrad, Kiova, Tshernobyl jne.)

    Jos venäjän kieli tulisi pakolliseksi, olisi riskinä myös sovinismin palaaminen YK:n ehtojen vastaisesti.
    https://um.fi/agenda-2030-kestavan-kehityksen-tavoitteet (kohta 5)
    Siten palattaisiin Moskovan patriarkan vallan alle.

    Äänestä

  • Kyllä opetettava ruotsi on kirjakieliruotsia, samaa joka on ainoa virallinen kieli Ruotsissa. Ei Suomi ole virallisesti kaksikielinen siten että se toinen kieli olisi jokin germaaninen uusi, vain täällä puhuttu kääpiökieli.

    Äänestä

  • Kyllä minun kotiseudullani täällä etelärannikolla kuulee torilla ja kaupoissa suomivenäjää puhuttavan yhä enemmän ja enemmän.
    Taitaa aloittajakin olla etelärannikolta. Ymmärrän hänen huolensa.

    Äänestä

Onhan se mahdollista, että venäläisvähemmistön perustaa oman puolueen. Venäläisiä asuu maassamme noin 65 500 henkilöä. Millaisen puolueen tuolla saisi tehtyä?
Ei tuo väestömäärä ihan pieni ole, enemmän on venäläisiä kuin saamelaisia. Venäläiset ovat kolmanneksi suurin kansanryhmä Suomessa.
Kielen asemaa haluttaisiin varmasti kohottaa. Haluttaisiin ainakin enemmän kielen opettamista. Ei venäjästä kuitenkaan mitään virallista kieltä voisi tulla.
Ei ole mitään huolta Suomen kielen asemasta. On sen ylivalta melkoinen, yli viisi miljoonaa Suomen kielen puhujaa.
Aihe on mielenkiintoinen.

Äänestä
  • Mites venäläisten sulautuminen Suomessa niin, että ensin on puolue ja Yön Sudet idässä.
    Yön Sudet laajenee läntisiin kaupunkeihin ja maakuntiin ja ajavat oman VKP:n kannatusta keskuudessaan. Ollaan saatu jalansija yhteiskuntaan jota vielä avustetaan Venäjältä poliittisena painostuksena ja rahoittamisena.
    Vielä selvennys:Yön Sudet (putinistinen moottoripyöräkerho).

    Äänestä

On kai SUPO:lla sanottavansa asiaan ja varmaan tätä VKP:tä on odotettu toteutuvan jo kuinkakin pitkän ajan tykönään. Toivottavasti.
Kuitenkin on niin, että Suomessa ei mitään asiaa osata hoitaa hallitusti alusta loppuun.
Joka hommat jää kesken tai sit kaikki menee täysin överiksi.
Esimerkkejä on historiassa, kuten viime sodan venäläisten suurhyökkäys.
Kaukopartiot ja ilmavoimat ilmoittaa suurista joukkojen siirroista Suomen rintamalle ja Mikkelissä Päämaja ilmoittaa niiden menevän Narvan rintamalle vain, ei huolta huomisesta ja asemasotavaiheen lomat jatkuivat, kunnes Valkeasaaressa räjähti rytinä. Se oli jo myöhäistä. Viipuri menetettiin kuin tyhjää.
Näin se meni silloin, mutta nykyään kaikki näyttää paremmalta, mitä nyt ilmasto ja hiilinielut vaivaavat.

Äänestä

Onko kukaan huomioinut Venäjän ortodoksikirkon huomioita Suomen ortodoksien toiminnasta. Eiks ne vähän vaadi yhteistyötä hyvien suhteiden ylläpidossa?
Eli ne pitäisi olla samaa pataa pyhän synodin kanssa, kirkko, hallinto ja kansa.
Niin kuin Iivana Julman aikana 1500 luvulla.

Äänestä
  • Taas pieni korjaus.
    Suomen ortodoksinen kirkko ei kuulu Moskovan patriarkaattin, joten Moskovalla ei ole mitää määräysvaltaa Suomen ortodoksiseen kirkkoon sen kummemmin kuin Luterilaiseenkaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Taas pieni korjaus.
    Suomen ortodoksinen kirkko ei kuulu Moskovan patriarkaattin, joten Moskovalla ei ole mitää määräysvaltaa Suomen ortodoksiseen kirkkoon sen kummemmin kuin Luterilaiseenkaan.

    No ei kuulu. Suomen ortodoksinen kirkko on homottunut vähintään yhtä pahasti kuin Kallion ev.lut.srk. Suuri joukko suomalaisia ortodokseja onkin liittynyt Moskovan patriarkaatin alaiseen Venäjän kirkkoon, jossa edelleen ortodoksista uskoa harrastetaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Taas pieni korjaus.
    Suomen ortodoksinen kirkko ei kuulu Moskovan patriarkaattin, joten Moskovalla ei ole mitää määräysvaltaa Suomen ortodoksiseen kirkkoon sen kummemmin kuin Luterilaiseenkaan.

    Pitää paikkansa:

    'https://ort.fi/tutustu-ortodoksiseen-kirkkoon/ortodoksinen-kirkko-suomessa

    -ortodoksisen kasvatuksen saanut ateisti-

    Äänestä

Suomessa on historiallisesti ollut suomi ja ruotsi valtakielinä. Suomenkieli on jokseenkin hankaloittanut kansainvälistä kaupankäyntiä, mutta onhan se kiva olla erilianen.

Äänestä
  • No sentakiahan Ruotsissa ei ole pakkosuomee, vai mitä?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No sentakiahan Ruotsissa ei ole pakkosuomee, vai mitä?

    Ei sen takia.
    Vaan sen takii, et suomenruotsalaiset ei o yli 500 vuodessa oppinu puhuu kunnolla suomee, ni riikinkukkoruåttalaiset ei uskalla alkaa ees yrittämään! :P

    Äänestä

Mitä vaaraa tai hyötyä on sirpalepuolueista? Soluttautujat vaarallisia ovat

Äänestä

Mitä mieltä olette erään seemiläiskansan ostamasta suomalaisesta infrasta , kuten YLE, energian jakelu, jalkautuneet Turun saaristoon ja ..

Äänestä

Suomen perustuslain mukaan venäjästä ei koskaan voi tulla virallista kieltä. Tämä siksi että he ovat maahanmuuttajia tai heidän jälkeläisiään, eikä alkuperäiskansaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mitä pidätte siitä, jos yhä voimistuva venäläisyhteisö perustaa Suomeen Venäläisen kansanpuolueen VKP:n? Vähän niin kuin RKP nykyäänkin.
Kun VKP saa kannatusta yhä enemmän ja enemmän, se alkaa vaatimaan Suomessa vahvempaa kielipolitiikkaa.
Ensin vaaditaan Suomi ilman kansanäänestystä , ottamaan venäjänkieli maan viralliseksi kieleksi ruotsin ja suomenkielen yhteyteen, sekä vaaditaan venäjänkieltä kouluihin pakolliseksi.
Oma äidinkielemme suomi, liukuisi taka-alalle, jossa lännen ruotsinkieli ja idän venäjänkieli valtaisivat alaa ja pohjoisessa saamenkieli hoituisi niin kuin nykyäänkin.
Miltäs tämä tuntuisi teidän mielestänne, varsinkin kun ajatus ei todellakaan ole enää niin utopiaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu