Ministeri show SDP:n kannatuksen nostamiseksi

Anonyymi

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0ba27fb8-6095-4164-a218-560d9b1087ba

Alkaa vaikuttaa yhä ilmeismmältä, että Posti-gateja sitä seurannut ministerikierrätys tehtiin vain ja ainoastaan SDP:n kannatuksen lisäämiseksi.

Tuhnuisen tunkkainen Rinne oli saanut SDP:n kannatuksen romahtamaan. Mikä olisikaan parempi veto erityisesti naisäänestäjäkunnan innostamiseksi kuin nuori naispääministeri. Varmaa on että SDP:n kannatus lähtee ainakin jonkinlaiseen nousuun, vaikka asiat joita he ajavat ovat yhtä huonoja mamujen paapomisineen kuin Rinteenkin aikana. Toivottavasti Marin pitää kunnon hajuraon sisäministeri Ohisaloon tai olemme pulassa.

Kyllä haiskahtaa.

14

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos entinen Sokoksen kassa, nykyinen pääministeri lähtee Ohisalon mamu kelkkaan, tulee se käsittämättömän kalliiksi.

      • Kiinnostavaa, ettei Antti Lindtmanista tehty minkäänlaista ministeriä.

        Vai eikö hänelle edelleenkään kelvannut "perusministerin" paikka? Hänhän pärjäsi hyvin äänestyksessä Marinia vastaan. Joskus se on ministerin työtä tehtävä, että voisi yrittää uudelleen pääministeriksi, varsinkin, jos pääsee puolueen puheenjohtajaksi.


      • Anonyymi
        jjeeves kirjoitti:

        Kiinnostavaa, ettei Antti Lindtmanista tehty minkäänlaista ministeriä.

        Vai eikö hänelle edelleenkään kelvannut "perusministerin" paikka? Hänhän pärjäsi hyvin äänestyksessä Marinia vastaan. Joskus se on ministerin työtä tehtävä, että voisi yrittää uudelleen pääministeriksi, varsinkin, jos pääsee puolueen puheenjohtajaksi.

        Hyvä huomio! Tämä Anttihan olisi pitänyt asettaa ministerikokemusta keräämään, mutta pistettiinkö taas korkoa kasvamaan. Uusi Manu?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä huomio! Tämä Anttihan olisi pitänyt asettaa ministerikokemusta keräämään, mutta pistettiinkö taas korkoa kasvamaan. Uusi Manu?

        Haluavaatko jotkut tahot pitää Lindtmanin "pimennossa", jotta hän ei saisi enempää valmiuksia (kokemusta) haaastaa Marinia tulevaisuudessa? Säikähdettiin Lindtmanin hyvää kannatusta?


      • Anonyymi
        jjeeves kirjoitti:

        Kiinnostavaa, ettei Antti Lindtmanista tehty minkäänlaista ministeriä.

        Vai eikö hänelle edelleenkään kelvannut "perusministerin" paikka? Hänhän pärjäsi hyvin äänestyksessä Marinia vastaan. Joskus se on ministerin työtä tehtävä, että voisi yrittää uudelleen pääministeriksi, varsinkin, jos pääsee puolueen puheenjohtajaksi.

        AkkaWalta kostaa

        koska väärä sukupuoli


    • Anonyymi

      Posti show oli välttämätön SDP:n uudelle alulle. Paaterokin taas ministerinä, vaikka osoittautui jo epäpäteväksi.

    • Anonyymi

      Uusi omistajaohjausministeri Tuppurainen,sallikaa nauraa. En edes mielikuvituksessani osaa kuvitella henkilöä joka tuota heitukkaa äänestaa.
      Mitä hänen aikaan saannoksensa ovat vuosien aikana kun on eduskunnassa istunut. Ei muuta kuin nyökytellyt hattarapäätään muiden mukana.

    • Anonyymi

      Pudotetaanko nyt niitä avustajia vähemmäksi kun Rinne ei tarvitse enää niin paljon avustamista.

    • Anonyymi

      Hallituksen iltakoulussa kudotaan nyt urakalla. Saapa nähdä, koska Sokoksen kassa palaa loppuun.

    • Anonyymi

      Näyttää kuinka pikkudiktaattorit pyörittää kansanvaltaa :D
      Ja kuinka röyhkeästi, pienellä älyllä ja kokemuksella.

      Suomessa "puhtaalla valheella saattaa päästä valtaan" ja pysyä siellä.

      Rehellisyydellä ja kunniallisuudella ei ole merkitystä kun arvomaailma puolueet luokittelevat kansanedustajan paikan ei enää olevan "arvolle" sopivan, kun kerran on ministerin pallille päässyt. Kun ministeripaikkansa menettää, niin hupsista hallitukseen/suojatyöpaikkaan päässylle etsitään toinen hänen korkealle "arvolleen" sopiva paikka, jos vaikka uudessa pystyisi olemaan sotkematta kansan asioita.

      Ei ole väliä kansan mielipiteellä, luottamuksella vaalien jälkeen. Kuinkahan pahan rikoksen tiettyjen puolueiden jäsenten tai ministerien pitäisi tehdä, ettei heti olla vakuuttamassa; puolue luottaa häneen täysin!

      Nyt vain sitten presidentti lööppeihin, kuinka hän luottaa hallituspuolueisiin täysin :D ja toimittajat ei tästä lähtien kirjoita tai sano mitään negatiivista hallituspuolueista tai saa syytteen kansan kiihottamisesta tai pian varmasti tulee "maalittaminen" rikoslakiin. Turha odottaa oikeusministeriltä muiden "toista mahdollisuutta". :D

    • Anonyymi

      ministereiltä odotetaan rehellisyyttä ja totuudessa pysymistä..

    • Anonyymi

      Lindtman valitaan demareiden johtoon kesällä ja samalla siirtyy Marinin tilalle pääministeriksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      23
      3378
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2702
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2260
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2241
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1709
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1519
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      52
      1481
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1389
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1211
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1184
    Aihe