Antoiko opettaja elämällesi suunnan? Kerro tarinasi!

Muuttiko opettajasi elämäsi suunnan tai uskotko hänen vaikuttaneen siihen? Vaikuttiko opettaja siihen, millaiseksi ihmiseksi lopulta kasvoit?
Entä saatatko olla elämässäsi tässä pisteessä mahdollisesti juuri opettajasi sanojen tai toiminnan johdattamana?
Jos vastasit kyllä, on sinun tilaisuutesi kertoa tarinasi osoitteessa https://services.fsd.uta.fi/penna/opettajatarinat/24 .

Kirjailija Tuomas Kyrö kertoo Ylen artikkelissa (Heikkinen 2018) omanneensa yläasteella pari ennätystä, joista toinen oli poissaoloennätys. Viikonloppuisin pussikaljottelu kiinnosti enemmän kuin opiskelu ja arvosanat laskivat roimasti. Kymppiluokka ja eräs opettaja kuitenkin muuttivat kaiken:

"Erään kerran olin taas myöhästynyt aamulla. Pekka otti minut sivuun ja sanoi: "Tuo ei ole reilua muita eikä sua itseäsi kohtaan. Tuomas, sä olet fiksu jätkä, miksi sä käyttäydyt kuin idiootti."
...”Se lause oli jonkinlainen kirkastuma. Arvostamani miesauktoriteettti sanoi minulle, että olen fiksu jätkä, mutta käyttäydyn kuin idiootti. Jos jätetään se idioottimaisesti käyttäytyminen pois, niin jäljelle jää fiksu jätkä."
...”Kymppiluokan lopussa olin ryhdikkäämpi ja uskoin itseeni. Keskiarvo oli yli kahdeksan ja saatoin valita, mihin lukioon menen.”
...”Sen ikäinen jätkä tarvitsee ja etsii miehen malleja. Jollekin se voi olla Jeesus, jollekin kirjan hahmo ja jollekin valmentaja. Kohtasin Pekan silloin, kun tarvitsin hänenlaistaan ihmistä. Pekka ikään kuin virtuaalisesti potkii edelleen perseelle, vaikka olemme nähneet kymppiluokan jälkeen vain kaksi kertaa.” (Heikkinen 2018.)

Olen luokanopettajaopiskelija Tampereen Yliopistosta ja teen pro gradu –tutkielmaa merkittävimmistä opettajamuistoista. Haluan tutkimuksellani selvittää, millaiset opettajan piirteet ja toiminta voivat määrittää oppilaan tulevaisuutta ja miten opettajan vaikutus oppilaan elämään näkyy tutkimukseen osallistuneiden tarinoissa. Tutkimuksen tarkoitus on saada entisten oppilaiden ääni kuuluviin: Millaisia seurauksia opettajan toiminnalla lopulta oli?

Mikäli sinulla on tarina kerrottavana, voit osallistua tutkimukseen osoitteessa: https://services.fsd.uta.fi/penna/opettajatarinat/24

Tarkempi ohjeistus on luettavissa samalta sivulta.
Kaikkien tutkimukseen osallistuvien vastaukset käsitellään tietosuojalain mukaisesti. Aineistonkeruualusta on avoinna 30.01.2020 asti.

Jokainen kertomus on tutkimuksen onnistumisen kannalta äärimmäisen tärkeä.
Suuri kiitos osallistumisesta tutkimukseen!

Mikäli sinulla herää kysymyksiä tutkimukseen liittyen, vastaan niihin mielelläni sähköpostitse.

Ystävällisin terveisin:
Meri Kuula
meri.kuula(a)tuni.fi

LÄHDE:
Heikkinen, A. (2018) Tuomas Kyrö: Teinien kanssa pitää osata positiivisen manipuloinnin taito. <https://yle.fi/aihe/artikkeli/2018/11/12/tuomas-kyro-teinien-kanssa-pitaa-osata-positiivisen-manipuloinnin-taito>. Viitattu 9.12.2019.

0

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kylypylä mätänee

        Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
        Suomussalmi
        73
        1140
      2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

        Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
        Viihde ja kulttuuri
        15
        976
      3. En voi kertoa meistä kenellekään

        Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
        Ikävä
        61
        940
      4. Huomenta

        Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
        Ikävä
        65
        841
      5. Mikä kaivatullesi

        On tärkeintä elämässään?
        Ikävä
        60
        760
      6. 57
        720
      7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

        Sano joku prosenttiluku?
        Ikävä
        61
        634
      8. SuMetKu konkursissa

        Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
        Suomussalmi
        24
        630
      9. Kadutko mies sitä miten reagoit?

        ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
        Ikävä
        49
        627
      10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

        on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
        Ikävä
        133
        606
      11. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

        Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
        Ikävä
        67
        606
      12. Suutuin lähinnä itselleni

        Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
        Ikävä
        34
        581
      13. Miksi olet niin hankala?

        Miksi toimit miten toimit?
        Ikävä
        50
        559
      14. Miksi meille jäi

        Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
        Ikävä
        35
        519
      15. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

        että meistä joskus jotain tulisi? M
        Ikävä
        29
        515
      16. Ei voi mittään

        Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
        Ikävä
        33
        510
      17. En usko enää

        rakkauteen.
        Ikävä
        72
        486
      18. Tykkään sinusta

        Vaikka en vastailekaan!
        Ikävä
        18
        484
      19. Miten voit tykätä

        Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
        Ikävä
        40
        467
      20. Mitä sulle

        Kuuluu?
        Ikävä
        24
        449
      Aihe