Paljonko on pari piirua

Terve Punanurkkalaiset
Toveri Heinäluoma kääntäisi politiikkaa pari piirua ihmiset suuntaan.Piiru on täyden ympyrän kuudestuhannesosa eli 360/6000 = 3/50 astetta.
Siis aika vähän jos esimerkiksi vasemman ja oikean ero on määritelmän mukaan 3000 piirua.
Taitaa Ylioppilastoveri Heinäluoman tiedot aika keppoiset ainakin astejärjestelmistä.Tykkimieheksi hänestä ei ainakaan ole.
3293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Lipponen veikin sossut melkein kokoomuspuolueeseen kiinni, ettei väliä. Sossut tulevat ryminällä alas seuraavissa vaaleissa. Työväenpuoluetta tästä sossuporukasta ei tule enää tekemälläkään.

Äänestä
  • Siimeksen johtamana ei sekään puolue kovin vasemmalla ole, mutta aina se tavallisen suomalaisen kannalta lipposdemut voittaa. Kaksi piirua vasemmalle ei todellakaan riitä demareille, jos aikovat kannatuksensa säilyttää.

    Äänestä

...se Heinäluoma ollutkaan heittämässä demareilta pari pirua ihmisen suuntaan. Taisin kuulla väärin ;-)

Noo... Vakavasti sanottuna täytyy sanoa, että demarien propagandaosaston ylijohtajalta meni poliittinen korrektius pahasti yli: "Minun johdollani SDP tulee siirymään pari piirua ihmisten suuntaan." Eihän tuosta saa mitään irti, kuulostaa pari tuntia kohotettavana olleelta pullataikinalta. Täysin mitäänsanomaton lause.

Toisaalta samassa tilaisuudessa esitetty "ei vasemmalle, ei oikealle, vaan eteenpäin" on jo huomattavasti parempi iskulause vaalikampanjaa varten.

Toisaalta tässä herää kysymys, kuinka kauan demarit ovat menneet vikakurssissa eri suuntaan, kuin "ihmiset". Siis eriytynyt kansasta. Oletettavaa on myös se, että tuo nykyinen poikkeama on enemmän, kuin pari piirua, sillä Heinäluoma ei väittänyt kurssin olevan periaattessa kohdallaan (eriytymistä ei enää tapahtuisi)) tai lähestymässä kansaa, jos hänen kahden piirun ohjelmansa otetaan käyttöön. Kuinkaahan paljon SDP on siis Heinäluoman mielestä Lipposen aikana vieraantunut kansasta, kun hän tällaista muutosta peräänkuuluttaa? Millä toimenpiteillä demarit alkaisivat lähestyä kansaa, tarvitaanko siihen 1500" (90 astetta) vai vähemmän?

Jos oletetaan, että puolueen puheenjohtaja on kapteeni ja puoluesihteeri on yliperämies, niin voitaneen Heinäluomalta kysyä myös, missä on vika, kun tuo todennäköisesti puolueen poliittisen suunan sortokulman huomiottajättäminen on ollut Suomen Sosiaalidemokraattinen Puolue rp.:n päällystön vika. Ja missä suhteessa tuo vastuu jakautuu kapteenin ja yliperämiehen välille?

Ovatko demarit olleet yleiselle mielipiteelle alttiina vai esimerkiksi heidän kovasti tapetillaan pitämänsä markinaliberaalismin vietävänä? Sortokulmahan on tuulen aiheuttama virhe aluksen suuntaan, eli ulkopuoliset vaikutukset.

Miksi puolueen johto ei ole nähnyt, että puolueen linja ei vastaa äänestäjäkunnan tahtoa?





PS Heinäluoman kompassissa taitaa olla (Nato-yhteensopivasti) 6400 piirua.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Piiru

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tykkimies kirjoitti:

Terve Punanurkkalaiset
Toveri Heinäluoma kääntäisi politiikkaa pari piirua ihmiset suuntaan.Piiru on täyden ympyrän kuudestuhannesosa eli 360/6000 = 3/50 astetta.
Siis aika vähän jos esimerkiksi vasemman ja oikean ero on määritelmän mukaan 3000 piirua.
Taitaa Ylioppilastoveri Heinäluoman tiedot aika keppoiset ainakin astejärjestelmistä.Tykkimieheksi hänestä ei ainakaan ole.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu