Lainanvertauspalvelujen ansaintalogiikka?

Anonyymi

Ihan mielenkiinnosta, miten nämä lainojen vertailijat hyötyvät siitä vertailemisesta? Aika isoja bisneksiä nimittäin näyttäisivät olevan kun alan firmoja piisaa riittämiin, niillä on kummasti varaa erittäin runsaaseen mainostamiseen TV:ssä parhaimpina katseluaikoina ja tätäkin palstaa oli googlettaessa hankalaa löytää näiden "vertaalainoja"-mainosten seasta.

En ole siis ko. palveluja ainakaan heti käyttämässä mutta mietin vaan että jokin koira tuossa toiminnassa on haudattuna. Ei mikään yritys toimi hyvää hyvyyttään ihan vaan niin että "me vertailemme, sinä säästät". Jollakin nekin tekevät voittoa ja häiritsee vähän se kun tämä asia on hämärän peitossa. Onkohan niillä jotain hämäriä diilejä lainanantajien kanssa, että suosittelevat niitä lainanantajia jotka maksavat vertailufirmalle eniten? Vaikea uskoa että pelkästään nettimainostuloilla pöyrisivät.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi olla, että olen erehtynyt, mutta nämä ovat lainafirmojen tukemia törppöhaistajia, joiden tarkoitus bännätä törpöt sotkemasta lainabisneksiä. Sitten kun Suomeen saadaan positiivinen luottorekisteri, ”lainanvertauspalvelut” häviävät Suomesta salaperäisesti.

    • Anonyymi

      Pikavippiyhtiöt maksavat mainostamisesta. Korvaukset riippuvat hieman yhtiöistä, mutta ovat yleensä suuruusluokkaa n. 30-50e per toteutunut laina. Nettisivun ylläpitokustannukset ovat yleensä luokkaa parikymmentä euroa kuukaudessa.

      Vertailusivuston omistajalle riittää se, että pari henkilöä kuukaudessa ottaa lainan heidän sivun välityksellä. Jo se tekee sivun ylläpidon voitolliseksi. Mutta kuten ymmärrät, lainanottajia on useampia kuin 1-2 kuukaudessa.

    • Anonyymi

      Lainapalveluitten logikka on se, että vippaajulla ei ole logikaa! 0-1 on 1, kun tyhmä menee vipuun!

      • Anonyymi

        Ketjun aiheena ovat lainan hintojen vertailupalvelut, eivät varsinaiset lainapalvelut.

        Kiva kun tulit Suomeen, ja muista jatkaa kieliopintojasi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4148
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3087
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2330
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe