Koirien joulukirkko sai tunteet kuumenemaan

Anonyymi

"Koirien joulukirkko sai tunteet kuumenemaan – Jarmo Mäkinen harkitsee kirkosta eroamista, koska kokee olevansa nyt samalla viivalla koirien kanssa"

"Seurakuntapastori Elise Hasasen mukaan koiran mukana siunataan koko huonekunta, mutta koira huomioidaan nimellä kutsuen siunauksessa myös yksilönä."

"Koirat tanssivat harvoin kirkonmenoissa. Kotka–Kymin seurakunnan ja Kotkan koiraystäväinseura ry:n järjestämässä koirien joulukirkossa kahden vuoden ikäiset cockerspanielit Vilma ja Venla hyppivät kuitenkin hilpeän sisartanssin. Kaikkiaan Kymin kirkonmäellä on järjestetty koirin joulukirkkoja liki vuosikymmenen ajan. Tänä vuonna koirien joulukirkkoon saapui satakunta koiraa omistajineen vastaanottamaan joulun tunnelmaa."

"Suomen evankelis-luterilaisen kirkon Jumalanpalveluksen asiantuntijan Terhi Paanasen mukaan lemmikkieläinten siunaamisesta ei ole käyty kirkossa sisäistä keskustelua. Helsingissä eläimiä on siunattu esimerkiksi Helsingin Tuomiokirkon portailla."

"Paananen sanoo ymmärtävänsä koirien ja muiden lemmikkien siunaamista, koska lemmikkejä siunatessa siunataan myös niiden elämään liittyviä ihmisiä. Paanasen mukaan koirien siunaamisen liittyy samaa ajattelua kuin suosituiksi tulleisiin luontokirkkoihin."

Kuulun mieluummin tällaiseen modernisoituvaan kirkkoon kuin vanhanaikaiseen ja ahdasmieliseen.

Linkki ketjussa.

- Ilkimyksen teologitäti

26

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ylen uutinen:

      https://yle.fi/uutiset/3-11094552

      "– Kristinuskossa luonnolla on suuri merkitys. Uskomme, että Jumala puhuu ihmiselle luonnon ja luontokappaleiden välityksellä."

      "– Eläinten siunaaminen lienee ortodoksista perinnettä. Helsingissä ja Espoossa koirien siunauksista ovat vastanneet ennen kaikkea ortodoksiseurakunnat, kertoo Liisa Suoninen Suomen Kennelliitosta."

      Sikös viime sodissa siunattu aseitakin? Ja hevosia lienee siunattu maailman sivu.

      - Ilkimyksen teologitäti

      • Anonyymi

        "Sikös viime sodissa siunattu aseitakin?"

        Taisi olla Valtaoja (vai Enqvist), joka otti kantaa siihen, kun piispa kävi siunaamassa liikekeskuksen. Jutussa oli ehdotus, että piispa voisi käydä myös kilpailevan liikekeskuksen parkkipaikalla heristämässä piispansauvaansa ja jupisemassa uhkaavasti.

        Kun yhdelle kumartaa, niin toiselle pyllistää. Se on kirkon ongelma.


      • Anonyymi

        Neukuilla oli ortodoksipapit siunaamassa aseita suomalaisia vastaan.


      • Anonyymi

        Sioille tulisi antaa synninpäästö ennen kuin ne tapetaan syötäväksi Herramme syntymän muistoksi. Tappamisen jälkeen, ennen syömistä kinkut voisi siunata. Syömisen jälkeen syöjiä voisi siunustella ja antaa heille synninpäästö vastikkeena paastositoumuksesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Sikös viime sodissa siunattu aseitakin?"

        Taisi olla Valtaoja (vai Enqvist), joka otti kantaa siihen, kun piispa kävi siunaamassa liikekeskuksen. Jutussa oli ehdotus, että piispa voisi käydä myös kilpailevan liikekeskuksen parkkipaikalla heristämässä piispansauvaansa ja jupisemassa uhkaavasti.

        Kun yhdelle kumartaa, niin toiselle pyllistää. Se on kirkon ongelma.

        Piispta siunaa kyllä talon, veneen tai vaikka moottoripyörän sekä erlaisia koti- ja lemmikkieläimiä, mutta ei kahta toisiaan rakastavaa ihmistä. Kertoo kristinuskosta kaiken mitä siitä tarvitsee koskaan tietää.


    • Anonyymi

      Ihmistä lähellä olevat eläimet koetaan ainakin meissä uskovaisissa saman arvoisiksi. Jos mennään metsään ja savanneille villieläinten mukaan tai amazoniin krokotiilien sekaan niin se hurmos saattaa hävitä. On ihmisiä lähellä olevia eläimiä ja heidät koetaan samaan armomaailmaan auttajina..

    • Anonyymi

      Kirkoissa pitää ehdottomasti ruveta järjestämään myös koirien vihkimisiä. Perheenjäseninä niille kuuluu tasapuoliset oikeudet.

    • Koirana, joskin agnostikkona, olen samaa mieltä Ilkimyksen tädin kanssa siitä, että tällainen osoittaa kirkolta ainakin jonkinlaista uudistumisen halua.

      Ovatko jarmomäkiset osoittaneet mieltään, kun sotien aikana siunattiin aseita ja jossakin motoristikirkossa taidettiin siunata moottoripyöriäkin?

    • Odottelen innokkaana kutsua lemmikkikäärmeeni siunailutilaisuuteen.

      • Anonyymi

        Minun jeesus niminen koirani ja sinun käärmeesi vihitään tänään, kunnes kuolema heidät erottaa.


      • Anonyymi

        Käärme on epäpyhä, ellei sitä ympärileikata.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Käärme on epäpyhä, ellei sitä ympärileikata.

        Ja kissa täytyy ensin kastaa, mieluiten heittämällä jätesäkissä järvenpohjaan. Kuten kissanristiäisissä silloin ennenvanhaan.


    • >>Kuulun mieluummin tällaiseen modernisoituvaan kirkkoon kuin vanhanaikaiseen ja ahdasmieliseen.<<

      No sehän on helppo arvata...

      • Anonyymi

        Tiedämme toki, että itse liu'ut päivä päivältä vanhoillisempaan suuntaan. Saas nähdä koska hurahdat uskoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tiedämme toki, että itse liu'ut päivä päivältä vanhoillisempaan suuntaan. Saas nähdä koska hurahdat uskoon.

        Kun hän vanhoillistuu ja taantuu tarpeeksi, hän tulee uskoon, jollin hän syntyy uudelleen ja tulee sielultaan uudeksi, tuoreeksi ja lapsenkaltaiseksi.

        Sekös tekee ryppyvoiteita käyttävät ja maratoneja juoksevat ateistit vasta kateellisiksi.


    • Koirien siunailu on luonnollisestikin samaa henkistä väkivaltaa kuin lapsikaste.

      • Anonyymi

        Häh?

        Ei koira tajua tuon taivaallista Jeesuksesta. 🤣
        Onko joku kaapannut nikin vai onko tapaus taantunut?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Häh?

        Ei koira tajua tuon taivaallista Jeesuksesta. 🤣
        Onko joku kaapannut nikin vai onko tapaus taantunut?

        Kekekiltä pelmahtaa aina välillä juttuja, jotka herättävät vähintäänkin ihmetystä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Häh?

        Ei koira tajua tuon taivaallista Jeesuksesta. 🤣
        Onko joku kaapannut nikin vai onko tapaus taantunut?

        Kyllä minun koirani uskoo jeesukseen, aina kirkkojen kohdalla hiljentyy ulisemaan.
        Jeesus oli koira jo syntyessään.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Häh?

        Ei koira tajua tuon taivaallista Jeesuksesta. 🤣
        Onko joku kaapannut nikin vai onko tapaus taantunut?

        >>Ei koira tajua tuon taivaallista Jeesuksesta. <<

        Paljonko arvelet vastasyntyneen lapsen Jeesuksesta tajuavan?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Häh?

        Ei koira tajua tuon taivaallista Jeesuksesta. 🤣
        Onko joku kaapannut nikin vai onko tapaus taantunut?

        Itse asiassa 1 kk koira/kissa on runsaasti samanikäistä ihmistainta älykkäämpi.


    • Anonyymi

      Seuraavaksi voitaisiin kesksiä koirakirkollisvero, niin riittäisi piispoille taas vähän paremmin kaviaaria sampanjan seuraksi.

    • Anonyymi

      Koira on niin uskollinen että tulee ruokkijansa hautajaisiin jos sinne hänet ohjataan. Muuten kaipaa koko loppuikänsä, mutta jos näytetään että kuollut on, niin ei jää odottelemaan enää. Uskollinen eläin ja ihminen jää toiselle sijalle.

      • Ruumiskoira varmasti löytää vaikka omin päin hautausmaalle.


    • Koiriensiunailu suvaitsevaisessa luterilaisessa kirkossamme saattaa edetä niinkin pitkälle että joku Erkki vihitään avioliittoon suursnautseriuros Mustin kanssa.

      Todennäköisesti viimeistään silloin on kirkkoon kuuluvan jumaluskoisen vihervasemmiston eräitäkin tavoitteita saavutettu.

      • Anonyymi

        Vai sellaisia märkiä unelmia sinulla on. Voit lohduttautua sillä, etteivät zoofiilliset fantasiat ole ollenkaan harvinaisia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      92
      4706
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3882
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      198
      3751
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      86
      2163
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1308
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1192
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      157
      1162
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1065
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe