"Koirien joulukirkko sai tunteet kuumenemaan – Jarmo Mäkinen harkitsee kirkosta eroamista, koska kokee olevansa nyt samalla viivalla koirien kanssa
Kotkassa koirien joulukirkko on kirvoittanut kritiikkiä, mikä on näkynyt myös yleisönosastokirjoituksissa. Kotkalainen Jarmo Mäkinen uhkasi Kymen Sanomien yleisönosastorjoituksessaan jopa erota kirkosta, koska tuntee joutuneensa kirkon silmissä koirien kanssa samalle viivalle.
Mäkisen mielestä koirien siunaaminen nimellä mainiten loukkaa etenkin iäkkäämpiä, syvästi uskonnollisia ihmisiä.
– Siunaus on hyvin henkilökohtainen yhteys seurakuntalaisen ja seurakunnan työntekijän välillä. Voisi sanoa niin, että koiria siunaamalla kunnioitus ihmistä kohtaan laskee, kertoo Mäkinen Ylelle."
https://yle.fi/uutiset/3-11094552
---
https://eroakirkosta.fi/
Yle: Koirien siunaaminen kirkossa suututtaa
17
236
Vastaukset
- Anonyymi
Voiko koira liittyä kirkonjäseneksi. Kysyy mäyräkoiran omistaja Pekka.
- Anonyymi
Kyllä mäyräkoirasi voi liittyä kirkkomme jäseneksi, mutta vaikka sinä ehkä et ole jäsenemme, niin uusi mäyräkoirajäsenemme joutuu kirkollisveron piiriin, ja sinä hänen huoltajanaan olet maksuvelvollinen uuden jäsenemme puolesta. Terv. Lääninrovasti.
- Anonyymi
elekää oloko niin ahdasmielisiä! siunataanhan se ruokakin ja se sentään on jo kuollutkin se elukka siinä lautasella!
homot menneepi keskenään naimisiin ja koirat on muuten vaan mukavia luontokappaleita!- Anonyymi
No just kato ko niitä homoja kirkko ei siunaa.
- Anonyymi
Minusta käsite siunaaminen on rinnastettavissa loitsuun, jolla toivotaan jotain parempa.
Ihmisiä, esineitä, eläimiä, taloja, hautausmaita, siltoja ja ruokaakin siunaillaan.
Toivotaan, että silta kestää, koira ei hauku pakanaa ja ruoka on syömäkelpoista..
Ei minusta siunaamisella ole muuta merkitystä. Onhan niitä horoskooppeja ja ennustajiakin.
Rami
- Anonyymi
https://yle.fi/uutiset/3-11094552?fbclid=IwAR1wDGUawL3t3Qk1kHnizxzqk5kn9O9uOZmCB3YoCuVdtl1FmrYoadKhOg8
Ihmiset suuttuvat kun lapsilta kiellettiin joulukirkko ja korille sallitaan.
http://www.eroakirkosta.fi - Anonyymi
Homoja ei siunata, mutta koirat on asetettu heidän edelleen.
Näin meidän kansankirkossa.- Anonyymi
Oikeassa olet, mutta mistä huomion saisi kääntymään kirkkoon ja kirkon suvaitsevaisuuteen kuin koirien kirkosta ( tosin allergisilta työntekijöiltä tuskin kysyttiin pääsetkö töihin ) Pitää tuota mainosta saada, kävijmääräthän kirkolla laskussa, verotulotkin ? Kuka ehdottaisi kirkkoon esim. nuket ? Koirat rakkaita, kirkkoon en veisi omaa lemmikkiäni, no mainosta kirkolle ?
- Anonyymi
Mulla on pihassa pari maamyyrää, voisko nekin siunata?
Lienee kuitenkin kontiaisista kyse?
Niitä harvoin näkee, mutta voisihan taikauskon ylipappi pirskotella multakasalle vihkivettä.
- Anonyymi
Tämmöinen se meidän kansankirkko on.
Ihmisiä ei olla valmiita siunaamaan - siinä kannattaa kirkon mukaan suorittaa tarkkaa valintaa. Koti- ja lemmikkieläimet ovat toinen juttu. Nehän eivät osaa siunailuista kieltäytyä eivätkä pysty edes eroamaan kirkosta. - Anonyymi
Kuinka montaa seksuaalivähemmistön edustajaa vastaa yhtä koiraa?
- Anonyymi
Kirkon arvoasteikko:
1. Heteroseksuaalit (saa olla myös muslimi)
2. Koirat
3. Homoseksuaalit
- Anonyymi
Mikä ihmeen kiihko kirkolla on siunata kaikki mahdollinen (paitsi seksuaalivähemmistöt)? Eläimet, ostarit, pellot. Eikö papeilla ole parempaa tekemistä? Naurettavaa.
- Anonyymi
Papit siunaavat kyllä koirat ja kauppakeskukset ja vaikka panssarivaunut, mutta eivät siunaa kahta toisiaan rakastavaa ihmistä. Mikä kertookin papeista ja kristinuskosta kaiken mitä siitä tarvitsee ikinä tietää.
- Anonyymi
Tuosta samaa mieltä, minne hävisi monen papin lähimmäisen rakkaus, ymmärrys ja ihmisten ja työntekijöiden toisen ihmisen kohtaamisen taito, vai unohtuiko se verotulojen/rahan/kolehdin vähyyteen ? Älkää kuitenkaan yleistäkö, kumma kyllä joukossamme on sydämmellisiäkin pappeja jotka ovat lähellä ihmistä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuosta samaa mieltä, minne hävisi monen papin lähimmäisen rakkaus, ymmärrys ja ihmisten ja työntekijöiden toisen ihmisen kohtaamisen taito, vai unohtuiko se verotulojen/rahan/kolehdin vähyyteen ? Älkää kuitenkaan yleistäkö, kumma kyllä joukossamme on sydämmellisiäkin pappeja jotka ovat lähellä ihmistä.
Missä olet tavannut sydämellisen papin?
En ole itse tavannut koskaan ainoatakaan inhimillistä pappia, ainoastaan
läpeensä pahoja psykopaatteja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864660Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093847Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1873686Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.692098Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301172
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1491117- 511024
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30914