eu ja kirkon ruoka-apu.

Anonyymi

Kyllä on jo tuolla kirkollakin käynti tehty nöyrryyttäväksi köyhälle. Tampereella kun nysse ruoka-auto hajosi ja nyt tavarat kerätään saleihin, kuten kaukajärvelläkin. Siellä puolet avustustavaroista puuttuu ja mukaan on otettu lapsityövoimaa , siinä joku 10-12 v tyttö kertoo että vain 2 banaania vaikka laatikko puolillaan ja hakijoita ei enään, sama muissa tavaroissa . Ei voi nöyryyttävämpää olla kun lapsi määrää mitä saat nälkääsi avustus tuotetta ottaa ja miksi edes jakaa jos kaikkia ei sitten jaeta. Mihin loput hukataan, roskiin tietysti. Lihaa oli 1,5 laatikollista ja ei silti edes santsia saanut. Meneekö nekin loput roskiin vai kirkon oman väen kaappiin.Vai onko sielläkin nämä suosikit joille kyllä kasseja on kanossa enemmän kuin käsiä, eli pärstäkerroin sanoo saatko santsia vai et. Nälkä on kun varat ei riitä monisairaan ja korvauksilla olevalla eloon. Hukkaan ei varmasti kukaan hakija tuotteita heitä vaan kyllä ne syödään viimeistä murua myöten. Vihaisesti sitten katsotaan kun kysyt, että olisiko ylimääräistä saada kun tuotetta on ja hakijoita ei. Sitten tämä tuen saannin haku, miksi kummassa minun täytyy kirkolle viedä koko tilihistoriani ja muut dokumentit. Mitä kirkko niillä tiedoilla tekee. eikö se riitä kun osoittaa olevansa tuella elävä jo muutoinkin. No, tulin siihen tulokseen että näen mielummin viikon kuukaudessa nälkää kuin käyn enään itseäni nöyryyttämässä ja haikeana katsomassa kun et saakkaan avustus tuoteita mitä jo eu,kin on antanut ja kuinka tavaraa silti sitten roskiin viskataan mitkä kaupat ja muut firmat on hyvää hyvyyttään köyhälle jaettavaksi antanut. Huomenna viimeistään erotaan vielä kirkostakin.

1

289

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirkosta eroamisen harkitseminen onkin juuri nyt ajankohtaista, koska tässä kuussa eroaminen lopettaa kirkollisveron maksun ensi vuonna. Mutta jos on vuodenvaihteen jälkeen hetkenkin jäsenenä, joutuu maksamaan koko vuoden veroa.

      Pitkäaikatyötön

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1271
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      898
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      804
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. 32
      635
    6. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      632
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe